Wpis z mikrobloga

#tojestmultikonto #elektronika #diy

Ryż mi już przestał smakować, dlatego postanowiłem zbudować swoją mikro stację lutowniczą. Na razie zbudowałem grot i nawinąłem nową, działającą grzałkę o rezystancji 4.5 Ohma. Układem zasilania jest przetwornica oparta na układzie LM2596 z własnoręcznie nawiniętą cewką 75 uH połączoną równolegle z kondensatorem 15 nF.
Napięcie zasilania grzałki to 6.8 V, a prąd znamionowy to 1.511 A. Moc znamionowa grzałki to 10.275 W. Lutownica radzi sobie zarówno z małymi precyzyjnymi elementami jak i z wielożyłowymi przewodami grubości 1.5 mm². Grzałka umieszczona w kilkucentymetrowej ceramicznej rurce znajduje się wewnątrz miedzianej rurki z zakończonej ~ 20 mm długości mosiężnym grotem. Przetwornica zasilana jest za pomocą zasilacza impulsowego o napięciu znamionowym 15 V i prądzie maksymalnym 1.5 A, ale można ją spokojnie zastąpić inną np. 12 V / 2.1 A lub podobną. Płytkę z układem wyposażyłem w radiator, i usunąłem lakier ochronny z masy układu, pasta termoprzewodząca poprawia styk i zapadnia chłodzenie całej płytce, radiator po 30 min pracy staje wyraźnie cieplejszy (~ 38 °C).
Lutownica ma porównywalne parametry do chińskiej lutownicy o mocy znamionowej 60 W zasilanej prosto z gniazdka sieciowego w szeregu z żarówką 60 W.
tojestmultikonto - #tojestmultikonto #elektronika #diy

Ryż mi już przestał smakowa...

źródło: comment_1668290027scfdKIy9ENnIIIOQ1zj36Y.jpg

Pobierz
  • 37
Kondensator 15 nF wykonałem z 4 kondensatorów 15 nF J ponieważ nie miałem dostępu do podzespołów o wyższej precyzji. Cewka została podoginana tak aby miała dokładnie 75 uH, następnie ją zalakierowałem aby uzwojenia cewki się nie poruszały.
@dktr: Jak zrobię uchwyt, bo w rękę parzy jak trzymam za koszulkę, a nie chcę jej uszkodzić. Przewody 1.5 mm² lutuje już przy napięciu 6 V i odpowiednio niższym prądzie, ale trzeba poczekać aż 20 sekund ze względu na niewystarczającą moc grzałki, która ma około 25 mm długości. Ponieważ energia cieplna rozchodzi się we wszystkich kierunkach lepiej jest ogrzewać grzałkę od wewnątrz niż z zewnątrz. Planuję zrobić własny uchwyt aby uniknąć
Z moich obliczeń wynika, że częstotliwość idealnego obwodu LC wynosi 149906.637611548, czyli 149.91 kHz. Przetwornica pracuje ze stałą częstotliwością 150 kHz. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że częstotliwość pracy układu sterującego przetwornicą rezonuje z obwodem LC wstawionym w miejsce zalecanej przez producenta cewki o indukcyjności uzwojenia zależnej od napięcia wejściowego i prądu wyjściowego.
tojestmultikonto - Z moich obliczeń wynika, że częstotliwość idealnego obwodu LC wyno...