Wpis z mikrobloga

Gdyby ktoś z szanownych kupujących zastanawiał się na który socket obecniewarto wskoczyć - krótkie podsumowanko:

1.AMD Socket AM4- wciąż oferuje niewiele odbiegającą od najszybszych procesorów, topową wydajność (5800X3D- gry i 5950X - praca) za zdecydowanie najniższą cenę (tu prym wiedzie Ryzen 5600 i 5600X oraz najtańsze 8-rdzeniowce na rynku).
W praktyce, platforma AM4 z procesorem 5800X3D jeszcze długo zapewni topową wydajność (a różnice rzędu kilku procent w benchmarkach właściwie nie mają dużego znaczenia dla zwykłego użytkownika i nie będą widoczne gołym okiem).
Szczególnie warte rozważenia w zastosowaniach profesjonalnych i tam gdzie efektywność energetyczna jest najważniejsza. Procesory bez X w nazwie są podatne na manualne podkręcanie, a te z X są już wyżyłowane fabrycznie. Obsługa tanich pamięci DDR4 (idealnie około 3600MHz, bo ciężko już wejść wyżej) i raczej martwa platforma - najprawdopodobniej będzie brak nowych procesorów na tę podstawkę w przyszłości, choć zapowiedzi wydawały się pozostawiać jakąś furteczkę na przyszłość.

2. Intel Socket 1700 - obsługuje popularne procesory 12-gen Alder Lake i najnowsze procesory 13-generacji Raptor Lake, które oferują topową wydajność, ale za zdecydowanie wyższe pieniądze niż odpowiedniki AMD AM4.
Początkowo platforma była uznawana za bardzo drogą ze względu na wysokie ceny, głównie płyt głównych (istotnie wyższe niż poprzednie generacje i konkurencja), obecnie jednak pogląd ten zniknął wraz z pojawieniem się płyt socket AM5 od AMD. Cena jednak nie sprawiła, że jakość płyt intela jest ponadprzeciętna i socket 1700 cierpi na znany problem krzywienia procesorów przez nieregularny docisk mechanizmu zaciskowego socketu. Aby go zniwelować należy zakupić dodatkową ramkę i zmienić sposób montażu procesora.

Najnowsze płyty główne Z790 są bardzo drogie, choć procesory mogą nadal obsługiwać starą i istotnie tańszą, choć mniej wydajną pamięć DDR4. W przypadku DDR5 procesory 13-gen z łatwością obsługują częstotliwości wyższe niż 12-gen i odpowiedniki AMD, co daje kolejną przewagę w przepustowości. Można tu śmiało kupować kości RAM o taktowaniu nawet powyżej 7000MHz na kościach Hynix A-die.


Jednak jest to ostatnia generacja procesorów Intela na ten socket, zatem to już teraz "martwa platforma". Intel regularnie wymienia socket i płyty główne co 2 generacje procesorów, dlatego w przyszłości będą tu ograniczone możliwości upgrejdu (13900K i przyszły 13900KS to będzie prawdopodobnie max).

3. AMD Socket AM5- najnowsza podstawka firmy AMD, równie droga, jak nie trochę droższa w porównaniu z najnowszymi płytami na Socket 1700 Intela. Oferta budżetowa dla tej platformy właściwie (jeszcze) nie istnieje, bo dostępne płyty z chipsetem B650 są zwykle zauważalnie gorsze od topowego X670, a do tego horrendalnie drogie w porównaniu z modelami B550 poprzednich generacji, czy B660 konkurencji.
AM5 obsługuje tylko najnowsze pamięci DDR5, które na szczęście już nie są tak drogie jak na początku, a sweet spot to 6000MHz i kości Hynix M-die z jak najniższym CL. Wydajność procesorów jest mocno porównywalna z Intelem, choć z reguły regularnie nieco niższa (różnice z reguły zauważalne tylko w benchmarkach, nie w życiu), w pracy są bardziej energooszczędne (choć mniej od AM4), ale wydają się gorące ze względu na takie, a nie inne założenia projektowe platformy (95C by design).
Główną zaletą platformy jest pewna ścieżka obsługi kolejnych minimum 3-4 generacji procesorów (w tym czasie nie będzie potrzeby wymiany płyty głównej).

#majk3lskladapcty #pcmasterrace
  • 26
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@majk3l: o, widzę pan fachowiec. Czyli co, jak ktoś chce cebulic, to najlepiej składać zestaw z ryzenem 5600?
Kurła najbardziej to się boję składania. Faktycznie łatwo jest powyginać piny przy montażu procka? XD
powyginać piny przy montażu procka?


@Shatter: nie. Musiałbyś coś konkretnie zyebać. Imo znacznie łatwiej wygiąć piny w socketach LGA jak ci się jakaś nitka zaplącze.

Wszystko proste jak drut.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@majk3l: czyli się da coś powyginać ( ͡° ͜ʖ ͡°)
A potwierdzisz mi, że najlepiej składać peceta na 5500/5600, jeśli kasa ma znaczenie? Tak wychodzi z moich kalkulacji, ale wiadomo, nie znam się.
Jeszcze myślę, czy warto kupować z Niemiec bo nie wiem, czy potem mógłbym zgłaszać na gwarancję w polskich oddziałach na przykład
potwierdzisz mi, że najlepiej składać peceta na 5500/5600


@Shatter: sądzę, że tak, na 5600 minimum, aczkolwiek na intelu też masz 12100F i płyty H610, które pewnie wyjdą nawet taniej. Ciężki wybór...
no AMD jednak.

warto kupować z Niemiec


@Shatter: warto pod kątem ceny, nie warto pod kątem gwarancji.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@majk3l: dzięki. Ciekawe, czy jutro jakieś promki sensowne będą. W sumie na 5600 już widziałem za 650, tylko nie wiem czy to autentyczna przecena czy one po tyle normalnie chodzą