Wpis z mikrobloga

  • 0
Czy parkowanie na białej kopercie przed klatką schodową w bloku bez oznakowania pionowego grozi mandatem? Dzisiaj dosłownie na 3 minuty zaparkowalem, wbiegając na chwilę do mieszkania po coś co zapomniałem i zostałem wylegityminowany wraz z pouczeniem ¯_(ツ)_/¯ xd

#kodeksdrogowy #mandat #parkowanie #motoryzacja
  • 19
  • Odpowiedz
@kostly: No jak biała koperta to zakaz parkowania, prawda? Jak zakaz parkowania to za złamanie zakazu grozi mandat, prawda? W przepisach nie ma, na ile minut można zaparkować, ale po prostu że nie można.
  • Odpowiedz
@GajowyBoruta: Ale musi byc też znak pionowy.
Tak jak w było w momencie kiedy przepisy się zmieniały i wiele parkingów nie zostało przemalowanych (dla niepelnosprawnych) na niebiesko. To uniemozliwialo mandatowanie osob ktore na tych miejscach stoją i nie mają karty.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@GajowyBoruta po prostu kopertę kojarzę tylko dla niepelnosprawnych + znak pionowy. Taka koperta przed klatką schodową nie wiedzialem, że podlega pod kodeks drogowy. Takie koperty co są pod smietnikami pod blokami też podlegają i nie można, parkować gdyby nie bylo przez chwilę tam śmietnika? :D
  • Odpowiedz
@Mekeke2: Nie, nie musi. W rozp. z sprawie warunków technicznych dla znaków przeczymy w części dot. "koperty":

Cytowany tekst...Dopuszcza się stosowanie znaku P-20 samodzielnie bez znaku D18a „parking – miejsce zastrzeżone”.


Koperta nie jest dla niepełnosprawnych. Koperta oznacza, że nie możesz tam parkować, jeśli nie masz specjalnych uprawnień, by tam parkować. Te uprawnienia wynikają z wniosku tego, kto o tę kopertę wystąpił.
  • Odpowiedz
No jak biała koperta to zakaz parkowania, prawda?


@GajowyBoruta: no chyba wręcz przeciwnie - biała koperta to znak poziomy P-20, która wręcz sygnalizuje miejsce przeznaczone do postoju! Oczywiście, odpowiednie oznakowanie może ją zastrzegać dla konkretnych użytkowników, ale jeśli nie ma na niej żadnej adnotacji to może na niej stać każdy. Natomiast fakt umieszczania takich kopert jako "zakaz parkowania" to praktyka wielu niedoinformowanych zarządców dróg wewnętrznych i zapewne właśnie tak jest w
  • Odpowiedz
@xTortox: Przeczytaj mój komentarz wyżej. Oczywiście każdy znak, pionowy i poziomy można ustawić niezgodnie z prawem, samowolnie, ale na to też jest paragraf. Brak znaku pionowego nie powoduje, że koperta nie obowiązuje.
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@xTortox właśnie też mam takie podejrzenie, że po prostu spółdzielnia mieszkaniowa sobie narysowała taką kopertę przed wejściem do samej klatki schodowej. W ten sposób ktoś kto musi rozładować coś ciężkiego zazwyczaj ma wolne miejsce, żeby to zrobić i być blisko klatki. W przypadku gdy służby, karetka, straż przyjedzie to też ma łatwiej zaparkować. Ale nie wydaje mi się, abym dzisiaj słusznie został spisany za to przez policję. Brak znaku pionowego + brak
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@xTortox. "Dzisiaj nie będzie za to mandatu...." + zrobienie zdjecia samochodu i spisanie moich danych osobowych xd no nieprzyjemna sytuacja. I to wszystko chyba policjant, który jest sąsiadem z dołu xdd
  • Odpowiedz
@kostly: to przynajmniej masz okazję mu to kiedyś wypomnieć ;) ale nie miej mu tego za złe - koperta jako zakaz to nagminnie pojawiający się fikoł na drogach wewnętrznych. Zgłoś to do zarządcy drogi, że chyba ktoś tam nie podumał. Przy czym - warto pamiętać o tym o czym wprawdzie lekko nieudolnie, ale próbował chyba powiedzieć Gajowy - koperta może być zastrzeżona dla konkretnego użytkownika i wtedy - stając na niej
  • Odpowiedz
@GajowyBoruta: w takim razie kto może parkować na zwykłej kopercie P-20, bez jakichkolwiek innych oznaczeń, a kto nie może?


