Wpis z mikrobloga

Miesiąc temu, podczas październikowego załamania na giełdach powszechne były takie wpisy (komentarzy w różnych wątkach było jeszcze więcej).

Od tamtej pory WIG20 odbił o jakieś 26% z 1340 pkt na 1740 pkt. Jeśli fundy robiły zakupy w tamtym czasie (a z pewnością robiły) to niedługo zaczną wychodzić na plus (a niektóre już to robią: https://www.analizy.pl/fundusze-ppk/notowania )

Gdzie jesteście teraz ze swoimi ironicznymi wpisami, pytaniami o godność i namawianiem do szybkiego wypłacania środków bo zaraz wszystko jebnie jeszcze bardziej? Ile osób przez wasze głupie pieprzenie wypłaciło kasę w dołku? Dlaczego nie jesteście tak aktywni z wpisami gdy następują wzrosty, ale spamujecie bzdurami gdy trwa chwilowe załamanie?

#ppk #gielda #ekonomia #oszczedzanie #emerytura #inflacja
Krupier - Miesiąc temu, podczas październikowego załamania na giełdach powszechne był...

źródło: comment_1668507614xo7IZRxVKNa9E9OM6ZUFbi.jpg

Pobierz
  • 47
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Natomiast zadziwia mnie twoja wiara w to, że reguły PPK nie zostaną zmienione. Nie mówię o przekręcie typu "zabieramy 20% środków", ale wystarczy przecież np. dorzucić podatek do zysku z inwestycji i już jesteś w dupie.


@angor86: w sensie jaki podatek? Przecież on już jest.
  • Odpowiedz
@diler_biedy: ale jakie, lokalne czy globalne? Lokalne faktycznie ciężko znaleźć ale globalnie to chociażby 2008, SP500 miałeś początek września 1200 pkt, i niemal się zrównano z tym poziomem z powrotem w połowie kwietnia 2010, czyli po ok. 1.5 roku, z resztą na WIGu-20 było wtedy też podobnie chociaż tam wcześniej mieliśmy również bańkę, więc ten już nigdy do tych poziomów nie wrócił ale na long-termowym wykresie V-shape recovery jest widoczne
  • Odpowiedz
@Krupier: jest, ale można go ominąć. I to właśnie to, że można go ominąć decyduje w dużej mierze o rentowności PPK. Natomiast wystarczy, że rząd za 25 lat (właśnie wtedy, kiedy większość zacznie się zastanawiać nad wypłatami) uzna, że podatek należy się od każdej wypłaty - i jazda.

Druga opcja jest taka, że wystarczy np. zmienić PPK tak, żeby te musiały za część środków kupić odpowiednią ilość obligacji państwowych -
  • Odpowiedz
jest, ale można go ominąć.


@angor86: co? Belki w PPK nie ominiesz, niby jak? Dopiero przy wypłacie środków na emeryturę się go nie płaci.

Natomiast wystarczy, że rząd za 25 lat (właśnie wtedy, kiedy większość zacznie się zastanawiać nad wypłatami) uzna, że podatek należy się od każdej wypłaty - i jazda.


@angor86: gdyby, gdyby, cały mój kraj zamknięty w gdyby.
  • Odpowiedz
@diler_biedy: nie do końca to miałem na myśli, bo podręcznikowo (czyli od szczytu do dołka i z powrotem) to nie wyglądało, masz rację, niemniej jak porównasz okres z najdłuższymi świecami, to tam odbicie trwało znacznie krócej - chodzi mi o okres największej paniki, gdzie zjazdy i odbicia % masz największe.

Podręcznikowo, miałeś inny dołek pomiędzy październikiem 2018 a kwietniem 2019 gdzie SPX poleciał 20% w dół i z powrotem, ale
  • Odpowiedz
@Krupier:

Dopiero przy wypłacie środków na emeryturę się go nie płaci.


Są jeszcze dwa przypadki, że da się go ominąć, ale to nieistotne. Wystarczy, że zawsze będziesz płacił podatek jak przy zwrocie i
  • Odpowiedz
Są jeszcze dwa przypadki, że da się go ominąć, ale to nieistotne.


@angor86: no śmierć i poważną chorobę pomijam, zakładamy normalne funkcjonowanie.

No tak. Takie gdybanie jest bardzo ważne przy długoterminowych inwestycjach, a do takich zaliczam PPK. I szansa, że jakiś rząd w czasie tych kilkudziesięciu lat połasi się na pieniądze Polaków - zwłaszcza, gdy one odpowiednio urosną, jest spora.


