Wpis z mikrobloga

#tojestmultikonto #elektronika #diy

Ryż mi już przestał smakować, dlatego postanowiłem zbudować swoją mikro stację lutowniczą. Na razie zbudowałem grot i nawinąłem nową, działającą grzałkę o rezystancji 4.5 Ohma. Układem zasilania jest przetwornica oparta na układzie LM2596 z własnoręcznie nawiniętą cewką 75 uH połączoną równolegle z kondensatorem 15 nF.
Napięcie zasilania grzałki to 6.8 V, a prąd znamionowy to 1.511 A. Moc znamionowa grzałki to 10.275 W. Lutownica radzi sobie zarówno z małymi precyzyjnymi elementami jak i z wielożyłowymi przewodami grubości 1.5 mm². Grzałka umieszczona w kilkucentymetrowej ceramicznej rurce znajduje się wewnątrz miedzianej rurki z zakończonej ~ 20 mm długości mosiężnym grotem. Przetwornica zasilana jest za pomocą zasilacza impulsowego o napięciu znamionowym 15 V i prądzie maksymalnym 1.5 A, ale można ją spokojnie zastąpić inną np. 12 V / 2.1 A lub podobną. Płytkę z układem wyposażyłem w radiator, i usunąłem lakier ochronny z masy układu, pasta termoprzewodząca poprawia styk i zapadnia chłodzenie całej płytce, radiator po 30 min pracy staje wyraźnie cieplejszy (~ 38 °C).
Lutownica ma porównywalne parametry do chińskiej lutownicy o mocy znamionowej 60 W zasilanej prosto z gniazdka sieciowego w szeregu z żarówką 60 W.
Pobierz tojestmultikonto - #tojestmultikonto #elektronika #diy

Ryż mi już przestał smakowa...
źródło: comment_1668290027scfdKIy9ENnIIIOQ1zj36Y.jpg
  • 37
Pokaż na video jak te 10W lutuje takie kable.


@dktr: Przewody. Kable są ekranowane, wideo nie jest żadnym dowodem, bo zdarzają się fejki. Jest jeden warunek żeby to działało jak trzeba, należy do minimum ograniczyć kontakt grota z innymi metalami, co nie jest proste, na razie lutuję trzymając za koszulki wysokotemperaturowe.

Przewód 1.5 mm² to nie jest coś nie do przeskoczenia. Na razie cynowałem końcówkę, bo nie mam jeszcze uchwytu. Lutowałem
No to nie nagrywaj fejka tylko podłącz i ustaw zasilacz tak aby było widać V,A i proces lutowania