@xTortox: Ten, kto wykaże przed kontrolującym, że ma do tego prawo. Może to być np. prywatny właściciel, który sobie to miejsce wykupił.
  • Odpowiedz
@GajowyBoruta: Ech... () Nie wiem czy wiesz, ale twoje wyobrażenie mija się jedną z podstawowych zasad prawa i prowadzenia jakichkolwiek postępowań - czy to karnych, czy administracyjnych, czy także w końcu tych w sprawie o wykroczenia właśnie... (ʘʘ) To na organie kontrolującym spoczywa bowiem obowiązek udowodnienia winy, a nie na podejrzanym udowodnienia swojej niewinności (ʘʘ) Z całym szacunkiem, ale
  • Odpowiedz
@xTortox: Wiesz co... doceniam to, że starasz się być mądry, ale musisz jeszcze wielu rzeczy się nauczyć i skonfrontować swój "chłopski rozum" z rzeczywistością. Nie piszę tego, żeby Cię poniżyć - broń Boże, ale Twoja postawa doskonale obrazuje efekt Krugera-Dunninga. Nie będę Ci tłumaczył podstaw prawa, nawet nie dlatego, że za swoje analizy prawne zwykle biorę pieniądze, ale po prostu zachęcam Cię do dalszego rozwoju w tym kierunku i samodzielnego odkrywania
  • Odpowiedz
@GajowyBoruta: Aaa, Pan radca prawny! To wiele wyjaśnia! Uwielbiam! () Miałem nawet takiego ulubionego, któremu robiłem kilka wniosków do sądu, bo też uważał, że jest jedynym wyznacznikiem prawa na świecie, bo On jest przecież radcą prawnym! ( ͡º ͜ʖ͡º) Szkoda tylko, że wyroki były jakby skazujące... ( ͡º ͜ʖ͡º) W takim razie, #!$%@?ąc od
  • Odpowiedz
Aaa, Pan radca prawny!

@xTortox: Nie radca prawny. Gorzej!

Sformułuj więc proszę w takim razie zarzut wobec mnie - z dokładną kwalifikacją czynu i opisem co zrobiłem źle, a będę Ci niezwykle wdzięczny!

Zgodnie z pkt. 5.2.6 Załącznika nr 2 do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 roku w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach
  • Odpowiedz
@GajowyBoruta: Rozumiem. Czyli adwokat. Bo nikt inny nie mógł wymyślić jeszcze bardziej odklejonego fikołka prawnego, aby obronić swoje pierwotne założenie () No nic, doceniając twoje starania, również dziękuję za dyskusję, bo wiadomo, że do niczego więcej w niej nie dojdziemy. Ty interpretujesz to na swój sposób, uznając za słowo klucz "niektórych uczestników ruchu", ja natomiast interpretuję to całkiem inaczej, tj. w ten sposób, że
  • Odpowiedz
Ty natomiast idziesz w kierunku założenia, że każdy kierowca - amator, który posiada prawo jazdy kat. B, powinien szczegółowo znać rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych. No moim zdaniem jest to pozbawione logiki i zasad zdrowego rozsądku, ale nasz konflikt musiałby rozstrzygnąć sąd


@xTortox: Jest jeszcze zasada "nieznajomość prawa szkodzi". Również pozdrawiam.
  • Odpowiedz