Wpis z mikrobloga

Kolejny post z cyklu "zaczynam dbać o swoje finanse" w #uk. Powiedzmy, że mam odłożoną pewną kwotę. Dodatkowo, co miesiąc będę odkładał £1000. Obecnie to leży sobie na koncie oszczędnościowym w NatWest. Pytanie, czy można zrobić z tym bardziej sensownego. Nie chcę ryzykować tych pieniędzy, więc akcje czy inne bitcoiny odpadają. Konta ISA raczej też, przekraczam próg tax-free.
  • 13
@groman43: 1. lisa, jeśli chcesz zbierać na pierwszą chatę, lub emeryturę
2. bezpieczne inwestowanie zdywersyfikowane, które ma jakieś tam ryzyko, ale wszystko jest rozłożone tak, że wyciągasz jakieś 10% rocznie (fundusze, vanguard, robodoradcy)
3. obligacje
4. lokaty
@Budo: Chatę już mam niestety w Polsce, więc raczej się nie łapię. Poza tym, nie mam zielonego pojęcia, ile jeszcze zostanę w UK, dlatego nie wyrywam się z emeryturą poza to, co oferuje mój pracodawca. Z drugiej strony, im wcześniej zacznę, tym lepiej.

Wiesz może jak szukać ciekawych lokat lub obligacji?
@groman43: Na akcje czy nieruchomosci to za krotki okres czasu, Metale szlachetne sa na gorce a jestesmy w cyklu podnoszenia stop procenotwych wiec raczej nie wyskocza wyzej, wez znajdz sobie jakies dobre obligacje bo z tego co mowisz to beda najlepsza opcja, nie stracisz na nich na pewno, przynajmniej nominalnie. Czy realnie nigdy nie wiadomo przez inflacje ale strata bedzie mniejsza niz na trzymaniu gotowki tak czy siak.
@groman43: Inflacja bedzie te £ zjadac na biezaco;) mysle z tylko gotowka w tak krotkim czasie, wlozylem 1k£ w ETF na vanguard na poczatku roku dla jaj i jak dotad -6% dzis, czasami dochodzilo do 0% ale tez do -10% wiec dziekuje narazie postoje;), wystarczy ze juz konto pension sie kurczy (ale to chociaz roslo przez ostatnie kilka lat;)
Szukaj jak najwyzszych oproc. kont oszczednosciowych (np w tym momencie mozna oszczedzac
wyjasnisz wiecej os o tych akcjavh gdzie co i jak? Na jakiej zasadzie to dziala


@blakker: kupujesz akcje i one rosnom.

Musisz ogarnąć sobie jakieś konto maklerskie np. T212, Freetrade czy coś podobnego. Najlepiej załatwić konto darmowe z opcją ISA, co pozwoli chronić Twoje zyski przed podatkiem. Na to konto przelewasz kasę, którą potem inwestujesz w akcje. Jest masa strategii i różnych instrumentów do kupowania, od strategii łatwych i pasywnych, do