Wpis z mikrobloga

W tym roku zakończyliśmy 40-letni trend spadkowy rentowności obligacji państwowych. Oznacza to nową politykę gospodarczą na najbliższe kilka dekad. Poniżej wykres 10 letnich obligacji amerykańskich. Oprocentowanie 4% i więcej to historycznie norma, a nie wyjątek. Wyjątkiem było oprocentowanie ok 1-2% procent w krajach zachodnich. Trend spadkowy zaczął się w latach 80-tych. Lata 80-te to narodziny polityki Reagana i Thatcher, która odpowiadała na problemy z lat 70-tych. Wtedy nieruchomości zaczęły być traktowane jako aktywo inwestycyjne i ceny zaczęły rosnąć.

#gielda #nieruchomosci
TeslaPrawdziwy - W tym roku zakończyliśmy 40-letni trend spadkowy rentowności obligac...

źródło: comment_1666348067Vc0lv8mzYL0IwzeoiXMDBd.jpg

Pobierz
  • 13
@TeslaPrawdziwy: wszystko spoko, tylko nie bieżesz pod uwage faktu że koła zaczynaja odpadać od obecnego systemu finansowego, fundy emerytalne które sie lewarowały zaczynaja mieć ogromne problemy, zombie firmy padaja i FED zaraz wejdzie, skupi wszystkie te obligacje i obniży yield spowrotem bardzo nisko ze by uratować nas przed depresja (oczywiscie kosztem ogromnej inflacji). Tym bardziej że z ogromnego popytu na ust jeszcze jakis czas temu (chiny, rosja, japonia, FED) teraz wszyscy
tedy nieruchomości zaczęły być traktowane jako aktywo inwestycyjne i ceny zaczęły rosnąć.


@TeslaPrawdziwy: Z drugiej strony - są przecież twarde koszty (zbudowałem dom to widzę, ile kosztuje np. materiał), których nikt nie da za darmo. Sugerujesz, że nieruchomości powinny kosztować poniżej wartości odtworzeniowej? Czemu?
@dupasmoka: Jak sam zbudujesz to też będzie duża, i też rośnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

No cudów nie ma, praca kosztuje, własna również, a materiał z nieba nie spada.

Jeśli już coś można kwestionować, to ew. marżę deweloperów i wszelkiej maści pośredników, ale deweloperska w PL historycznie wahała sie od 10% (2014-2015) do nawet 50% (2007).
@TeslaPrawdziwy: mógłbyś mi wytłumaczyć, czy się opłaca takie 10latki kupować? Chodzi mi o polskie obligacje. Lokaty 3-miesięczne są na 7% obecnie no i po 3 miesiącach masz odsetki i kapitał do reinwestowania a na lokacie wkładasz pieniądze na 10 lat.
@naut: Te rentowności to są obligi z rynku wtórnego, nie wiem czy zwykły szary kowalski może to kupić w ogóle. Jak chcesz obligacje to obczaj sobie detaliczne 10 latki indeksowane inflacją, imo wychodzą lepiej niż lokaty, a płynność podobna, też możesz dać wcześniejszy wykup i wyciągąć kase jak będzie potrzeba
@noslimE: Jak jest z kapitalizacją odstek w przypadku tych obligacji? Jeśli wyciągnę np po 8 miesiącach to w ogóle coś zarabiam (np kapitalizacja co miesiąc) , czy kapitalizacja jest dopiero po roku?
To będzie zbiorcza odpowiedź do wszystkich.
Chciałem zarysować szerszy kontekst historyczny. Wynika z niego, że gospodarka jest cykliczna i te cykle trwają po kilka dekad. W momentach przełomowych np. lata 80-te lub lata 40-te ustalane są reguły na kolejne dekady. Pomiędzy momentami przełomowymi reguły się nie zmieniają, aż do wyczerpania. Potem następuje restrukturyzacja społeczno-gospodarczo-finansowa i tworzy się nowy zestaw reguł. Sporo ludzi traktuje te reguły pomiędzy zmianami jakby miały obowiązywać wiecznie i