Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
Cześć, może tutaj znajdę pomoc i odpowiedzi na nurtujące mnie pytania i problemy...
Dom rodziców (ocieplony) opalany jest kotłem na ekogroszek SKAMP PV20 + palnik SV200.
W zeszłym sezonie (na groszku z okolicznego składu) było wszytko ok i nie trzeba było dużo zmieniać, przy Karliku muszę się trochę gimnastykować...

W domu we wszystkich grzejnikach są termostaty. Zamontowany zawór 4D.
Jak poprawnie sterować kotłem aby spalać jak najefektywniej/ ekonomicznie/ bez spieków itd? Na początku miałem ogromy problem ze spiekami. Zmniejszyłem więc nadmuch i przymknąłem przesłonę w wentylatorze (zostawiłem otwarta na jakieś 2,5 cm). Do tej pory ustawione jest tak, że strefa CO czyli pompa CO i grzanie kaloryferów odbywało się przez ustawienie zielonych pól w sterowniku. Wtedy kocioł duża ilości gorącej wody puszcza w obieg, później długi musi dogrzewać do zadanej 65 stopni.
Czy nie lepiej byłoby, aby pompa CO pracowała 24H, a regulacja temperatury w domu odbyła się tylko przez termostaty? Czy spalanie będzie mniejsze, a praca kotła bardziej płynna ?
Czy zbiornik CWU można odpalić wieczorem na 2-3 h tylko do podgrzania wody do kąpieli?

A co z zaworem 4D? Co daje zmniejszenie temperatury w strefie noc - czerwone kwadraty na 35 z 45 stopnie? Czy zawór powinien pracować z 45 stopniami również 24H ?

Z góry dzięki za wszytkie sugestie i pomoc ;)
#pgg #dom #ogrzewanie #wegiel #remontujzwykopem #remont #budownictwo #budujzwykopem
Pobierz teeveez - Cześć, może tutaj znajdę pomoc i odpowiedzi na nurtujące mnie pytania i pro...
źródło: comment_1668349096GwTKqOzAZr5Veca90JFUb2.jpg
  • 7
@teeveez: Nie wiem jak jest to realizowane w tym konkretnie sterowniku, ale ja się spotykałem z tym, że jeśli sterownik zarządza automatycznym zaworem 4D, to jest on nadrzędny względem pompy CO. Czyli to 4D reguluje temperaturę wody idącej na kaloryfery, pompa pracuje non stop niezależnie od położenia zaworu w danym momencie (nawet gdy zawór jest całkowicie zamknięty to pompa CO mieli wodę tylko na małym obiegu kotła).
Jeśli masz zawory termostatyczne
A co z zaworem 4D? Co daje zmniejszenie temperatury w strefie noc - czerwone kwadraty na 35 z 45 stopnie? Czy zawór powinien pracować z 45 stopniami również 24H ?


@teeveez: daje zmniejszenie temperatury w pomieszczeniach (zakładam, że nastawa sterownika zaworu 4 drogowego jest poprawna i odzwierciedla moce grzejników - generalnie nie powinieneś grzebać po tej stronie jeśli temperatura w domu jest poprawna

zmiana paliwa to zmiana ustawień spalania oraz parametrów
@teeveez: Z moich doświadczeń 14 lat pieca na ekogroszek im mniejsza temp na kotle tym bardziej ekonomicznie wiec ja odcinam CO przy grzaniu cwu mam na 54 by zagrzało wodę w boilerze do 48 stopni w miarę szybko a potem piec schodzi na 44 i tak sobie pracuje. Oczywiście krzywa temp zadanej i przy -20 na kotle już musi być 55 CO .
Co do spieków, czasem lepiej przymknąć powietrze a
@teeveez: A i nie schodź na piecu poniżej 40 stopni, nigdy. kocioł węglowy ma osad z siarki ze spalin, jeśli na ściankach skropli się woda z wilgoci z komina, bo temp spanie poniżej punktu rosy to masz kwas siarkowy. i żre...
Na wyłączenie pieca na lato bezwzględnie dokładne czyszczenie i odcięcie od komina np demontaż rury i zaślepienie.

Znajomy i ja kupowaliśmy ten sam piec pól roku od siebie. On na