Wpis z mikrobloga

@knsk1: Z czego wynika ten nietypowy kolor głównej części rakiety? Pewnie jakieś względy praktyczne przemawiają za tym że nie jest ona biała ale jakie?
  • Odpowiedz
@enzojabol: jeśli chodzi ci o ten pomarańczowy kolor no to to jest izolacja zbiornika. Wodór ma bardzo niską temperaturę i rakiety które go używają są izolowane. Ta pianka ma trochę inna barwę zaraz po produkcji ale z czasem zachodzi jakaś rekcja chemiczna i tak to właśnie wygląda
  • Odpowiedz
@knsk1: Na 27 mam szansę, może się uda. Liczyłem na FH, który był zapowiadany na koniec listopada, ale teraz piszą albo o końcu października, albo o 2023, tak więc lądowania raczej nie zobaczę.
  • Odpowiedz
@GaiusBaltar: start falcona heavy jest ustawiony na poniedziałek 31 października o ile pogoda będzie dobra to start jest praktycznie pewien.
Z sls podobnie mało prawdopodobne że zobaczymy jeszcze obsuwę i raczej nastawiał bym się na start na początku okna czyli okolice 14 listopada ale 27 to najpóźniejsza możliwa data startu w tej "rundzie". Nie wyrobienie się w czasie okna to duży problem bo np system fts jest certyfikowany na dwa tygodnie
  • Odpowiedz
@geszue: No szanuję że takim właśnie. Ale w sumie czemu sernikiem?

A tak serio - czy np. stare Saturny które były ładne i bialutkie też były tym obłożone i się wybieliły czy były jednak białą olejną delikatnie pociągnięte?
  • Odpowiedz
@enzojabol: Saturny nie wiem, nie pamietam czy one na wodór latały. Ale 2 pierwsze wahadłowce miały biały zbiornik z wodorem. Z tego co dzisiaj doczytywałem pomalowali poliuretan, bo tyle razy odkladali start, ze obawiali sie jego degradacji od promieni UV. Łap linka https://www.quora.com/Why-was-the-first-main-shuttle-rocket-booster-white-and-then-after-it-was-a-rusty-orange stąd serniczek brałem i tam masz szczegółowe info zdaje sie ze na temat saturna też coś pisali.
  • Odpowiedz
@enzojabol: pierwszy stopień saturna V był na rp-1 i lox i nie był izolowany a drugi i trzeci był na wodór i taka izolacja już była jak dobrze pamiętam.
@geszue te malowane zbiorniki ET w wahadłowcach to z tego co pamiętam miała być norma tylko później wyliczono że to 400kg waży i jest to zbyteczne. A ciekawostka jest taka że są spekulacje że jak by NASA malowała zbiorniki cały czas to
  • Odpowiedz