Wpis z mikrobloga

Potrzebuje porady w kwestii hamulców pod amatorskie mtb.
Obecnie jeżdżę na sztywniaku Merida Big Nine 300 z Shimano MT-200 (tarcze 160mm). Hamulce nie są tragiczne, ale w górach przydałoby by się lepsze hamowanie.

Zastanawiam się, czy (od najtańszej opcji):
- wymienić klocki na inny rodzaj (obecne nie są jeszcze zajechane, były raz wymieniane na oryginalne)?
- wymienić tarcze na większe 180mm?
- zmienić same zaciski (np. na MT-420) ?
- wymienić cały zestaw klamki + zaciski np. na deore m6100?

#rower #mtb
  • 11
@eRTeJot: jak deore to m6120- 4tłoczki. Ale 6100 też dadzą radę. Z tych mt200 to nic nie wyciśniesz bo to najsłabsze hamulce w ofercie szimano. Tarcze i tak musisz zmienić na 203 przód, 203/180 tył.
@eRTeJot: podobno są 3 typy hamulców u shimano ze względu na siłę hamowania:
- turystyczne i szosowe, m.in. mt200
- mtb 2 tłoczkowe (deore+)
- mtb 4 tłoczkowe.
Kompatybilność klamki zaciski jest tylko w mtb 2/4, z totalnie wolną amerykanką w grupie szosa/turystyka

Opcja budżetowa - większe tarcze. 200mm z przodu i 180 z tyłu + jakieś mieszane (pół metaliki) okładziny i powinno sporo pomóc.

Opcja dająca bardziej po portfelu -
@eRTeJot: mam mt-420, jeżdżę po górach i od czasu do czasu jakieś single. Generalnie to jestem z nich zadowolony, dopiero na trudniejszych i bardziej technicznych zjazdach (np. Otik w Sczyrku) wychodzi ich największy problem czyli słaba klamka, która jest za duża i ma słabą modulację. Na wiosnę pewnie będę więc robił upgrade albo do slx albo będę szukał samej klamki z mt-520, która jest mniejsza i ma serwo. Ale jak nie
@dzana: W sumie zacisk mt-420 kosztuje ok 200zł, a za około 300zł da się dorwać już M6100 z klamką. Tarcza i tak będzie do wymiany. Ciekawe tylko czy różnica w hamowaniu będzie warta dołożenia?
Jakiegoś ostrego enduro nie jeżdżę, więc myślę że nawet mt-420 wystarczy.
@eRTeJot: najwięcej zależy od tego ile ważysz

jeśli masz z 60kg to ten mt200 z tarczą 180 już pewnie ogranie ale realnie wymieniłbym na 2 tłoczkowe slx

jeśli masz 60-80 to szedłbym w tarczę 180 + 4 tłoczkowe 6120/7120 (klamka w 6120 jest średnia)

jeśli powyżej 80kg to 7120 + 203mm

z tyłu w zasadzie co tam masz + tarcza 180 przy prawidłowym odpowietrzeniu powinno dać radę

klocki metaliczne
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@dzana z tych klamek żeby coś wycisnąć trzeba używać 2-3 palców, próbowałem i działa. Problem w tym że wtedy jedyne co mogę to hamować, o balansie i skręcaniu nie ma mowy :)
@nocnyfilm: Przesunąłem je mocno do środka kierownicy. Przykręciłem śrubę żeby klamka była jak najbliżej i hamuję jednym palcem. Na krótkie single i małe górki takie jak mam koło domu jest ok. Przy dłuższych zjazdach ręka się jednak mocno męczy
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
wygoda klamek z mt200 jest dla mnie ok. Ustawiłem tak że hamuje 1 palcem bez problemu.
Spróbuję narazie wymienić tarcze (i tak są do wymiany) i wsadzić klocki metaliczne. Później będę kombinował dalej.