Wpis z mikrobloga

@saggitarius_a: W xkom masz jasno opisane czy CMR, czy SMR:
https://www.x-kom.pl/g-5/c/1580-dyski-hdd.html?sort_by=price_asc&f1729-pojemnosc=24774-6000-gb&f1729-pojemnosc=21649-4000-gb

Osobiście bym polecił WD, jednak Seagate też może być.
Tak długo jak robisz kopie zapasowe, to nie ma znaczenia, co wybierzesz.

@saggitarius_a: to nie są dyski do NAS


Dysk "do NAS" mają rzeczywiście lepsze konstrukcje w przypadku WD (NAS pro, zwykły NAS to syf z SMR), jednak cena jest o 50% wyższa od takiego CMR WD Purple...

mam taki
@serwismaniek: Trzymanie w chmurze jest tanie. Testuje teraz ovh, 3.5 tb wychodzi ok 30zl mies. Jak ktoś mi sie włamie na chatę to dane odzyskam:) Tylko trzeba mieć jakiś sensowny soft do robienia backupow. HBS3 od qnapa sie nie nadawał, bo nie dzielił plików na mniejsze części, przez co wszystko powyżej 250mb nie było trzymane w warstwie archive tylko wyższej. Teraz używam Duplicati jest git:)
@LaFlecheWallonne: Nie twierdze, że nie jest tanie - sam korzystam.
Miałem przypadek gdy klienta NAS zaatakował ransomware i dane pooooszłyyy...

Miał jakąś chmurę, która używała serwerowni OVH, no super tylko to działo się wtedy gdy był akurat pożar we Francji xD.

Sytuacje uratował backup zewnętrzny, gdzie też padł 3 miesiące wcześniej, jednak łatwiej ręcznie odtworzyć dane księgowe sprzed ostatnich 3 miesięcy niż nie mieć NIC ;).
@saggitarius_a: SMR są nie wydajne pod dużym obciążeniem. Wiec rebuild macierzy po padzie dysku bedzie trwał dluzej. Widziałem kiedys test i dla raid5 to było ok 30-40% dłużej niż na dyskach CMR. Ale już w przypadku ZFS rebuild trwał 10 dni zamiast 12h. U siebie mam 4x6tb smr (seagte barracuda) i teraz kupiłbym 4tb cmr. Jak kiedys będę chciał przejść na zfs to te dyski które mam nie będą sie do