Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Smarek37: opieńka miodowa, jak najbardziej jadalna, poniżej zdjęcie z zeszłego tygodnia :).
Btw: opieńka powoduje choroby drzew (opieńkową zgniliznę korzeni i białą zgniliznę drewna). Jeśli opieńka ma kapelusze, to drzewo jest już bardzo chore i właściwie nadaje się tylko do wycinki, a następnie trzeba wykarczować i spalić korzenie, albo opieńka może zainfekować inne drzewa. Jeśli chcesz mieć drzewa w ogrodzie to działaj jak najszybciej, a jeśli na drzewach Ci nie zależy,
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Smarek37: najlepsze są marynowane, ale jak chcesz na szybko to możesz normalnie usmażyć i do jajecznicy, czy zupę zrobić. Tylko nogi wywal, bo to już są duże grzyby i nogi będą twarde i niedobre.
@Kaczorra: miodowa jest bardziej żółta, tylko sprawdź sobie na innej stronie niż google grafika. Nie ma to żadnego znaczenia, ale warto wiedzieć.

@Smarek37:
Z takiej ilości to usmażyć i zjeść, a najlepiej iść do lasu na 30 minut i dozbierać jak już wiesz jak wygląda bo tego teraz jest od #!$%@?. Wtedy zupy/sosy/dodatek do dań typu risotto/makaron. Opieńka jest w ogóle zajebista w smaku, moja topka.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@marksizm-kulturowy: no właśnie zawsze zbieram tylko ten gatunek i zawsze u mnie się mówiło, że to opieńka miodowa, ale na Wiki wygląda trochę inaczej. Niestety te co napisałeś też ;). Najbardziej chyba podobna jest opieńka firm ciemna i to może być to.
@Kaczorra: bo tak się mówi, zazwyczaj na opieńki ciemne mówi się ciemna (ta u opa to też nie ciemna, one są w kolorze serio brązowym) a wszystkie inne miodowa i nara. Ja znalazłem takie i sam nie wiem która to, na miodową za mało żółta. Wszystkie jadalne i smakują tak samo więc w przypadku opieniek to nie ma znaczenia, gorzej z podgrzybkami "zajączkami" jak suchogrzybki i "rydzami" jak mleczaj świerkowy.
marksizm-kulturowy - @Kaczorra: bo tak się mówi, zazwyczaj na opieńki ciemne mówi się...

źródło: comment_1665746605LGx35t20oqsUkCixe0oIRV.jpg

Pobierz