Wpis z mikrobloga

Zaprojektowałem i zrobiłem taką zgrzewarkę punktową do ogniw: zasilana kondensatorami ładowanymi przez USB-C (nie trafo z mikrofalówki ani bateria samochodowa). Impuls jest puszczany przez tyrystor (zamiast MOSFETu - trudniej go spalić). Sterowanie analogowe, zmienia się tylko napięcie potencjometrem, cała energia jest puszczana na niklowy pasek za jednym razem i kondensatory są rozładowywane do zera, tyrystor wtedy przestaje przewodzić i kondensatory ładują się znowu w kilka sekund. Nie ma arduino, więc nie wiem czy mam być dumnym ze swojego projektu, czy nie #pdk #elektroda ( ͡° ͜ʖ ͡°) (wideło nagrane po angielsku) #diy #elektronika #18650
bero33bb - Zaprojektowałem i zrobiłem taką zgrzewarkę punktową do ogniw: zasilana kon...
  • 40
@neurofunky: dziękuję bardzo i również pozdrawiam - zawsze można spróbować pobawić się samemu. Trochę nie ten program studiów, chociaż jakaś delikatna namiastka na MGR może się pojawić ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@marcho87: Dzięki! Czysty nikiel 0.1mm spokojnie się zgrzewa (taki był też na filmie), 0.15mm bardziej na granicy. Ale można też po prostu zwiększyć pojemność kondensatorów i będzie większy strzał energii. Ja będę to używał głównie do ogniw Ni-Mh AA oraz małych guzikowych więc mi to starcza. Ale do ogniw wysokoprądowych i grubszych pasków to już bardziej rozważnie trzeba chyba podchodzić.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@bero33bb: a ja mam pytanie techniczne. Jak z żywotnością konsatorow? Zawsze mi się wydawało że nie powinno się rozładowywać konsatorow na metalicznej zworze o małej rezystancji. Masz to jakieś rozwiązane? Czy ten problem nie dotyczy tych konsatorow/tego urządzenia?
@kaluka106: kondensatory których tutaj użyłem to motoryzacyjna seria (producent wymienia jako wspomaganie kierownicy jako zastosowanie - trochę prądu to ciągnie) i mają specyfikację aż do +135 stopni, high ripple current, niską rezystancję, bank kondensatorów ma w sumie ESR 0.001 Ohm. Jak to będzie długofalowo to trudno mi powiedzieć, ale na razie problemów nie widzę. Jest ich też 19 sztuk równolegle. Zgrzewarki punktowe z kondensatorami jako takie istnieją od dawna, więc chyba
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@bero33bb: mega sprawa, używałem transformatorowej wersji ale ze względu na słabe bezpieczniki w domu nie mogłem sobie poradzić ze zgrzaniem niklu 0.15, teraz mam kwelda więc wszelkie problemy ze zgrzewaniem zniknęły. Ile kosztuje zrobienie takiej zgrzewarki?