Aktywne Wpisy

Koobik +9
Szanowna nocna brać, mam trudny temat do rozgryzienia.
DZIENNA NIE MOZE KOMENTOWAĆ
#psiarnia #policja #problemypierwszegoswiata
Niecałe
DZIENNA NIE MOZE KOMENTOWAĆ
#psiarnia #policja #problemypierwszegoswiata
Niecałe

Tyfus +5
Cena za wniesienie płytek gresowych (samo wniesienie) na 2 piętro z windą 1000kg za 700 PLN to jest scam czy uczciwa cena?
Większość płytek będzie w paczkach ich waga około 40 kg. Największe płytki 120x120 7 sztuk.
#transport
Większość płytek będzie w paczkach ich waga około 40 kg. Największe płytki 120x120 7 sztuk.
#transport
1.AMD Socket AM4- wciąż oferuje niewiele odbiegającą od najszybszych procesorów, topową wydajność (5800X3D- gry i 5950X - praca) za zdecydowanie najniższą cenę (tu prym wiedzie Ryzen 5600 i 5600X oraz najtańsze 8-rdzeniowce na rynku).
W praktyce, platforma AM4 z procesorem 5800X3D jeszcze długo zapewni topową wydajność (a różnice rzędu kilku procent w benchmarkach właściwie nie mają dużego znaczenia dla zwykłego użytkownika i nie będą widoczne gołym okiem).
Szczególnie warte rozważenia w zastosowaniach profesjonalnych i tam gdzie efektywność energetyczna jest najważniejsza. Procesory bez X w nazwie są podatne na manualne podkręcanie, a te z X są już wyżyłowane fabrycznie. Obsługa tanich pamięci DDR4 (idealnie około 3600MHz, bo ciężko już wejść wyżej) i raczej martwa platforma - najprawdopodobniej będzie brak nowych procesorów na tę podstawkę w przyszłości, choć zapowiedzi wydawały się pozostawiać jakąś furteczkę na przyszłość.
2. Intel Socket 1700 - obsługuje popularne procesory 12-gen Alder Lake i najnowsze procesory 13-generacji Raptor Lake, które oferują topową wydajność, ale za zdecydowanie wyższe pieniądze niż odpowiedniki AMD AM4.
Początkowo platforma była uznawana za bardzo drogą ze względu na wysokie ceny, głównie płyt głównych (istotnie wyższe niż poprzednie generacje i konkurencja), obecnie jednak pogląd ten zniknął wraz z pojawieniem się płyt socket AM5 od AMD. Cena jednak nie sprawiła, że jakość płyt intela jest ponadprzeciętna i socket 1700 cierpi na znany problem krzywienia procesorów przez nieregularny docisk mechanizmu zaciskowego socketu. Aby go zniwelować należy zakupić dodatkową ramkę i zmienić sposób montażu procesora.
Najnowsze płyty główne Z790 są bardzo drogie, choć procesory mogą nadal obsługiwać starą i istotnie tańszą, choć mniej wydajną pamięć DDR4. W przypadku DDR5 procesory 13-gen z łatwością obsługują częstotliwości wyższe niż 12-gen i odpowiedniki AMD, co daje kolejną przewagę w przepustowości. Można tu śmiało kupować kości RAM o taktowaniu nawet powyżej 7000MHz na kościach Hynix A-die.
Jednak jest to ostatnia generacja procesorów Intela na ten socket, zatem to już teraz "martwa platforma". Intel regularnie wymienia socket i płyty główne co 2 generacje procesorów, dlatego w przyszłości będą tu ograniczone możliwości upgrejdu (13900K i przyszły 13900KS to będzie prawdopodobnie max).
3. AMD Socket AM5- najnowsza podstawka firmy AMD, równie droga, jak nie trochę droższa w porównaniu z najnowszymi płytami na Socket 1700 Intela. Oferta budżetowa dla tej platformy właściwie (jeszcze) nie istnieje, bo dostępne płyty z chipsetem B650 są zwykle zauważalnie gorsze od topowego X670, a do tego horrendalnie drogie w porównaniu z modelami B550 poprzednich generacji, czy B660 konkurencji.
AM5 obsługuje tylko najnowsze pamięci DDR5, które na szczęście już nie są tak drogie jak na początku, a sweet spot to 6000MHz i kości Hynix M-die z jak najniższym CL. Wydajność procesorów jest mocno porównywalna z Intelem, choć z reguły regularnie nieco niższa (różnice z reguły zauważalne tylko w benchmarkach, nie w życiu), w pracy są bardziej energooszczędne (choć mniej od AM4), ale wydają się gorące ze względu na takie, a nie inne założenia projektowe platformy (95C by design).
Główną zaletą platformy jest pewna ścieżka obsługi kolejnych minimum 3-4 generacji procesorów (w tym czasie nie będzie potrzeby wymiany płyty głównej).
#majk3lskladapcty #pcmasterrace
@supra107: Slabszy w sensie i5 12-13tej generacji, jest nizszy model tej i5? Przeciez wyzej masz nawet 12600 ktora wersji K ma nawet wiecej rdzeni (slabszych ale zawsze).
Zatem z 12700K
Czy budując przyszłościowa platformę nie spotkamy się z bottleneckiem na gpu?
Teoretycznie budując teraz zestaw z 5600 I mając z tyłu głowy upgrade na 5800X3D nie skracamy żywotności skrzynki właśnie ze względu na gpu?
@krzywy_kanister: skądinąd słusznie. Powietrze jest i długoterminowo łatwiejsze w obyciu.
@krzywy_kanister: to czemu nie poszukasz czegoś bardziej efektywnego energetycznie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@znkk: nadal jest królem opłacalności i dla wielu ludzi którzy nie chcą dużo wydać, a później niespecjalnie unowocześniają sprzęt w cyklu życia to na pewno jest najbardziej efektywna opcja.
@krzywy_kanister: to zależy ile chciałbyś wydać.
Ty jesteś akurat w sytuacji takiej, że chcesz wymienić całą platformę (chyba, że niekoniecznie - nie wiem co tam masz).
Z w/w powodów powiedziałbym, że to taki niezbyt fortunny moment na takie ruchy, no chyba, że wchodzisz w AM5. W każdym innym wypadku kupujesz już martwą platformę i mimo że obie są spoko na dziś to za jakiś czas będą zapewne niedomagać,
Finansowo nie musze wybierac miedzy tanszym
@krzywy_kanister: amd X3D na nowy socket wyda na początku roku i znowu zgarnie prymat wydajnościowy ;-), a co do intela pewnie za około rok najwcześniej, ale nic nie wiadomo na pewno. Ostatnio zresztą ciekawe plotki chodzą.
@krzywy_kanister: z tym się zgodzę. i7 to też super mocne 8 rdzeni i następne generacje intela też będą bazowały na tylko 8 szybkich
@krzywy_kanister: efektywnie to już jest :-)
i tak mamy farta., że kursy walut spadają i ceny są w miarę normalne.