Wpis z mikrobloga

Protesty w Iranie nadal trwają

W Iranie nadal trwają anty-rządowe protesty, które wybuchły 16 września po śmierci Mahsy Amini. Nadal nie są to jednak protesty podobne np. do tych z 2009 r. (tzw. zielona rewolucja).

Tekst tradycyjnie dostępy także na Blogu.

Główną słabością protestów jest to, że przychodzą na nie głównie studenci. Mimo prób podejmowanych w połowie września, protestującym nie udało się zachęcić innych grup społecznych do wzięcia udziału w demonstracjach.

Wydaje się, że dużą rolę odegrało skupienie się przez studentów głównie na kwestiach obyczajowych (hidżab) – hasła dotyczące gospodarki pojawiają się rzadko. „Niezdecydowanych” może odrzucać także pojawianie się radykalnych haseł wzywających do obalenia obecnego reżimu.

Mimo tego, studenci nie chcą odpuścić i nadal ścierają się z siłami bezpieczeństwa, czy to w Teheranie, czy innych większych miastach Iranu.

Szczególnie niebezpiecznie jest na kampusach, gdzie dochodzi do krwawych starć między Basidżem a studentami. Zdarzają się także przypadki strzelania ostrą amunicją do protestujących. Mimo to podejście do demonstracji zdaje się wahać w zależności od postawy poszczególnych dowódców sił porządkowych.

Władze Islamskiej Republiki zdają się nadal rozważać jak zareagować na protesty: czy szukać kompromisu czy może przeprowadzić brutalną pacyfikację. Z jednej strony, protestujący nie zagrażają obecnie stabilności władzy ajatollahów. Z drugiej jednak strony, protesty dotyczą studentów, a więc osób które – przynajmniej teoretyczne – mają wkrótce podjąć pracę zawodową i być ważnym trybikiem w gospodarce i polityce Islamskiej Republiki.

Wydaje się, że – póki co – władze liczą że „przeczekają protesty”, a studenci wkrótce zmęczą się lub zostaną zastraszeni. Jednocześnie podejmowanie są próby rozbicia jedności protestów. 3 października na ceremonii w akademii policyjnej w Teheranie pojawił się najwyższy przywódca Iranu, ajatollah Ali Chamenei.

Chamenei stwierdził, że protesty wywołali „podżegacze”, opłacani przez USA i Izrael. Jednocześnie Chamenei dodał, że wiele kobiet, które nie przestrzegają zasad hidżabu to oddane zwolenniczki rewolucji, a kwestia hidżabu nie jest główną osią sporu. Jest to próba zasiania niepewności wśród protestujących i rozbicia jedności demonstrantów. Stare, dobre dziel i rządź.

______________

Info wrzucam na:
- stronę Facebook Puls Lewantu
- Twittera
- stronę internetową
- #lagunacontent

_____________

UWAGA, WAŻNE:Jeśli ktoś chce być wołany do przyszłych wpisów to musisz zaplusować wpis pod tym linkiem. Wypisać się z wołania można cofając plusa pod zalinkowanym wpisem.
______________

Jeśli ktoś docenia moją pracę i chciałby postawić mi wirtualną kawę, to może to zrobić pod tym linkiem.

#bliskiwschod #geopolityka #iran #lagunacontent
JanLaguna - Protesty w Iranie nadal trwają

W Iranie nadal trwają anty-rządowe prot...

źródło: comment_1665334255Ly3HjMlbsgMWLKfhNsUN5S.jpg

Pobierz
  • 18
Wydaje się, że dużą rolę odegrało skupienie się przez studentów głównie na kwestiach obyczajowych (hidżab) – hasła dotyczące gospodarki pojawiają się rzadko. „Niezdecydowanych” może odrzucać także pojawianie się radykalnych haseł wzywających do obalenia obecnego reżimu.


Czyli podobnie jak u nas. Marsz który mógł być przeciw całemu PiSowi na który chciało iść naprawdę wiele osób i miał potencjał został wykastrowany do prymitywnego "wypier...". Przykre.
@Jan_Pawel_drugi_zajumal_mi_szlugi: nie no każdej głupoty nie tłumaczę tylko takie jak ta wyżej, gdy piszę wyraźnie że słuchałem co Lempart ma do powiedzenia, że oglądałem na żywo wideokonferencję z siedziby Strajku Kobiet a i tak czytam że "zły PiS mnie zmanipulował" mimo że nawet nie odbieram naczelnej tuby PiSu tj TVP... I tutaj cytat o zero-jedynkowym myśleniu po prostu idealnie pasuje. Dobranoc.
@dzieju41: @FOTEL:

Przy większości protestów na świecie nasze "wypier..." to jest szczyt grzeczności. Szkoda, że nie zaczęto polować na pisowców, może by chociaż tyle dobrego wyszło.hfofikshhg
Wydaje się, że dużą rolę odegrało skupienie się przez studentów głównie na kwestiach obyczajowych (hidżab) – hasła dotyczące gospodarki pojawiają się rzadko.


to gospodarka zabiła Amini czy to już oficjalne że jej śmierć to tylko pretekst?

Jednocześnie Chamenei dodał, że wiele kobiet, które nie przestrzegają zasad hidżabu to oddane zwolenniczki rewolucji,a kwestia hidżabu nie jest główną osią sporu Jest to próba zasiania niepewności wśród protestujących i rozbicia jedności demonstrantów. Stare, dobre
  • 1
@ja_nie_lubie pojawiają się różne liczby, ale łącznie to będzie prawdopodobnie ok. 150 ofiar śmiertelnych po stronie protestujących i kilkanaście po stronie rządowej.

Tyle że tu jest problem z liczeniem ofiar, bo połowa ofiar jest z prowincji Beludżystan i Sistan. Cześć osób wpisuje protesty w tej prowincji w szersze ramy protestów po śmieci Amini, ale tam zrobiło się "gorąco" dopiero gdy pojawiły się informacje o gwałcie na 15-letniej Beludżystance, którego miał się dopuścić
#!$%@? usłyszał i ojojoj chamskie protesty


@alvaro1989: oczywiście jest to argument sam w sobie jeśli ktoś potrzebował zmiany jakościowej ale akurat chodziło mi o coś innego. Jeśli nie pamiętasz to przypomnę, że sam SK zabraniał przyłączania się innym ugrupowaniom. Ludzie chcieli zrobić z tego protest ogólnie przeciw pisowi, ale SK krzyczał by organizowali sobie swoje protesty i by nie podpinali się pod nich i podkreślali, że to ma być walka o