Wpis z mikrobloga

Zaprojektowałem i zrobiłem taką zgrzewarkę punktową do ogniw: zasilana kondensatorami ładowanymi przez USB-C (nie trafo z mikrofalówki ani bateria samochodowa). Impuls jest puszczany przez tyrystor (zamiast MOSFETu - trudniej go spalić). Sterowanie analogowe, zmienia się tylko napięcie potencjometrem, cała energia jest puszczana na niklowy pasek za jednym razem i kondensatory są rozładowywane do zera, tyrystor wtedy przestaje przewodzić i kondensatory ładują się znowu w kilka sekund. Nie ma arduino, więc nie wiem czy mam być dumnym ze swojego projektu, czy nie #pdk #elektroda ( ͡° ͜ʖ ͡°) (wideło nagrane po angielsku) #diy #elektronika #18650
bero33bb - Zaprojektowałem i zrobiłem taką zgrzewarkę punktową do ogniw: zasilana kon...
  • 40
@que_e: na kondensatory wydałem 200 zł na Allegro, trzeba szukać okazji bo normalnie mogą być 5x droższe. Widzę że teraz są dostępne o trochę mniejszej pojemności (UBY1V622MHL), zawsze można dać więcej równolegle.

Tyrystor kupiłem używany za 50zł. Przetwornica 30zł, trigger USB-C 25 zł, moduł przekaźników 10 zł, (ale można dać zwykłe gniazdko do zasilacza 12V), elektrody i kable coś koło 100 zł.

Przy czym tutaj głównie zależało mi nie tyle na
@kurvvawszystkozajete: raczej trzeba by było dorobić jakiś mechanizm odcięcia ładowania, bo ten moduł z linku jest dostosowany do AC, a nie DC które mamy z kondensatorów. Przy DC zgrzewarka się nie wyłączy automatycznie (w AC wyłączy się kiedy będzie przejście przez zero).
@enron: jest to sposób na zmianę energii zgrzewania. Zbyt duża teoretycznie może przepalić materiał na wylot, no a za słaba nie zadziałać. Są różne grubości i materiały blaszek, więc trzeba to dostosowywać. Stalowe paski powlekane niklem wymagają mniej energii, z czystego niklu więcej.

W tej zgrzewarce energię można regulować tylko napięciem do którego są ładowane kondensatory, bo czas pulsu jest niekontrolowalny (tyrystora nie da się przedwcześnie wyłączyć). W innego typu zgrzewarkach
@SerTrapistow: 0.1mm czystego niklu zgrzewa bez problemu, można powiesić na pasku litr wody

BTW do zastosowań 'high end' można by było rozbudować tę zgrzewarkę o drugi, mniejszy pakiet kondensatorów, który byłby odpalany moment przed właściwym pulsem i wspomagał zgrzewanie. Wtedy by z tego wyszło 'dual pulse capacitive discharge spot welder', tak jak w profesjonalnych przemysłowych urządzeniach kosztujących parę tysięcy. Oczywiście pokazywany sprzęt jest dużo bardziej kompaktowy niż przemysłowe jednostki i wszystkiego
Pobierz bero33bb - @SerTrapistow: 0.1mm czystego niklu zgrzewa bez problemu, można powiesić n...
źródło: comment_16677682537BQ5QLhkflrMQ5J0mwgJnV.gif
@SerTrapistow: Dzięki! z tego co czytałem to o zgrzewaniu niklu można zaczynać myśleć od 40-50J, matematyka więc sugerowała że warto zaryzykować i zbudować to coś. Prawdopodobnie mam też zauważalne straty na przewodach i złączach, użyłem stosunkowo cienkich dla wygody użytkowania.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@bero33bb: jak myślisz, dodatkowe wyjście xt60 z tyłu na kolejny bank kondensatorów celem zwiększenia ładunku byłby dobrym pomysłem? Np dopinany przy grubszych blaszkach.
@Snurq: myślę że na pewno by pomogło, co prawda ten dodatkowy bank miałby większą rezystancję ze względu na dodatkowy konektor i trochę strat, ale energia zgrzewania się zwiększy. Są też takie gigantyczne kondensatory car audio, zastanawiam się na ile podłączenie tylko jednego takiego by pomogło.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@bero33bb: w sumie czysto teoretycznie przy takim kondensatorze 1.2F i ładowaniu go do 12V będziemy mieć 86.4 J, brzmi to dobrze. Cenowo 180 zł czyli taniej niż firmowe elektrolity

Tylko nie mam pojęcia jak działają takie kondensatory, mają jakieś wyświetlacze, przekaźniki w środku.
@Snurq: o, widzę że pod tym linkiem jest konstrukcja o niemal identycznej zasadzie działania co moja, tylko trochę inaczej rozwiązane sterowanie. Co do samych kondensatorów car audio - pewnie w środku tej puszki są schowane jakieś inne kondensatory, te marki są jakieś przedziwne i w sumie nie wiadomo co to, wyświetlacz to chyba po prostu woltomierz. Co te przekaźniki robią to nie wiem, ale jeśli przez nie przechodzi prąd, to za