Wpis z mikrobloga

Słyszałem, że dźwięk można "wyciszyć" puszczając przeciwstawną falę dźwiękową.


@ferranger: tak, można.

Czy jest jakaś apka która jest w stanie zneutralizować określone fale dźwiękowe?


@ferranger: wyobraź sobie (albo zrób doświadczenie) wodę w misce. w jednym miejscu pluskasz palcem i wywołujesz fale, koncentrycznie się rozchodzące. To jest twoje źródło hałasu. W innym miejscu możesz (jeśli się bardzo uprzesz i bardzo mocno będziesz ćwiczył, żeby wyszło) pluskać drugim palcem przeciwstawnie tak, żeby
  • Odpowiedz
I w tym I TYLKO W TYM miejscu się wytłumią.


@Jarek_P: I tak i nie. Da się to zrobić tak, żeby działało i w większej objętości, ale nie jest to trywialne.
Polanin - > I w tym I TYLKO W TYM miejscu się wytłumią.

@Jarek_P: I tak i nie. Da ...
  • Odpowiedz
Da się to zrobić tak, żeby działało i w większej objętości, ale nie jest to trywialne.


@Polanin: ale tutaj zdaje się chodzi o to, że blisko źródła hałasu dodajemy drugie przeciwstawne, by z odległości odbierać hałas zniwelowany. Wtedy tak, choć jak piszesz, jest to zadanie nietrywialne, ale technicznie możliwe.
Zaś wytłumienie takiego normalnego hałasu o rozległym widmie, jeszcze dochodzącego z pierdyliona miejsc, dla jakiegoś obszaru większego, niż punkt bądź odizolowane miejsce
  • Odpowiedz
@Jarek_P: tutaj nie masz jednego źródła niwelującego hałas, ale wiele źródeł rozmieszczonych po całej kabinie. Na filmie jest to pokazane od 1:20. I jasne, że tu sprawa jest trochę prostsza, bo masz regularny hałas. Ludzie dziwne rzeczy wymyślają. Kojarzę skądś informację (nie udało mi się jej teraz odgrzebać) o mikrofonie albo systemie mikrofonów, które zbierały dźwięk z całego tłumu (przyjęcie, czy coś w tym rodzaju) i po obróbce z zastosowaniem logiki
  • Odpowiedz
tutaj nie masz jednego źródła niwelującego hałas, ale wiele źródeł rozmieszczonych po całej kabinie. Na filmie jest to pokazane od 1:20.


@Polanin: tak, zgadza się, chodziło mi o to, że skomplikowany system dynamicznie przeciwdziałał hałasowi generowanemu przez cały samolot, generując antyhałas tuż obok, by dać efekt niwelacji hałasu w jakiejś odległości.
  • Odpowiedz