Wpis z mikrobloga

Postanowiłem ukraść troszkę format typowi od tesli :)
Kim jestem?
Cześć wcześniej byłem @PiSowski_Inwestor, a obecnie @Potezny_PiSowski_Inwestor.
Od marca 2021 skupuje akcje Rolls Royca i od wtedy śledzę tą spółkę :)
Możecie mnie pamiętać z spamowania o RR cały rok aż do sylwestra 2021/2022.
Potem przez postanowienie i moje prywatne powody usunąłem konto wraz z wybiciem północy na nowy rok i wróciłem po paru miesiącach jak już ułożyłem swoje sprawy i mogę poświecić więcej czasu na wykop.

Czego dotyczy wpis?
Dzisiaj przedstawiono "Trading Update" dla RR, nie ma tam zbyt wiele jeśli chodzi o liczby, a sama treść jest w większości podsumowaniem tego co już było wiadomo.
Jestem zawiedziony ilością informacji jaką przekazali, ale z drugiej strony RR nigdy nie publikował raportów kwartalnie, co trochę rozumiem patrząc na to w jakiej branży się poruszają...i jak szybko się tam dzieją rzeczy.

Dla mnie najważniejsze było pytanie, co stało się z pieniędzmi z sprzedaży ITP?
Na szczęście zgodnie z zapowiedziami trafiły na spłatę zadłużenia które oficjalnie zostało zbite do 4,9mld, ʕʔ yey!

Z całego raportu byłem niemało zaciekawiony jednym akapitem i jak dla mnie jest to najważniejszy akapit jaki się tam pojawił:

The recent volatility in interest rates and foreign exchange rates have not had a material impact on our underlying cash flows or FY22 Group guidance, which is unchanged. All drawn debt is on fixed interest rate terms and hedged into GBP executed in 2019 and 2020 during the low interest rate environment. We do not #!$%@? raising drawn debt for near term loan refinancing. Our transactional foreign exchange exposure is fully covered by our hedge book in the medium term and our UK defined benefit pension scheme is well funded, hedged and collateralised and we do not #!$%@? making any cash contributions to the scheme in the foreseeable future.


Wynika z niego że całe zadłużenie jakie mają zostało zaciągnięte na stałą stopę procentową, przy stopach z 2019/2020.
Dla mnie jest to wręcz "mind blowing", do tej pory nigdzie nie znalazłam informacji o tym w jakiej formie to zadłużenie zostało zaciągnięte, wiec traktowałem je jako zaciągnięte na zmiennej stopie. Miło się zaskoczyłem, po tym jak okazało się że jednak nie...
Z racji tego że to tylko update, chciał bym wiedzieć co znaczy to "all" tak realnie ale bez liczb ciężko mi to stwierdzić

Cała reszta raportu jest zgodna z tym co przedstawiono na wynikach półrocznych wiec nie ma za bardzo nawet o czym dyskutować teraz.

Osobiście dalej mam zdanie, że warto kupować akcje RR i pod koniec tego roku dokonam ostatniego zakupu który miałem zaplanowany, potem jeśli akcje jakoś nie spadną znacząco to pewnie zostawię już dobieranie RR i skupię się bardziej na polskim rynku jeśli chodzi o inwestowanie środków.

Najbliższe znaczące wydarzenie?
Tak naprawdę do nowego roku nie za wiele będzie się działo, dopiero po 3 stycznia 2023 RR będzie mógł wypowiadać się na wiele tematów związanych z zapowiadaniem wypłaty dywidend itp na razie jest to ograniczone umową z Citi Bank który udzielił im pożyczki.
Ciekawy jest też zbieg okoliczności że 3 stycznia to data do której rząd UK ma podjąć oficjalnie decyzję w sprawie SMR(small modular reactors) których RR jest producentem i teoretycznym beneficjentem inwestycji w ten segment przez rząd, nie wiem czy to zbieg okoliczności czy mrugnięcie oka w kierunku RR, ale nie będę ukrywał, że liczę na to, że cześć tego tortu przypadnie RR
No i od nowego roku mamy nowego CEO co też będzie dodatkowym wydarzeniem.
Nie widzę innych znaczących wydarzeń w okresie do nowego roku, ale z drugiej strony to i tak chyba dość sporo :)

Są jeszcze ewentualne decyzje z nowymi kontraktami w zbrojeniówce, ale są to dla mnie drugorzędne kwestie, jak to w biznesie jakieś kontrakty się wygrywa jakieś nie, RR na dzień dzisiejszy ma około 50mld zamówień do zrealizowania w najbliższych latach wiec nie są to jakieś kontrakty być albo nie być ¯\_(ツ)_/¯

Na co liczę?
Liczę na powrót RR do wypłaty dywidend, i powrotu w okolicę ceny za akcje 200GBX mam dość duży horyzont czasowy założony wiec myślę że wyjdę na tarczy z swoim pomysłem inwestycji :)
RR to część mojego przyszłego portfela dywidendowego.
Proszę nie traktujcie moich wpisów jako porad, są to bardziej pamiętniki wykopowego inwestora i możecie się z moimi decyzjami zgadzać albo nie ;)

#gielda