Wpis z mikrobloga

Szanowne państwo! Kochani moi! Mili! Zamkowe świry ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Czas na apdejt.

Minęło trochę czasu od ostatniego wpisu, ale uwierzcie mi, nie nudziłem się.

Zacznę najpierw od fuckupa, którego naprawiałem przez kilka sesyjek. Mianowicie pomyliłem skale i w efekcie zamek był za mały np. za małe drzwi, okna, przejścia etc.
Wyszło to jak sobie mierzyłem, jak to wygląda w trybie FPS w Unrealu. Chwała mi za to, że to sprawdziłem zawczasu! Musiałem poprawić większość budynków.

Było tricky, ale jest!

Pałac Południowy. W końcu go zrobiłem. Miałem w sumie 2 podejścia do niego. Teraz i w 2018. Odpadłem za pierwszym razem, bo ni jak nie mogłem sobie ułożyć w głowie, układu pomieszczeń. Opisy są mętne i wzajemnie się wykluczają.

Wnętrza mają swoje rozplanowanie takie, a nie inne, bo tak mi się widziało i taki to dla mnie miało największy sens. Musiałem pójść na kompromisy, bo inaczej nie skończyłbym tego nigdy.
Modele są przygotowane do dalszej pracy w większym detalu dopiero po skończeniu wszystkich exteriorów. Natomiast ich układ determinował, gdzie są okna, a gdzie drzwi. To bardzo ważne. Musiałem to określić już teraz.

W pałacu nie było klatki schodowej wewnątrz budynku. Prowadzącej na piętra. Możliwe, że były schody do piwnic. W południowej części pałacu między dobudowaną izbą a Izbą Stołową.
Zamiast niej, na piętra wchodzono przez drewniane podesty i schody. Robiono tak w celu ułatwienia obrony. Schody można było porąbać albo spalić i siedzieć w pałacu dłużej. Łatwiej się tak bronić. Całość połączona jest z donżonem, wieżą główną, w teorii najbezpieczniejsze miejsce na zamku.

Pomieszczenia

Od parteru: Dobudowana izba jednonawowa, prawdopodobnie przeznaczona dla służby. Izba Stołowa Dolna, Prochownia i pomieszczenia gospodarcze. Bardzo możliwe, że było tu połączenie między pałacem a Basztą Jana Amora. Ja przynajmniej tak uważam za logiczne. Dlatego w mojej interpretacji ruin jest takie połączenie przewidziane. Dzięki temu można swobodnie przejść od dziedzińca po basztę, mur południowy, basztę południowo zachodnią i z powrotem na dziedziniec.

Piętro. Izba Stołowa Nowonaprawna, Komnata i Izba. Trudno stwierdzić czy były to pomieszczenia, w których rezydował właściciel zamku. W mojej opinii. Nie. Myślę, że ta część była poświęcona gościom, którzy odwiedzali tę rezydencję. Twierdzę tak, ponieważ układ pałacu północnego bardziej na to wskazywał. W zamku południowym toczyło się raczej życie urzędowo-towarzyski, ale kto wie.
W zachodniej części pałacu południowego miejsce wystarczy na 2-3 izby. To malutko. Ja postawiłem na układ 1 komnata (z wychodkiem w murze! xD) i 1 mniejsza izba. Oba pomieszczenia od północy są łączone korytarzem prowadzącym na pierwsze piętro dobudowanych renesansowych gmachów.
Twierdzono, że było tam wejście tylko od dziedzińca, ale jakoś w to nie wierzę. Niewygodne i bez sensu imo.

Piętro Drugie. Kaplica, Izba i Sala Rycerska. Ta pierwsza była poświęcona w pierwszych latach istnienia zamku. Możliwe, że wschodnia część tego pałacu jest najstarszą częścią zamku. Z obrysu ruin widać wyraźne wychylenie i miejsce, w którym dobudowano większe pomieszczenia w późniejszych wiekach (tj. w XIV wieku). Sala Rycerska prawdopodobnie pełniła funkcje zamkowej melanżowni. Twierdzi się, że podejmowano tu poselstwo i pracował tu właściciel zamku, ale myślę, że nie. Myślę, że działo się to na zamku północnym w Sali. Możliwe, że zweryfikuje to twierdzenie gdy zobaczę proporcje tamtych pomieszczeń.

Uff…
Na razie to tyle. Siadam do pałacu północnego. Trzymajcie kciuki.

Pozdro

Wołam zainteresowanych: @gurguluth @Bartuskochas

#zameknamarcince - tag na którym wrzucam częściej bezbeckie rzeczy przed aktualką.

#tarnow #grafika #historia #tworczoscwlasna #blender #grafika3d #architektura #gruparatowaniapoziomu #zainteresowania
Szumny - Szanowne państwo! Kochani moi! Mili! Zamkowe świry ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Czas na ap...
  • 10
@wbutachorangutan: Dziękuje :) Ciesze się, że się podoba. Natomiast co do magistratu to nie sądzę, żeby byli zainteresowani jakimkolwiek finansowaniem mojej pracy. Z góry jestem nastawiony na to, że będę dokładał do tego z własnej kieszeni.
@Szumny finansowaniem pewnie nie będą zainteresowani, ale pewnie jak projekt ukończysz i ujrzy światło dzienne to będą żywo zainteresowani jego wykorzystaniem aby pochwalić się szerzej tym jak zamek wcześniej wyglądał. Uczulam tu na zabezpieczenie Twojej pracy, aby potem ktoś tego bezwzględnie nie zechciał wykorzystać.
@wbutachorangutan: Znam swoje prawa dobrze i posiadam doskonałą obsługę prawną na wypadek takich sytuacji ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jak skończę projekt to planuje zostawić takie info w paru państwowych instytucjach. Najwyżej zawrę informacje o tym, że projekt powstał bez udziału funduszy miejskich/europejskich (cokolwiek właściwego wstaw)