Wpis z mikrobloga

Czy jest mozliwosc lania butelkowanej wody do ekspresu? Ostatnimi czasy ekspres parzy niedobra kawe. Serwis zrzuca wina na mnie, bo hak twierdzi - mam zbyt miękka wodę. Faktycznie, posiadam zmiekczacz a woda ma 1/2 stopnie niemieckie. Inaczej kamien osadza sie na armaturze.
Jakies rady? Ekspres to Nivona 790.
#pytanie #ekspresdokawy #kawa
  • 20
@pokey: Nie sądzę, żeby to była kwestia miękkiej wody, miękka nawet lepsza, bo pozostawia więcej smaku wyjściowego dla samej kawy. Kluczowe pytanie - jakich ziaren używasz?
@Nikospy: Lavazza Qualita oro - wiem ze „lipa” ale rodzice maja ekspres podobnej klasy i w ślepym teście rozpoznam 10/10 z ktorego ekspresu pochodzi napój. Jesli masz do polecenia cos fajnego to chetnie sie dowiem.
@NPC_358034: Ale to w takim razie jaka? Źródlana?
spróbuj ustawić mielenie najdrobniej jak to możliwe


@fotograf_warszawiak: ok, poszukam w ustawieniach. W ogólnych nie widzę.

Masz ten ekspres od nowości?

To jest w sumie ważny szczegół, który pominąłem xD. Mam ten ekspres ~rok i po ok 9/10 miesiącach kawa "przestała" smakować. Żarna są częścią "eksploataycjną"?
@pokey: w ustawieniach tego nie będzie, raczej pokrętło pod klapką gdzie wsypujesz kawę ;) Żarna się zużywają, ale nie po roku, chyba że sypiesz tam kamienie. Jeśli ekspres pozwala na zrobienie kawy z ziaren wcześniej zmielonych, kup najmniejszą paczkę jakiejś lavazza espresso i zobacz co z tego wyjdzie. Będziesz wiedział czy to kwestia mielenia czy czego.
Nie sądzę, żeby to była kwestia miękkiej wody, miękka nawet lepsza, bo pozostawia więcej smaku wyjściowego dla samej kawy.


@Nikospy: to nieprawda, jony są potrzebne do prawidłowej ekstrakcji i ze zbyt miękkiej wody wyjdzie fatalna kawa (inaczej wszyscy by robili espresso na destylowanej wodzie). nie wspominając już o tym, że zbyt miękka woda powoduje przyspieszenie korozji ekspresu.
ogólnie temat wody to jedna z największych niewiadomych w kawie i najtrudniejsza chyba rzecz
@kabzior: Jasne, wiadomo, że o zerowej zawartości minerałów się nie nadaje, ale wątpię, żeby tak oczyszczona woda leciała z kranu, nawet z zamontowanym zmiękczaczem. Woda Żywiecki Kryształ ma około 76,63 mg/l składników mineralnych i moim zdaniem dla mnie to jest ciut za mało, bardziej mi smakuje z nieco większej ich zawartości.