Wpis z mikrobloga

Siema mirki. Czy jest tu ktoś kto pracuje zdalnie z innego kraju dla firmy w Polsce, lub orientuje sie w prawie pracy/ podatkowym aby podpowiedzieć pare spraw?
Od nastepnego roku planuje wyjechać z Polski na kilka miesięcy i świadczyć pracę dla mojej obecnej firmy z Hiszpanii/Portugalii/Bałkanów (chce sie po prostu przemieszczać).
1. Czy jest możliwe coś takiego będąc na UoP ?
2. Jeśli nie UoP to pewnie B2B, tylko jak wtedy z prawem pracy i rezydencją podatkową ?
3. Co mi grozi jak oleje to wszystko i pójdę na B2B i bede po prostu jezdzil i wystawial faktury dla firmy, przeciez i tak mi nikt nie udowodni gdzie jestem (pobyt w kazdym kraju nie dluzej niz 3 miesiace, po np 2 miesiacach powrot do Polski na 2 tygodnie i wyjazd dalej)?
Dzięki !
#praca #pracazdalna #pracait #podroze
  • 19
@Virgilio

3. Co mi grozi jak oleje to wszystko i pójdę na B2B i bede po prostu jezdzil i wystawial faktury dla firmy, przeciez i tak mi nikt nie udowodni gdzie jestem (pobyt w kazdym kraju nie dluzej niz 3 miesiace, po np 2 miesiacach powrot do Polski na 2 tygodnie i wyjazd dalej)?


Udowodnią, bo sprawdzą gdzie płaciłeś kartą itp. i że Twoje centrum interesów życiowych nie jest w Polsce
@NoMoreTearsJustSmile: wlasnie przypomniało mi sie jak z ojcem siedzielismy nad przepisami i kminilismy xD Ojciec od parunastu lat siedzi w UK wiec tam ma interesy zyciowe, ale z racji tego ze jego zona przebywa w PL to nagle sie okazuje ze w PL ma osrodek interesow zyciowych wiec chcieli go tutaj tez dojechac za podatek od dochodu.

Poprawcie mnie jesli sie myle, jesli ja powiedzmy spedze 270dni poza krajem a moja
@Virgilio na uop problemem raczej będzie firma która ci na to nie pozwoli. Na b2b problemów być nie powinno jak jesteś w UE. Jak płacisz podatki w Polsce a nigdzie indziej nie mieszkasz na stałe to chyba okey. Możesz nie móc rozliczać wydatków za granicą.
@Virgilio nie wiem :) przed wszystkim jak będziesz na wizie turystycznej to raczej nie możesz legalnie pracować. Inna sprawa czy ktoś się kapnie jak będziesz na laptopie coś tam klikał. Może to też mieć wpływ na to czy ubezpieczenie turystyczne będzie działać. Ale znowu raczej ciężko to udowodnić.
@jarezz: Nie mam, nie stac mnie dlatego chce pojezdzic i pozwiedzac poki PLN jeszcze jest cokolwiek warty.

@kotbehemoth: Ok, a co w przypadku np Turcji (ruch bezwizowy na 90 dni w przeciagu 180 dni)? W teorii nie jade tam pracowac, bo pracuje w firmie zarejestrowanej w Polsce.
@COVID-21: sprawdza sprawdza możliwości są duze... Płatności karta, bilingi, bilety lotnicze, wizy itp. Znam jeden taki przypadek gdzie us zagranicznego kraju upomniał się o podatek bo koleś pracował dłużej niż 18iles dni na terytorium tego kraju i Pl us zrobił zwrot podatku i został naliczony zagraniczny nie muszę mówić że dużo większy