@angor86: idąc tym tokiem myślenia to nie powinieneś
  • Odpowiedz
@Krupier:

gdyby, gdyby, cały mój kraj zamknięty w gdyby.

Dobra, to inaczej.

PPK to ładowanie się w krzywą akcję gdzie zamiast relacji win-win (Twój zysk jest w interesie emitenta, np firma cieszy się jak akcje rosną) masz konflikt interesów (jak przy zakładzie z brokerem na CFD). W interesie Państwa nie jest to abyś jako obywatel budował majątek na PPK, wypłacił te pieniądze i kupił sobie za nie na starość dom w jakiś Włoszech. W ich interesie jest to aby te pieniądze pracowały „w interesie narodowym” dotując jakiś Orlen czy kupując obligacje z orzełkiem. Najlepiej jakby nigdy nie opuściły kraju i jak najdłużej siedziały do dyspozycji rządu. W jednym tylko interes się spina - odciążenie ZUSu
  • Odpowiedz
@monyprintergobrrrr: okej. Dlaczego więc takie programy z powodzeniem działają w innych państwach (bo PPK to nie jest żadna nowość)? Tylko od razu mówię - bez tekstów w stylu "bo tam rządy są super i obywatele mają do nich zaufanie".
  • Odpowiedz
@Krupier:

idąc tym tokiem myślenia to nie powinieneś trzymać kasy na ROR czy nawet IKE bo może rząd kiedyś ukradnie


ROR to jest coś innego niż PPK. A PPK to jest coś innego niż IKE/IKzE.
1. RORy są już opodatkowane, więc nie ma za bardzo jak dodatkowo ich opodatkowywać.
2. IKE/IKzE są dobrowolne, a więc i niezbyt popularne. Po prawie 18 latach istnienia na IKE i IKzE zgromadzono jedynie 16,5
  • Odpowiedz
@Krupier:

Dlaczego więc takie programy z powodzeniem działają w innych państwach (bo PPK to nie jest żadna nowość)?


W których i co to znaczy "z powodzeniem"?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@angor86: w UK na pewno, nie wiem czy w Niemczech lub Holandii też, nie pamiętam dokładnie. Z powodzeniem w sensie nikt nie stęka, że rząd ukradnie, a ludzie chętnie korzystają.
  • Odpowiedz
@Krupier: Ja nie mówię że ten program jest zły ze swojego założenia - tylko że dla mnie w naszych krajowych warunkach scam który zagwarantuje niższe stopy zwrotu niż samodzielne inwestowanie w ETFy (w najlepszym wypadku) albo nacjonalizację wpłat które będzie na emeryturze wypłacać ZUS na swoich zasadach (w najgorszym). Nikt nikogo wprost nie okradnie.

Czy to oznacza że program zakończy się porażką? Nie! Janusze dostaną kilkanaście procent wyższe emerytury i
  • Odpowiedz
@Krupier:

w UK na pewno, nie wiem czy w Niemczech lub Holandii też, nie pamiętam dokładnie. Z powodzeniem w sensie nikt nie stęka, że rząd ukradnie, a ludzie chętnie korzystają.


No to bierzemy na taśmę UK:
- program został rozpoczęty w
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@angor86: system zapisywania się u nas faktycznie jest kontrowersyjny, ale zrobiono tak pewnie dlatego, że przeciętny Polak ma zerową wiedzę nt. inwestowania (i w zasadzie nie można go o to winić). W UK z tego co kiedyś czytałem obecnie w programie zapisanych jest jakieś 80% uprawnionych więc całkiem sporo jednak. Gdybanie co tamtejszy rząd planuje zrobić odstawiam na bok tak samo jak gdybanie i tym, że nasz te pieniądze ukradnie
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@monyprintergobrrrr: ej, ale ten program jest właśnie skierowany do takich januszy i nie ma w tym nic złego. Nie każdy musi się znać na inwestowaniu, nie każdy musi chcieć, ale jednak każdemu powinna się należeć wypracowana emerytura. Z obecną demografią z zusem może być problem dla takiego mnie, który za te 30 lat (#!$%@? jak to w ogóle brzmi XD) będzie chciał iść na emeryturę.

Masz pomysł na lepsze rozwiązanie?
  • Odpowiedz
@Krupier:

W UK z tego co kiedyś czytałem obecnie w programie zapisanych jest jakieś 80% uprawnionych więc całkiem sporo jednak.


Jest 80%, ale to dopiero urosło w momencie obowiązkowego zapisu. Poziom partycypacji malał od 2002 r. (głównie w firmach prywatnych), aż do 2012 r., kiedy wprowadzono obowiązkowe
  • Odpowiedz