Wpis z mikrobloga

2538 + 1 = 2539

Tytuł: Ucho igielne
Autor: Wiesław Myśliwski
Gatunek: literatura piękna
Ocena: ★★★★★★★
ISBN: 9788324054466
Wydawnictwo: Znak
Liczba stron: 424
Książka o starości i przemijaniu. Podobnie jak w Widnokręgu, od którego się odbiłem, nie potrafiąc prawidłowo czytać tej książki, również i tutaj fabuła nie jest linearna i nie ma zasadniczo większego znaczenia, bowiem to, co chce nam przekazać autor, daje się doskonale wyrazić używając uniwersalnych wydarzeń przydarzających się na różnych etapach życia, bez znaczenia, czy było to sześćdziesiąt lat temu, czy dwa.
Sandomierskie Ucho Igielne funkcjonuje w tej książce jako parabola przejścia, odgradzająca młodość od starości, jednak ta granica jest płynna, gdyż nie da się dokładnie stwierdzić, kiedy już przestajemy być młodzi, a stajemy się starzy. Dlatego uważam, że autor chciał lekko wywieść w pole czytelnika, niejako narzucając mu symbol, do którego miałby się odnosić, a funkcjonujący w literaturze od dawna: brama jako inicjacja, zmiana stanu, itp.

Myśliwski lubi pisać aforyzmami i często wkłada je w usta swoich bohaterów, co czyni je lekko nienaturalnymi postaciami, brzmiącymi bardzo niewspółcześnie.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #literaturapieknabookmeter
Pobierz DerMirker - 2538 + 1 = 2539

Tytuł: Ucho igielne
Autor: Wiesław Myśliwski
Gatunek: li...
źródło: comment_1667814362W5B76xMyABruEM7x3h7oXT.jpg
  • 3
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★★ (8.3 / 10) (4 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-12-01 00:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: literatura, poeci, gatunki
Liczba stron książki: 448
Gatunek książki: powieść

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2022-04-25 - Użytkownik George_Stark ocenił na: ★★★★★★★★★ (9.0 / 10) - Wpis »
2\. 2021-10-12 - Użytkownik ali3en ocenił na: ★★★★★★★★★★ (10.0 / 10) - Wpis
Myśliwski lubi pisać aforyzmami i często wkłada je w usta swoich bohaterów, co czyni je lekko nienaturalnymi postaciami, brzmiącymi bardzo niewspółcześnie.


@DerMirker: Z tego co mi wiadomo (choć ciągle jestem przed lekturą W środku jesteśmy baśnią) sam pan Myśliwski jest trochę niewspółczesny. Co mnie akurat w jego twórczości urzeka. :)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@George_Stark: jak to zazwyczaj u starszych ludzi występuje, Myśliwski się okopał w swoich dogmatach i brzmi bardzo kategorycznie.

W środku jesteśmy baśnią twierdzi, że historia jest najważniejszą z nauk, a o losach świata powinni decydować starzy ludzie, tak jak to było dawniej