Wpis z mikrobloga

Mało programowania, lecz uczenia się narzędzi, i dopiero wtedy zagłębianie się w kod.

Tak się nauczyłem rysować pisząc w SVG i Canvas pierw używając programu Inkscape i badaniu projektów na https://codepen.io/search/pens?q=svg

Podobnie mogłem się tego nauczyć z Adobe Illustrator, tylko nigdy nie miałem licencji na pakiety Adobe.

SYNCFUSION oraz DEVEXPRESS do projektowania programów okienkowych w Winforms, WPS, itd.
Czyli programy Windowsowe dla szarych użytkowników.

Bardzo głupio że oferują wersje Trial na 30 dni. Musiałbym każdy dzień nad tym siedzieć by to ogarnąć wszystko.
Do SYNCFUSION istnieje niby wersja Community, ale trzeba podać w jakiej firmie pracujesz i udowodnić że nie generujesz bardzo wysokich dochodów. Ale to też utrudnia dostęp do tych narzędzi dla tych którzy nie wiem, są bezrobotni.

W ten sposób chcę zagłębić się w działanie Winforms i WPF w języku
C#.
Czyste Visual Studio wydaje się być mocno ograniczone, np. nie narysujesz sobie elementów na górnej ramce okienek, tak jak to np. mają przeglądarki internetowe czy programy Office.

#programowanie #winforms #wpf #windows #visualstudio #csharp

TL;TR
Znacie jakieś alternatywy Open Source czy inne darmowe sposoby, do projektowania okienek programów Windows?
30 dni to jest za krótki okres do nauki w programach Trial.
Za frameworki Syncfusion czy Devexpress trzeba rocznie 10.000 zł płacić, co nie brzmi zachęcająco.
rukh - Mało programowania, lecz uczenia się narzędzi, i dopiero wtedy zagłębianie się...

źródło: comment_1666554167wTraZltAiDySMACSlelJOr.jpg

Pobierz
  • 12
... Draftsight kiedyś oferowali za darmo, tak samo Sketchup Desktopowy.

Tak nauczyłem się korzystać z tych narzędzi, bo każdy miał do nich dostęp ot tak.
@rukh: Visual Studio to tylko narzędzie, nie ma nic wspólnego z rysowaniem na górnej belce aplikacji. Syncfusion oraz DevExpress są jedynie bibliotekami, z których aplikacja może korzystać. Na dobrą sprawę jeśli wiesz co chcesz zrobić, designer Ci nawet nie jest potrzebny. Winformsa #!$%@?. Skup się na WPF albo od razu WinUI
@Kolorowezworki: Winforms ...
Jakby się uparł to WPF i Windows XP odpali po aktualizacji NET Frameworków do wersji 4. Chyba.

Ale mi zależy na tym też by tworzyć dodatki dla starszych aplikacji opartych o WINFORMS. Dla pseudo archaicznych programów utworzone za czasów XP, a działających też na Win11.
@Kolorowezworki: Ucząc się WPF, UWP, MAUI nie muszę rezygnować z nauki Winforms, jeśli istnieją też narzędzia które za ciebie 75% otoczki zrobią.

Generatory kodów NSIS po wypełnieniu formularza instalatora jak ma wyglądać, nauczyły mnie jak pisać samemu instalatory. Nie musiałem się do tego uczyć C ani C++, by do tego wszystkiego dojść.
@Kolorowezworki: Zrób to samo w Visual Studio bez frameworków. Gdzie dokumentacja by modyfikować okienka, by zachować domyślny styl Windows Legacy? Sama znajomość C# ci tu nic nie da.
https://help.syncfusion.com/windowsforms/form/titlebar

Chcę zmienić kolor górnego paska. Odpalam Youtube, a ten mi milion kodów z dupy pokazuje, a mógłbym to zrobić z Drop Down listy z generatora gdyby istniał taki. A istnieją, tyle że nie w Designerze Visual Studio, a prawdopodobnie w Jetbrains Rider,
@rukh: Nie, nie istnieją. Nawet w Rider. A syncfusion jest zbiorem bibliotek, które zostały również napisane w .NET i jak najbardziej można uzyskać taki efekt znając C# i WinAPI ( ͡ ͜ʖ ͡)