Wpis z mikrobloga

@tarushiba: Widziałem ten film jakiś czas temu i wciąż mnie zastanawia skąd to zachowanie. Rzeczywiście wygląda na współczucie/chęć pomocy ale żółwie nie opiekują się młodymi i nie żyją w społecznościach(nie mylić ze stadem), trudno powiedzieć jak i dlaczego empatia miałaby u nich wyewoluować. Nie jest tak czasem że paniczne ruchy żółwia dryfującego na skorupie zwróciły instynktownie ich uwagę bo mogły być skojarzone z szamoczącą się rybą- potencjalną zdobyczą? W sumie przewróciły
@Nessiteras_rhombopteryx: No właśnie też mnie zdziwił ten filmik i zaczęłam wyszukiwać czy to nie fejk, ale trafiłam na inne filmiki, gdzie żółwie lądowe też pomagają sobie nawzajem się podnieść.
I to kilka innych. Byłam ciekawa czy to taka jednorazowa akcja i czy to ma serio rację bytu, ale wychodzi, że żółwie naprawdę sobie wzajemnie pomagają. Ciekawi mnie skąd to wynika.

Tu inny przykład.
tarushiba - @Nessiteras_rhombopteryx: No właśnie też mnie zdziwił ten filmik i zaczęł...
@hortu: O, to nawet są takie badania?
Ja czytałam, że to, że pomagają i są skłonne do empatii to tylko złudne wrażenie i prawdopodobnie ten "pomagający" sam doprowadził do tego, że żółw sie przewrócił. Jeśli przewrócił samca, to podczas walki o dominację, a jeśli samicę to przy próbie kopulacji. To by pasowało do filmiku nr 2, ale nijak ma się do filmiku pierwszego gdy są w wodzie...