Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 43
Stopień ubożenia społeczeństwa najlepiej widzę na własnym przykładzie. Jeszcze nie tak dawno za 1 kg orzechów wyprodukowany z własnego sadu mogłem kupić 1,5 l oleju napędowego, 1 tona orzechów była równowartością 10 ton węgla, jeden oprysk w sadzie o powierzchni 8 hektarów to było około 120 kg orzechów. W tym roku za 1 kg orzechów laskowych mogę kupić 0,6 l paliwa, za 1 tonę mogę kupić 1300 kg węgla a jeden zabieg fungicydem to koszt 460 kg orzechów.
Z mojego otoczenia trzech plantatorów podjęło decyzję o całkowitym likwidowaniu sadu. Ja poczekam jeszcze rok, podejmę pracę na etacie i jakoś to szaleństwo może minie. Pamiętajcie przy sklepowej półce, kiedy zobaczycie orzechy laskowe w cenie ponad 20 zł za kg, z tej kwoty rolnik nie dostanie nawet 1/4.


#rolnictwo #inflacja #pracbaza #zalesie
  • 19
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@luk04330: mieszkam trochę na uboczu i ciężko mi by było w mieście powiatowym sprzedać 8 ton które mi zostały.
@telemach20: wiadomo że mają koszty mniejsze lub większe ale przypominam że ja też mam koszty z roku na rok co raz większe. Jestem na vatowcem, #!$%@? na paliwo 8 % i na środki ochrony roślin 0% a przykładowo polifoska 6 której potrzeba mi na sad 2400 kg kosztowała 1600
  • Odpowiedz
@el_dreso: Widzisz! Już masz kilku klientów a nawet się nie ogłosiłeś poza wykopem. Serio, sprzedaż bezpośrednia to teraz chyba jedyna deska ratunku dla wielu producentów. Powodzenia!
  • Odpowiedz