Wpis z mikrobloga

#rysy #tatry zbierają krwawe żniwo :( kolejny wypadek i śmierć.

https://portaltatrzanski.pl/aktualnosci/niestety-mamy-kolejny-wypadek-smiertelny-kobieta-zginela-na-rysach,4713?fbclid=IwAR2uoeWpMt2xwTtfnum8AqjLC_2kbsyYaO03ZBA7M_zjESYcDylIkX7t9Jk

Ale powiedzcie mi proszę- z czego wynika ta wysoka śmiertelność na Rysach? W którym momencie ludzie najczesciej ulegają wypadkom? Na przełączce? Na łańcuchach?
Dostają z kamienia w głowę idąc rysą?

Bez urazy do wszystkich, ja z nikogo się nie nabijam, nie smieję i nie zyczę zle, zastanawiam się jedynie gdzie na Rysach jest ten trudny moment? Bo w moim odczuciu szlak na Rysy jest kompletnie łatwy i nudny i jedyne miejsce gdzie włączyła mi się czujność to przełączka i nic więcej.

Wiecie jak jest? (Tak podejrzewam)- Rysy zrobiły się „świętą górą” Polaków. Polak w swoim rozumie postrzega wejscie na Rysy jako coś Najtrudniejszego… bo najwyzszy wierzchołek, co oczywiscie jest bzdurą.
Do tego popularność gór wzrosła. Wejscie na Rysy jest „modne”, w swoim czasie filmiki z rys pokazywała np youtuberka olfaktoria, podejrzewam ze znacznie wiecej patoinfluencerów tez moglo miec na to wpływ. Do tego ludzka ignorancja- prawdopodobnie zamiast isc zimowym wariantem, idą letnim i odwrotnie. Brak raków, czekana, kasku.
Ale i tak dalej nie kumam skad taka ilosc wypadków. Az strach pomyslec co byłoby gdyby Orla Perć, albo Żabi koń były tak popularne jak Rysy? Pewnie wypadki śmiertelne byłyby codziennie. #gory #wypadek
  • 15
  • Odpowiedz
@Czyste_Buty ja wszedłem w tym roku z ciekawości, bo znajomi wchodzili więc zastanawiałem się czy też dam rade. Góra sama w sobie w lecie jest łatwa, wystarczy dobra kondycja i nawet bez doświadczenia można ją łatwo ogarnąć. Na trasie minąłem parę z dzieckiem w wieku 6 lat i jak schodziłem to byli niedaleko szczytu więc to naprawdę jest góra z gatunku łatwych. Sam fakt, że w Polsce wyżej się nie da, też
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 5
Ale powiedzcie mi proszę- z czego wynika ta wysoka śmiertelność na Rysach?


@Czyste_Buty: bo Tatry zimą vs Tatry latem to kompletnie inna bajka?

@Konkol: no i Rysy przyciągają leszczy, którzy nie powinni się tam znaleźć.
  • Odpowiedz
Ze zdjęć zamieszczonych przez TOPR wynika że ta kobieta spadła z ok połowy rysy 400 m w dół. Więc schodziła wariantem zimowym co przy zmrożonym śniegu ze sprzętem jest bardzo ryzykowne. Jeden błąd i tak szybko nabierasz prędkości że nie zdążysz wbić czekana do hamowania. A jak nie masz sprzętu zimowego to już samobójstwo. Miała duże obrażenia głowy więc wszystko wskazuje na to że kasku nie miała
  • Odpowiedz
Az strach pomyslec co byłoby gdyby Orla Perć, albo Żabi koń były tak popularne jak Rysy? Pewnie wypadki śmiertelne byłyby codziennie.


@Czyste_Buty: Orla Perć nigdy nie będzie aż tak popularna, bo za dużo legend narosło wokół niej.
  • Odpowiedz
Ale powiedzcie mi proszę- z czego wynika ta wysoka śmiertelność na Rysach?


@Czyste_Buty: moim zdaniem:
1. z choroby "naj" - Rysy są najwyższe, więc ludzie się tam pchają nie chodząc wcześniej po innych trudnych szlakach - ilość ludzi jest nieproporcjonalna do trudności
2. rysa o tej porze roku jest trudna - ani to normalne zimowe warunki, ani letnie
3. ludzie nie zauważyli ze tam jest zima już i idą na pałę
  • Odpowiedz
Wiecie jak jest? (Tak podejrzewam)- Rysy zrobiły się „świętą górą” Polaków. Polak w swoim rozumie postrzega wejscie na Rysy jako coś Najtrudniejszego… bo najwyzszy wierzchołek, co oczywiscie jest bzdurą.


@Czyste_Buty: Albo po prostu jedną z popularniejszych, to i wypadków więcej. Nie trzeba od razu tworzyć całej historii wokół tego.
  • Odpowiedz
Orla Perć jest bardzo popularna latem, może nie tak jak Rysy ale tam dziennie pewnie idzie kilkaset osób. Żabi Koń natomiast to już inna bajka.


@sadelko: Racja. Ale myślę, że na Orlą rzadziej wchodzą ludzie na zasadzie "a zobaczymy co się stanie". Na Kościelcu więcej takich widziałem, a to nie jest taka prosta górka.
  • Odpowiedz
@Czyste_Buty: Jedno to tak jak już wyżej zostało napisane, Tatry latem a zimą to dwie różne bajki a dwa to wyobraź sobie gdyby tak jak rysy był popularny np. Kościelec, Żabi, Lodowy.
Kwestia skali, dlaczego na Giewoncie jest tak dużo wypadków?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Czyste_Buty: Teraz są idealnie najgorsze warunki bo masz śnieg, lód i mokre kamienie, nie mówię o chodzeniu bez sprzętu, ale zahaczysz rakiem o kamień i się potkniesz i lecisz, a jak wyżej napisane jest gdzie lecieć. Popularność to więcej wypadków, ludzie nawet ze sprzętem, ale jak przychodzi co do czego nie potrafią z niego skorzystać. Trochę po Tatrach chodziłem i w życiu bym się teraz na Rysy nie wybrał.
  • Odpowiedz
@Czyste_Buty: Do tego co napisali inni wyzej dodalbym jeszcze dwie przyczyny

1) Ze skapstwa, wiele ludzi nie ma problemu wydac paru tysiecy na markowy sprzet za to ma problem, zeby wydac te 1000 zl na zimowy kurs turystyki gorskiej, przez co czesto nie maja pojecia o tym jak rozpoznawac lawiny, jak chodzic zima po gorach czy jak uzywac rakow i czekana o asekuracji nie wspominajac

2) Uzywanie asekuracji jako cos wstydliwego.
  • Odpowiedz
@tofu2:
Ja jeszcze dodam, że ludzie są niecierpliwi i bywa, że nie szanują kompletnie innych osób na szlaku. Byłem w ubiegłym roku na Świnicy i o ile nie jest to jakiś bardzo trudny szlak to rozwaliło mnie towarzystwo, które pod samym szczytem wyrywało innym łańcuchy z rąk. Mnie też przeszkadza tłok i się niecierpliwię ale w życiu bym w ten sposób kogoś nie naraził. Nawet jeżeli do tragedii by z tego
  • Odpowiedz