@dktr: Tak nie mogę, mogę mierzyć albo V albo A. Zmieniłem grzałkę, zamiast 36 zwojów dałem 42 zwoje i mam teraz 5.2 Ohma, mój miernik mierzy z dokładnością +/- 0.5 Ohma. Działają tylko wyższe rezystancje, miliampery i prąd DC do 10 A.
@dktr: Musiałem też nabić mosiężny nit 1.5 mm żeby mi grot nie wypadł z rurki pod wpływem rozprężania się i kurczenia. Rurka jest z innego, bardziej miękkiego stopu miedzi, dzięki czemu jest mniej krucha, i bardziej plastyczna, co sprawia, że oba te materiały kurczą się i rozszerzają w nieco innym zakresie i reagują nieco inaczej na zmiany temperatury. Mosiężną "zatyczkę" z tyłu przeniosłem na przód. Uznałem, że nie ma sensu aby
@tojestmultikonto: No dobra a gdzie jest termopara? Nawet jak te 12W nagrzeje ten kawałek metalu do tych 300°C pewnie przez 5 minut to całość ostygnie przy dotknięciu czegokolwiek. To już epapierosy mają większą moc a nie trzeba tam topić metalu. Nawet najmniejszym grotem T10 na 10W za wiele nie polutuje.
@dktr: Ona ma trochę więcej, tak w granicach 360 °C do 380 °C. Jak rozgrzeją się elementy mosiężne i miedziane to trzyma temperaturę, ale jak byś chciał coś większego zlutować np. obudowę od silniczka DC z nóżką kondensatora to już raczej nie da rady. Przewody miedziane lutuje bez problemu. Są jeszcze takie srebrne przewody, które trzeba długo nagrzewać żeby dało się je zlutować, często w izolacji silikonowej są takie
@dktr: Zwróć uwagę na to jaka jest powierzchnia styku grota z wbudowaną grzałką w obudowie ceramicznej i ażurowego profilu stalowego, który ma w dnie powycinane otwory. Reszta lutownicy to izolacja termiczna z koszulek wysokotemperaturowych, która ma zmniejszać straty ciepła wypromieniowywanego we wszystkich kierunkach przez grot. Widziałem nawet nawiercane otwory w tych rurkach od chińskich stacji w części przechodzącej w uchwyt, co znaczy, że muszą bardzo dobrze przewodzić ciepło, a materiał, z
Pobierz tojestmultikonto - @dktr: Zwróć uwagę na to jaka jest powierzchnia styku grota z wbud...
źródło: comment_1668422111lubvVD8eV0K6BIANmZGKsO.jpg
@dktr: Prawda jest taka, że kruchy papier mikowy do budowy lutownicy nadaje się średnio. Mikowe podkładki elektroizolacyjne stosowane są w radiatorach, więc mika nie odbija ciepła, a je przewodzi, nagrzewając grot i rurki, w których się znajduje, lutownica promieniuje we wszystkich kierunkach nagrzewając wszystkie elementy metalowe i niemetalowe wokoło. Papier mikowy jeżeli zasilasz lutownicę bez żarówki szybko robi się biały, a drut robi się kruchy i szybko pęka, bo grzałka osiąga
Pobierz tojestmultikonto - @dktr: Prawda jest taka, że kruchy papier mikowy do budowy lutowni...
źródło: comment_1668422184Kdn81HOBROpCdcjmO3CTDp.jpg
@dktr: Stacja ESD SAFE zrealizowana na przewodzie PEN podzielonym na PE i N w układzie TN-C-S to pomyłka, bo 230 V w razie awarii sprzętu lub rozłączenia się przewodu może wystąpić na obudowie i porazić użytkownika. Ja miałem ostatnio taki przypadek w listwie zasilającej. Problemem okazało się zwarcie przewodu bezpiecznika z mosiężnymi konektorami przewodów zasilających podłączonych do wyłącznika, w obudowie jest za mało miejsca, a konektory nie zostały w żaden sposób
Pobierz tojestmultikonto - @dktr: Stacja ESD SAFE zrealizowana na przewodzie PEN podzielonym ...
źródło: comment_1668423422cXdF4mKU3aIcPb5fs3cCB5.jpg
@tojestmultikonto: Wklejasz tu jakieś herezje, opisy grzałek, cuda, że przetwornica ma sprawność 99.999% nie wiadomo po co a nadal nie pokazałeś jak te 12 W lutuje te kable, bo ja uważam że nie da się zlutować taką mocą dwóch przewodów typu linka 1.5 mm², a bez termopary i kompensacji utraty ciepła przez sterowanie mocą już całkowicie dyskwalifikuje to cudo bo nie da się kontrolować temperatury.
@dktr: Układ LC jest "zbiornikiem". To jest układ rezonansowy, jedyne straty jakie są w układzie są na rezystancji. Jedyną rezystancją w układzie jest grzałka i rezystancje pasożytnicze w obwodzie LC, straty na przewodach ograniczyłem do minimum.
@dktr: Stała częstotliwość przełączania układu LM2596 pokrywa się z naturalną częstotliwością pracy obwodu LC, dlatego też uważam, że w tym układzie nie ma potrzeby montowania kondensatora CFF (napięcie wejściowe do 20 V), ani też zmiany indukcyjności cewki zależnie od napięcia zasilania czy prądu wyjściowego. Mimo, że układ przetwornicy zdaniem producenta wytrzymuje prąd do 3 A (max) to wykresy przedstawione w karcie katalogowej kończą się na 2.2 A, więc nie polecam obciążania