Wpis z mikrobloga

Mirki, od kilku mieszków ogarniam klawiaturę (w tym ubytki szkliwa przy szyjkach i delikatna nadwrażliwość) i mam dwa pytania:
1) Nie oszczędzam na pastach i ostatnio kupiłem polecaną Sensodyne odbudowa i ochrona z NOVAMIN, ale ... po umyciu zębów, czuję w ustach jakby piasek. Pasta ma wspierać odbudowę zębów, ale tutaj mam wrażenie, że przy okazji ma też jakieś mocniejsze elementy ścierne ( ͡° ʖ̯ ͡°) Jaką pastę wybrać by wspierała odbudowę zębów, a przy tym miała niskie RDA i nie orała mi szkliwa?
2) Czy przy ubytkach szkliwa przy szyjkach (szykuje się też za dłuższy czas ortodonta) warto/bezpiecznie jest kupić soniczną Oclean X Pro zamiast zwykłej, miękkiej szczoteczki? Nie zależy mi na gadżecie, ale realnej poprawie skuteczności czyszczenia zębów.

#stomatologia #dentysta #rda #szczoteczka #soniczna #sensodyne
  • 24
  • Odpowiedz
@slawkowicz: Zerknełabym ( ͡° ͜ʖ ͡°) Sensodyne nie ora Ci szkliwa, to bardzo dobra pasta.

Najlepiej kup zwykłą oralb z czujnikiem nacisku siły. To najlepszy wybór.

Jak masz w planach leczenie ortodontyczne, to bez sensu odbudowywać szyjki, bo i tak to się rozszczelni, a będziesz miał mocno utrudnioną higienę w tej okolicy. Może się tam rozwinąć próchnica, więc przestrzegaj idealnej higieny i chodź co te 4-6 miesięcy
  • Odpowiedz
@SkrytyZolw: Shieeeeet. Mea Culpa.
Dzięki!

Czyli w moim przypadku lepiej zwykłego elektryka z czujką nacisku niż soniczną?
Btw. Kilka lat temu inny stomatolog powiedział mi, że moje problemy przy szyjkach spowodowane są korzystaniem z elektryka lata temu XD

Tak, planuję leczenie ortodontyczne, bo m.in. ścieram sobie trochę zęby, ale ... najpierw mam trochę do wyleczenia i jest obawa jeśli chodzi o jedną z ósemek na dole. Leży bokiem, jest w pełni
  • Odpowiedz
@slawkowicz: samo to że szczoteczka jest soniczna inwazyjne nie jest, ale Ocleany akurat mają dostępne głównie średnie końcówki, trzeba na to uważać i zawsze brać miękkie (o ile w ogóle są takie)
  • Odpowiedz
@slawkowicz:

Kilka lat temu inny stomatolog powiedział mi, że moje problemy przy szyjkach spowodowane są korzystaniem z elektryka lata temu XD


Co...? A uzasadnił to jakoś? Soniczna jest trudniejsza w prawidłowym stosowaniu i częściej pacjenci sobie nie radzą z właściwym umyciem zębów. Przy elektrycznej tradycyjnej nie ma takiego problemu. A po to czyjnik nacisku żeby Cie informował, że za mocno szorujesz.

Co do ósemki to po prostu zrób CBCT i pójdź
  • Odpowiedz
@SkrytyZolw:

Z tego co pamiętam to mówił, że prawdopodobnie za mocno dociskałem i szorowałem.
Obecny stomatolog stwierdził, że jest to związane m.in. z tym, że za mocno zaciskam zęby w nocy lub podczas stresu. Widać to również po starciu koron trzonowców. Do tego dochodzi temat ortodontyczny - zęby mam dość mocno ściśnięte i na dole już 3ka zaczyna zachodzić za 2kę. Przeciążenia, która powodują, że szkliwo poddaje się w najsłabszym miejscu.
  • Odpowiedz
@SkrytyZolw a czy polecasz jakiś konkretny model Oral-B? Serię IO sobie odpuszczę, bo to 1k xD, ale pozostaje seria Genius, Smart i Pro. Czy to oprogramowanie do śledzenia poziomu umycia poszczególnych zębów jest coś warte, czy bardziej jest to jednak gadżet?
  • Odpowiedz
@slawkowicz: A potrzebujesz serio tych bajerów? One do niczego nie służą, poza byciem ciekawostką. Lepiej myć zęby nauczysz się kupując sobie wybarwiacz do płytki nazębnej i stosując po umyciu zębów. Tam gdzie zrobiłeś to niedokładnie, będziesz miał jakiś jaskrawy kolorek, np. czerwony.

Ja z reguły polecam tą https://www.oralb.pl/pl-pl/produkty/szczoteczki-elektryczne/oral-b-pro-3500

Widać to również po starciu koron trzonowców. Do tego dochodzi temat ortodontyczny - zęby mam dość mocno ściśnięte i na dole już 3ka
  • Odpowiedz
@SkrytyZolw:

Nie, zdecydowanie nie potrzebuje dodatkowe appki i innych gadżetów dla zabawy. Sprzęt ma skutecznie pomóc w odpowiedniej higienie i tyle. Dzięki za polecenie konkretnego modelu ( ͡ ͜ʖ ͡)

Hmm, jasne, rozumiem Twoje argumentu. Tylko pytanie co zrobić np. z jednym zębem z przodu, który ma przy szyjce tak mocne wyżłobienie, że jest widoczne w lustrze i czuję je pod palcem? Trzeba po prostu dbać
  • Odpowiedz
@slawkowicz:

Hmm, jasne, rozumiem Twoje argumentu. Tylko pytanie co zrobić np. z jednym zębem z przodu, który ma przy szyjce tak mocne wyżłobienie, że jest widoczne w lustrze i czuję je pod palcem


Nic. Do czasu zakończenia leczenia ortodontycznego najlepiej żeby tak został. Zrobienie wypełnienia nie powstrzyma dalszych zmian, a jedynie utrudni higienę. To leczenie orto powstrzyma dalsze pogłębianie się ubytków klinowych.

Trzeba po prostu dbać o higienę do czasu wprowadzenia
  • Odpowiedz
@SkrytyZolw: dziękuję ( ͡° ͜ʖ ͡°)
To poproszę o polecenie kogoś z Katowic lub ogólnie z Górnego Śląska (do Gliwic jest najbliżej).

CBCT mogę zrobić w wolnej chwili czy lepiej dość krótko przed wizytą u orto?
  • Odpowiedz
@slawkowicz: Tak naprawdę jak mam pacjentów z ósemkami położonymi bardzo blisko nerwu i wiem, że to będzie skomplikowana ekstrakcja, to wysyłam ich normalnie do szpitala w Katowicach na Francuskiej do kliniki chirurgii twarzowo-szczękowej. Do kogo byś nie trafił, to będzie to dobry specjalista. Tylko to też byś potrzebował skierowanie, bo to NFZ.
  • Odpowiedz