Wpis z mikrobloga

Mam pytanie do osób korzystających z PPK - miesiąc temu "wróciłem" do ppk - czy będzie mi przysługiwać wpłata powitalna? Wypisałem się na samym początku - pracodawca zdążył zawrzeć umowę o ppk, ale nie odprowadził żadnych składek (na koncie ppk mam 0) #ppk #oszczedzanie
  • 12
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Ciemowy: chyba powinna przysługiwać.
https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/pracownicze-plany-kapitalowe-18781862/roz-5

1.(...)Uprawnienie do wpłaty powitalnej przysługuje uczestnikowi PPK, w imieniu i na rzecz którego zawarto umowę lub umowy o prowadzenie PPK i który przez co najmniej 3 pełne miesiące kalendarzowe jest uczestnikiem PPK, jeżeli w okresie uczestnictwa w PPK dokonano wpłat podstawowych finansowanych przez uczestnika PPK za co najmniej 3 miesiące.

2. Wpłata powitalna jest ewidencjonowana na rachunku PPK uczestnika PPK w terminie 45 dni po zakończeniu
@swiatus85: Te środki z założenia są inwestowane w instrumenty finansowe, które mają przynieść duży zysk długoterminowo (gdzie przez "długoterminowo" rozumiemy co najmniej kilkanaście lat, nie rok czy dwa). Ceną za takie podejście jest większa wariancja w krótkim terminie. Np. teraz mamy spadki na giełdzie w prawie wszystkim, więc nic dziwnego, że jesteśmy tymczasowo na minusie.
To, co napisałeś ma się kompletnie nijak do mojego argumentu powyżej. Gdybyś uważał, że jesteś w
@swiatus85: Trochę przykro się czyta takie komentarze gdy merytorycznie próbuję odpowiadać, a jestem tylko obrażany. Ale ok, ja na siłę nie będę przekonywał (zresztą nawet nie mam narzędzi do tego :) ). Skoro wolisz obrażać i żyć w świecie gdzie nie ma pola do dyskusji, bo na wszystkim się znasz i nigdy się nie mylisz to nic nie poradzę :) Jakby kiedyś jednak tknęła Cię wątpliwość to możesz napisać dm albo
@radekr powiedz mi ile zyskałeś na ppk, artykuł na który się powołujesz jest z 2019r. Masz jakieś analizy z 2022 i obecnej inflacji. WIG20 ryczy, to na czym te fundusze zarabiają? Może na mocnej złotówce? Wróć,,, super inwestycjach w PL...
@swiatus85: Wyślę Ci za chwilę screenshot z mojego ppk w prywatnej wiadomości. Widać na nim, że jestem sporo na plus przy uwzględnieniu dopłat pracodawcy.
Artykuł jest nadal aktualny, bo opowiada o zasadach działania ppk, które od 2019 praktycznie się nie zmieniły.
Obecna inflacja to problem niezależny. Nie inwestując też miałbyś problem z inflacją, nawet jeszcze większy. Tak jak napisałem, możesz wypłacać sobie pieniądze z ppk co miesiąc i inwestować samodzielnie jeśli
@radekr: Ze chce się Tobie dyskutować ( ͡° ͜ʖ ͡°) moim ppk jestem od trochę więcej niż 2 lata i stanowi ono 7% mojego całego portfela inwestycyjnego aż sam jestem zdziwiony jak do tego doszło ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@dzester: Staram się rezerwować sobie 10 minut dziennie / 1h tygodniowo by pomagać innym w edukacji finansowej jak i mi pomogli ludzie wcześniej gdy o tym temacie nie wiedziałem nic i nie wiedziałem nawet jak szukać. A przyszło mi do głowy, że wykop to miejsce gdzie dużo ludzi ma w tym zakresie małą wiedzę i łatwo do nich dotrzeć :) Jak się nie uda to trudno. Wiadomo, że większości zdania się