Wpis z mikrobloga

Cześć, zakładam akwarium 30L wraz zieleniną dla bojownika i mam pytanka.
1. Co będzie najlepszym towarzystwem dla bojownika neonki, gubiki itp. (tak wiem ryba mocno terytorialna)
2. Czy do czyszczenia z glonów i resztek z pokarmu lepszy będzie slimak czy krewetki ? Jeśli tak to jakie ?

Czy daść sobie spokój i zostawić bojownika na takim metrażu samego sobie ?
Czy ktoś z #gdynia może polecić zoologiczny ze wspomnianymi rybkami ?

Dzięki !
#akwarystyka #akwarium
  • 27
  • Odpowiedz
@Marcin_933: 30l to zbyt małe akwarium dla bojownika. W takim możesz jedynie trzymać krewetki.
Mam nadzieję, że nie jest to Twoje pierwsze akwarium, bo w tak małym zbiorniku niezwykle ciężko jest utrzymać odpowiednie pH, oraz temperaturę wody, która będzie podlegać ciągłym wahaniom. Przy zmiennym pH wody, również nie mamy co mówić o dobrym wzroście roślinek, które są przecież kluczowe w akwariach. Bojownikowi samcowi trzeba dokupić z 2 - 3 samiczki,
  • Odpowiedz
@Glikol_Propylenowy: Stopniowo podchodzę do tematu, chce spróbować z małym zbiornikiem i przekonać różową że rybki są fajne ;d.
W przeszłości miałem akwarium tylko to bardziej podchodziło pod fanaberie małolata a nie akwarystykę.
  • Odpowiedz
@Marcin_933: Kup od razu jakieś 60l, koszt prawie ten sam ale już coś więcej tam wpuścisz. Za parę miesięcy i tak będzie za małe jak złapiesz bakcyla ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Marcin_933: paradoksalnie 30 litrowe akwarium jest dużo trudniejsze do utrzymania niż 200l właśnie ze względu na utrzymywanie jednolitej homeostazy w zbiorniku, w mniejszym wahania są dużo większe i bez super zajawki, będzie ci ciężko utrzymać no rośliny przy życiu. Moim zdaniem nie myśl jeszcze o rybkach, tylko kup akwarium i je przygotuj od podstaw, poczytaj o podłożach i o aranżacji zbiorników na forum akwarystycznym, tam ludzie mają naprawdę bardzo ciekawe
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
bo one uwielbiają mieć swój harem

@Glikol_Propylenowy: przecież to nie jest gatunek żyjący w parach ani haremach, jest samotniczy i terytorialny, i tak każde będzie musiało sobie zająć swój rewir i go bronić przed resztą. Szczególnie po tarle jak samiec będzie miał ultra #!$%@? na samice, po co w ogóle męczyć ryby czymś takim, skoro spokojnie może być jeden samiec/samica albo grupa samic w większym zbiorniku
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Marcin_933: bojownik to ryba która raczej samotniczo żyje, w większym zbiorniku można mu dorzucić towarzystwo, ale w takim litrażu najlepiej się będzie czuł samotnie

I pamiętaj o roślinach pływających, bójki lubią pod nimi przebywać
2. Jeśli krewetki to neocaridiny na pierwszy zbiornik, jeśli bójek ich nie wybije to nic ich nie wybije, jeśli ślimaki to nerithiny się nie rozmnażają w słodkiej wodzie (ale jajka i tam mogą rozrzucać, po prostu
  • Odpowiedz
@Miriamele: przecież pisze, że do 30 litrów to się nawet sam jeden samiec nie nadaje xd.
U mnie w 160l bojownik wcale nie gonił samic, bo one zajmowały zupełnie inna część akwarium i był do nich nastawiony przyjaźnie, wcale ich nie podgryzał. Można trzymać je w jednym akwarium, ale musi mieć ono odpowiednią wielkość - wtedy nie ma żadnego problemu. Przeprowadzają tarło, biją pianę i żyją sobie spokojnie nawet jak
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@Glikol_Propylenowy: ostatnie zdanie przeczy temu, by uwielbiały harem, wręcz ciężko tu w ogóle mówić o haremie, skoro nie tworzą grupy i trzymają się od siebie z daleka.
Fajnie, że masz duży zbiornik i w Twoim sposobie utrzymania nie pojawiają się konflikty ani okaleczenia, sporo osób coś takiego praktykuje i twierdzą że się sprawdza, ale pisanie nowicjuszowi że bojowniki uwielbiają być trzymane w grupach to poważne wprowadzanie w błąd i proszenie
  • Odpowiedz
@Marcin_933: Jak chcesz przekonać różową, to imo do 30 litrów zamiast bojownika lepiej dać stadko 10-12 bystrzyków amandy. Bardzo wdzięczne i ładne maleństwa. Ewentualnie podobna ilość CPD, czyli Microrasbora Galaxy - dużo drożej, ale i zachowania ciekawsze, szczególnie walka o teren.
  • Odpowiedz
@Marcin_933: 30 l dla bojownika będzie dobrym wyborem, pod warunkiem dobrej filtracji, nie jakieś wewnętrzne pierdziawy które robią nurt tylko najlepiej mały kubełek o małym nurcie.
Co do towarzystwa to wszystko bardzo zależy od bojka. Ja mojego trzymam ze ślimakami i krewetkami. Może cośtam podjada czasem ale nie atakuje ich- ważna jest ilość kryjówek i charakter bojka-mi się trafił bardzo spokojny okaz. Unikaj innych ryb. U mnie tymczasowo są kiryski
  • Odpowiedz
@Marcin_933 Do takiego akwarium to polecam jakieś nie agresywne gatunki parę sztuk niż bojownika. Miałem dość długo bojownika, z początku z neonkami ale po pół roku je pozabijał. Za to z glonojadem się zakolegował.
  • Odpowiedz