Wpis z mikrobloga

Zacząłem gotować od dosyć nie dawna i mam pytanie, jak smażycie czosnek i mięso to najpierw smażycie mięso? Bo próbowałem raz smażyć przed to mi wyszedł spalony czosnek i danie miało posmak gorzki. ( ͡° ʖ̯ ͡°) Widziałem jak ludzie wrzucają czosnek pierwszy na patelnie i on im się później nie palił. To samo pytanie z cebulą. Jak mamy te 3 rzeczy, mięso, czosnek, cebula to jaka powinna być kolejność?
#gotujzwykopem #gotowanie
  • 19
@hitsmer: Mięso najpierw i albo zdejmujesz je z patelni i wtedy wrzucasz warzywa i dorzucasz mięso po chwili, albo na koniec smażenia miesa dorzucasz czosnek i go wciskasz tam gdzieś pomiędzy bo potrzebuje o wiele mniej czasu
@hitsmer: czosnek, cebula, mięso - z tym że czosnek i cebulę daj na nieduży ogień, bo chodzi o to żeby wydobyć smak/aromat (cebulę zapewne zeszklić), a nie przyjarać ( ͡° ͜ʖ ͡°) możesz też dać czosnek i cebulę jednocześnie, potem mięso
@hitsmer: to zależy od dania często, ale najprościej wziąć temat technicznych okiem - wrzucenie na patelnię różnego rodzaju warzyw skutkuje mocnym uwalnianiem się wody z tych składników - najczęściej w postaci pary wodnej. Jak wrzucisz warzywa na patelnię i za szybko wrzucisz mięso to nie będzie się ono smażyć, tylko gotować/dusić. Zazwyczaj możesz z powodzeniem pierwsze smażyć warzywa, pod koniec dorzucić omawiany czosnek (na 2-3 minut, choć osobiście lubię posmak lekko
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@hitsmer: kiedyś cebula.czosnek.mieso ALE obecnie mięso smażę na drugiej patelni.. aż do wyparowania z niego wody (czy tam innego syfu co dodają szczególnie do kurczaka). Później warzywa do miesa.
@hitsmer: Czosnek łatwo i szybko się pali przez co staje się gorzki i może zepsuć całe danie, dlatego należy go pilnować i dodawać pod koniec jeśli przed tobą jeszcze dalszy proces smażenia.

Zależy co akurat robisz, ale tak jak @Mirkosoft napisał, najlepiej zamknąć pory na dużym ogniu w mięsie, zdjąć je, zmniejszyć moc i kontynuować sobie dalsze procesy smażenia w zależności od tego co robisz a mięso dodać później też w
tak jak @Mirkosoft napisał, najlepiej zamknąć pory na dużym ogniu w mięsie,


@Ziemniak43212: Nie pisałem nic o zamykaniu jakichś porów w mięsie. Pory to rosną w ziemi albo opisują cykliczną zmienność pogody w ciągu roku. O zamykaniu porów to może gadać jakiś Strzelczyk. Mięso się obsmaża po to żeby zewnętrzne białka przeszły reakcję Maillarda i były dzięki temu smaczniejsze.
@Mirkosoft: W sumie dobrze,że to napisałeś. Czyli co, bo zbyt niska temperatura przy smażeniu to wiadomo a obsmażenie na dosyć wysokiej temperaturze pomimo tego,że mięso może być surowe w środku i dojść sobie później w jakimś sosie czy piekarniki, nic nie da jeśli chodzi o jego soczystość?

Liczy się tylko czas i temperatura i odpowiednie ich dostosowanie?
@Ziemniak43212: Obsmażanie mięsa nie wpływa na jego soczystość. Wpływa na smak. Soczystość to przede wszystkim temperatura wewnątrz - właściwie to wystarczy wiedzieć. Mięso które ma w środku 60 stopni będzie mniej soczyste od tego które ma 59 stopni i bardziej soczyste od tego które ma 61 stopni wew. nie ważne jaką metodą to osiągnąłeś i co z tym mięsem wcześniej robiłeś.

Inne czynniki które mają mniejszy wpływ na soczystość to czas,
@Mirkosoft: No tak, od razu nasuwa się na myśl jakiś wołowy stek.

To wydaje mi się, że dlatego metoda sous vide jest tak genialna. No i termometr do mięsa w kuchni..

Człowiek wyszedł mądrzejszy niż wszedł a lepiej zapytać i być głupim przez chwilę niż nie zapytać i być nim całe życie.
@Mirkosoft: a mozesz polecic jakis cyrkulator? w miare precyzyjny, ale raczej ze sredniej polki? kiedys staralem sie cos znalezc, i za kazdym razem zblizalem sie do 1000zl... liczylbym na cos tanszego :D
@subiel: Ja Stalgast, dałem za niego 725 zł, poleciłbym ale widzę że teraz faktycznie koło 1000 zł stoi. Miałem wcześniej Anovę i byłem niezadowolony. W teście America's Test Kitchen wygrał Joule, tylko z tego co wiem nie jest dystrybuowany w PL i może irytować że obsługa jest tylko poprzez apkę.