Wpis z mikrobloga

@Aleksander_II: Geniusz i szaleniec w jednym. Zbrodniarz i twórca potęgi Rosji.
Zapoczątkował robienie z rosyjskiej Cerkwi narzędzia w rękach machiny państwowej oraz wtrącanie się Rosji w wewnętrzne sprawy Polski. A także mianowanie Niemców na czołowe stanowiska urzędnicze i wojskowe. Miał osobowość podobną jak Iwan Groźny, tyle że był bardziej utalentowany i miał szersze horyzonty.
  • Odpowiedz
Bo nie dala. Gdyby dałaby rade sama to zajęłaby całość ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@DanyDwaBanany: A nie wpadłeś na pomysł, że Rosja podzieliła się z Austrią i Prusami nabytkami terytorialnymi nie ze względu na siłę RON, tylko żeby nie wdać się w konflikt z pozostałymi zaborcami - którzy jednak coś znaczyli jako siły militarne, nie to, co wygolone szlacheckie łby, którzy umieli tylko chlać i batożyć
  • Odpowiedz
@DanyDwaBanany: Aż do I WŚ - nie. Ostatnim konfliktem, w którym zaborcy stanęli po przeciwnych stronach, była wojna siedmioletnia. Czyli mamy 150 lat bez konfliktów zbrojnych między Rosją, a pozostałymi zaborcami. A przecież w międzyczasie nawet Austria i Prusy zdołały się skonfliktować o to, kto ma być ojcem chrzestnym zjednoczenia Niemiec. W tym 130 lat przymierza (aż do zawiązania trójporozumienia). Zajebisty wynik, jeśli mam być szczery.
  • Odpowiedz
@DanyDwaBanany: Widzę, że u kolegi słabo z czytaniem. Nie napisałem, że Rosja nie miała konfliktów z pozostałymi zaborcami, napisałem, że nie miała konfliktów zbrojnych. A co do tego, czy pozycja Rosji w koncercie mocarstw nie miała nic wspólnego z zaborami - to duża naiwność z twojej strony. Myślisz, że Prusy i Austria - a w zasadzie każdy istotny gracz na kontynencie - byliby tak samo predysponowani względem Imperium Rosyjskiego,
  • Odpowiedz
@Aleksander_II: bardzo mieszane uczucia, chyba jednak mimo wszystko trochę szanuję. Jeśli odsunąć na bok uczucia związane z byciem Polakiem, no to obiektywnie typ był innowatorem i bardzo bystrym facetem z totalnego, zacofanego zadupia.
  • Odpowiedz