Wpis z mikrobloga

W poprzedniej ankiecie pytałem się was ile na rękę(netto) dostaje osoba zarabiająca 7000 brutto(umowa o pracę).
Większość odpowiedziała dobrze, jest to około 5000-5100 zł netto.
Dzisiaj pytanie brzmi, ile wynosi koszt pracodawcy, jeśli osoba zarabia wspomniane 7000 brutto.
Zakładamy standardową sytuację, że osoba nie jest studentem itp.
W spoilerze odpowiedź
W komentarzu podział kosztów pracownika oraz pracodawcy.


#finanse #pieniadze #nieruchomosci #kredyt #polska #pracbaza #rzad #nbp

Jaki jest koszt pracodawcy zatrudnienia osoby, która zarabia 7000zł brutto(tj. ok. 5000netto)?:

  • około 9500 zł 33.3% (74)
  • około 9000 zł 31.1% (69)
  • około 8500 zł 23.9% (53)
  • około 8000 zł 3.6% (8)
  • około 7500 zł 1.8% (4)
  • pracodawca nie ponosi żadnych kosztów 6.3% (14)

Oddanych głosów: 222

  • 11
@KOLEGAMAMY: ale to tylko ankieta, nie musisz brać w niej udziału. Tylko tak zdziwiłem się że dużo ludzi, którzy pracuje nie do końca ogarnia i nie wie skąd się bierze różnica netto/brutto. A o kosztach pracodawcy nie wspominając.
@Xolan:

Osoba, która zarabia 5000zł netto (na rękę), przy uwzględnieniu, że średni czas pracy wynosi 168h, zarabia:

ok 30zł netto/h, a to jest

ok. 42zł brutto/h, a pracodawcę to kosztuje

ok. 51zł za godzinę


Nigdy się nad tym nie zastanawiałam: czy dobrze rozumiem, że osoba zarabiająca 2500 na rękę (płaca minimalna?) kosztuje pracodawcę 25,50 za godzinę? (Pi razy oko, pomijam kwotę wolną). Przecież tyle często zarabiają np. urzędnicy albo kasjerzy. Gorzej
@KOLEGAMAMY: tak, ale po prostu chciałem się podzielić z tym na wykopie, bo dużo ludzi nie sprawdza, albo nie wie. Serio jak to cie nie interesuje to się nie udzielaj, peace :)
@herbatananoc: generalnie w Polsce teraz minimalna to 3010zł brutto, wg kalkulatorów to jest ok. 2370 zł netto, a koszt jaką ponosi pracodawca wynosi ok. 3600 zł.
Czyli tutaj mamy około:
14 zł netto/h tj.
18 zł brutto/h a pracodawca ponosi koszt
21.5 zł / h

Generalnie więcej o tej minimalnej się wypowiem może w innym temacie bo to dobry temat na nowy wątek.
@Xolan: chętnie poczytam, sam tyle zarabiam od lat. Nie wyobrażam sobie, żeby minimalna miała nie wzrastać. Kiedy janusze w polsce B nie dają nic ekstra, a w regionie nie ma żadnej alternatywy, a prowadzenie swojej działalności jest objęte bardzo dużymi kosztami (1000-2000 zł danin czy zarobiłeś, czy nie), to serio trzeba się trzymać jakiejkolwiek pracy biurowej. Nawet w powiatowym jest mega drogo i już ludzi nie stać na mieszkania od paru