Wpis z mikrobloga

@geodetaPiotr: Ale w sumie nie odpowiedziałem na pytanie.

CC to pozycja, którą warto znać. Pisana z perspektywy javowca, ale zawiera wiele uniwersalnych zasad, które poprawiają jakość kodu i jego utrzymywalność w długim okresie. Sam autor nie ukrywa, że jest zbiasowany i pisze z perspektywy swoich osobistych preferencji - nie oznacza to jednak, że to o czym pisze nie ma zastosowania w różnych językach i projektach (i dotyczy to zarówno backendu, jak i frontendu).

Czy uczyć się na zasadzie "wykuć wszystkie zasady na pamięć i stosować wszędzie bez zastanowienia bo Uncle Bob kazał" - good god, fuckin
  • Odpowiedz
@Tang0:
Wujek Bob pracował w innych czasach, w innych firmach i innych projektach niż obecne. Pierwsza jego zasada, zasada skauta to samobójstwo w wielu projektach. To zwykle projekty słabo napisane ale dobrze zarabiające gdzie nie dotyka się tego co nie dotyczy twojego aktualnego zadania.
Po prostu nie dotyka się niepotrzebnie linijek aby w git blame nie było twojego śladu w razie wybuchu na prodzie.

Druga sprawa to ciężar tego gdzie projekt ssie. I często nie jest to warstwa kodu ale architektury powyżej. Po co mam marnować czas na bezsensowne dzielenie metod na mniejsze jeśli powinienem myśleć o napisaniu całego osobnego modułu do którego wydzielę dany problem? Dzielenie metod dla samej zasady jest jak rozwalanie gnoju na polu. Najpierw leży na kupce a przychodzi ktoś oświecony i robi 5 metod z tego. Co z tego, że te metody mają potężny coupling i są jeszcze gorsze niż ta jedna wcześniejsza. Masz małe metody jak Clean Code wymaga.
  • Odpowiedz
@tos-1_buratino: Mam wrażenie, że z jednej strony wytykasz, że Uncle Bob robił w innych czasach, firmach i projektach niż obecne, a jednocześnie operujesz na przykładach z własnej roboty i ekstrapolujesz je na całe IT.

Np. u mnie w pracy zasada skauta jest bardzo mile widziana - przecież nie chodzi tu o to żebyś refaktorował logikę biznesową, tylko o pierdoły, na które trafiasz w cudzym kodzie, który modyfikujesz. Jakieś nieużywane importy,
  • Odpowiedz