Wpis z mikrobloga

Przeczytałem 50 książek (obrazek na dole).

Mający polecenia na kolejne lektury są miłe widziany.

Wymagania:
1. Oryginalny język jest polski, będzie wspaniale jeśli to będzie poprawna współczesna polszczyzna.
2. Nie kryminał, bo ten gatunek mam za rzecz sztuczną jak rozwiązanie krzyżówki, i bez potrzeby okrutną.
3. Nie poezja, bo nie wierzę w poezje bez rymu, a rymy nie rozumiem, bo stale akcent mylę.
4. Dopuszczalne lektury współczesnych myślicieli, bo nie znam wiele, a Ziemkiewicz mnie na takiego nie wydaje się.
5. Dopuszczalne reportaże, ale nie chcę ani odwracać ani zwracać oczy ku kłopotom ludzi chorych umysłowo.
6. Próbowałem, ale nie przypadło do gustu: Chmielewska, Dukaj, Łem (niestety), Sienkiewicz, Pilipiuk.

#klubksiazkowywykopu #ksiazki #czytajzwykopem #literatura
Pobierz mobutu2 - Przeczytałem 50 książek (obrazek na dole).

Mający polecenia na kolejne l...
źródło: comment_1666515998FS9nHbDaWtByYTtzehSxp9.jpg
  • 22
to zdecydowanie nie jest współczesna polszczyzna, choć ksiażki są świetne


@pol-scot: Hmm... No tak; a jednak dość współczesną polszczyzną z wykorzystaniem archaizowanej polszczyzny. Ale zrozumiałe. Przeczytałem gdy miałem naście lat i wróciłem, gdy miałem 40+ ( ͡° ͜ʖ ͡°)
zrozumiałe ale gość nie jest Polakiem i lepiej żeby nie uczył się polskiego z takiej literatury


@pol-scot: Skoro przeczytał Sapkowskiego, to z Bunschem nie będzie miał najmniejszych kłopotów. A imho kwestia jest taka: czy lepiej uczyć się języka od ludzi z dobrego domu, czy z polsatowskich seriali?
@Radokop: Spróbóję, ale chyba nie wszystkie 15 powieści tego Bunscha. Przeczytałem stronę, z przestarzałych słów był tylko "pętak się smyrał".

@pol-scot: Ważne jest, aby autor nie próbował wymyślać swoich własnych reguł językowych, jak ten zły Dukaj.
@jascen: W Narrenturm jest taki niedobry wątek, że główny bochater popełnia zbyt wiele głupstw z powodu atrakcji do białogłowej, już w pierwszej cześci został złapany chyba trzy razy; dokładnie to z powodu czego nie podobała się mnie trylogia Sienkiewicza, gdzie oczekujesz wielkich czynów a są tylko Basi i Kasi.
@Radokop: z tych dwóch są jakieś "przeklęci poeci".

Z Edwarda "Sylvia Plath" Stachury znalazłem tylko zbiór opowiadań:
Jeden dzień, Falująca na wietrze.

Z Mareka Hłasko: Sowa, corka piekarza.

Oczekuję dobrą lekturę.
@mobutu2: Nie wiem jakie są konkretne wymagania co do języka polskiego, ale może proza Herberta (Krol mrówek, Labirynt nad morzem itp.), Wańkowicz, Parnicki (chociaż Parnicki może być za ciężki, nawet dla polskiego czytelnika), Lapidaria Kapuścińskiego? Ogólnie to zawsze polecam Kapuścińskiego xD