Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 10
Jakiś protip na ściąganie skorupek z jaj na twardo? Nie wiem czy to od jajków zależy, ale czasem tak idealnie po potłuczeniu skorupka się ściąga, a raz to całe jajko w #!$%@? idzie, zostaje tylko żółtko. Żyć się dla mnie odechciewa, bo bardzo lubię jojka na twardo. Jeszcze z takim szczypiorem mmmmm pychaaaa


#jedzzwykopem #gotujzwykopem
Mega_Smieszek - Jakiś protip na ściąganie skorupek z jaj na twardo? Nie wiem czy to o...

źródło: comment_1667938812jI638lt3yANGMJ3E7yVyRX.jpg

Pobierz
  • 15
  • Odpowiedz
@Mega_Smieszek: im świeższe tym gorzej się obiera.
Natomiast żeby sobie ułatwić obieranie możesz obierać pod bieżącą wodą. Albo otłuc jajka - tak żeby popękała błonka pod skorupką i włożyć jajka do wody. Chcesz żeby woda się dostała pomiędzy białko a błonkę przylegającą do skorupki.
  • Odpowiedz
@Mega_Smieszek: Ugotowane jaja zalej zimną wodą i nie wyjmuj ich z wody aż ostygną i potem obierz. Jeśli skorupka wyschnie, białko będzie się do niej przyklejać. Jednym słowem - obieraj mokre jaja.
  • Odpowiedz
@peszmerd: gówno prawda - robiłem dużo razy z półpłynnym żółtkiem jajka, które były rano z kurnika zebrane.
@Mega_Smieszek: Dobra, to procedura jest taka, sprawdzona przy obieraniu dziesiątek jak nie setek jajek z półpłynnym żółtkiem:
- Przed gotowaniem robisz igłą/pinezką dziurkę na dole jajka. Gdzie jest dół? Zazwyczaj jest szersze na dole, ale jak nie wiesz (bo akurat jest symetryczne albo co), to włóż do wody - ustawi się pionowo, albo chociaż trochę przechyli.
- Jak wkładasz jajka do wody, to ją zamieszaj, tak żeby jajka się kręciły w garnku po włożeniu (inaczej mogą pęknąć). Przy gotowaniu na twardo można ewentualnie pominąć i wsadzić do zimnej wody.
- Poobracaj je tam trochę, niech wylecą z nich wszystkie bąbelki powietrza.
- Po ugotowaniu od razu do lodowatej wody. Jedni wrzucają tam milion kostek lodu, ja zazwyczaj po prostu zimną z kranu + może kostka lodu
  • Odpowiedz
@lord_xenu: a ja dałem opis jak sprawić, żeby nawet jajka świeżo od kury się obierało bez najmniejszego problemu. Różnicy stare / nowe przy tej metodzie nie zauważam żadnej - oba obiera się kilka sekund.
  • Odpowiedz