Wpis z mikrobloga

Cześć potrzebuje porady rowerowych mechaników.

Mam gravela na Tiagrze 2x10 gdzie najbardziej miękkie przełożenie to 1:1 i chciałbym go przerobić żeby miał trochę bardziej miękkie przełożenia na górki.
Z przodu mam 34-50
Z tyłu 11-34

Co moge z tym zrobić?
Z tego co sam wiem to biorę pod uwagę dwie opcje.

1. Wymienić korbe na GRX 46x30 i wtedy najmniejsze przełożenie będzie 0,88
Wady: Wysoka cena ale jakby to miało zrobić odczuwalną różnicę to OK, trzeba wymienić całą korbę bo same zębatki nie będą pasować, nie wiem czy trzeba też wymienić przednią przerzutkę?

2. Wymienić kasetę na 11-36 (CS-HG50-10) i najmniejsze przełożenie będzie 0,94
Wady: Słaby zysk bo przełożenie w stosunku 0,94 to chyba nie jest wielka różnica od tego mojego 1:1 nie?

Co innego mogę z tym zrobić?
Wszelkie porady mile widziane. Przy wymianie korby będzie to współpracowało z kasetą z Tiagry? Stary łańcuch będzie działał z tym mixem?
Jakieś inne kasety mogę zamontować? Może da się jakąś totalnie z mtb z 40+ zębami? Nie znam się ale wiem że są jakieś ograniczenia.
CS-HG50-10 występuje zarówno jako komponent GRX jak i Deore a w jakimś sklepie było też podpisane jako Claris, nie ogarniam tego.
https://bike.shimano.com/pl-PL/product/component/grx-10-speed/CS-HG50-10.html
https://bike.shimano.com/pl-PL/product/component/deore-m6000/CS-HG50-10.html

A może olać to i po prostu ćwiczyć nogę? Na południowopolskie warunki 1:1 wystarczy? W Alpy się nie wybieram.

#rower #gravel #szosa #mechanikrowerowy #zeby
Pobierz kokojumboidoprzodu - Cześć potrzebuje porady rowerowych mechaników. 

Mam gravela n...
źródło: comment_1665270045ClSMCrcr55cNeG2q7rXj8U.jpg
  • 7
gdzie najbardziej miękkie przełożenie to 1:1


@koko_jumbo_i_do_przodu: Jak nie masz przesadnie częstych i dużych górek oraz długich podjazdów to 1 ogarnia wszystko. Ludzie w podobne napędy wsadzają większe kasety ale ciebie ogranicza tylna przerzutka lub trzeba adapter.

W szosie mam korba 48T, kaseta 11-42 czyli jest 1.14 i nie ma ulicy bym nie pojechał.
@4x80: Wiadomo że to kwestia wytrenowania więc nie chce się porównywać do wyjadaczy, ja w górkach jestem raczej początkujący i na tym 1:1 podjade od biedy kilkanaście procent podjazdu jeśli to jest jeden podjazd tylko problem jest wtedy kiedy jeżdżę na południe od Krakowa i na trasie kilkadziesiąt km mam cały czas podjazdy i zjady i tak w kółko. Do tej pory na powiedzmy trzecim podjeździe wypluwałem płuca a na czwartym
To się robi wprost przeciwnie, najlżejsze przełożenia (o ile dają radę) i wysoka kadencja.


@4x80: No to ja jadę na najlżejszych ale z niską kadencją :D bo z normalną kadencją na najlżejszych to tak jak pisałem przejadę ładnie jeden, dwa podjazdy ale jak mam tak jechać 2h+ to wypluwam płuca i schodzę z roweru.
Fakt że do tej pory jeździłem po płaskim więc myśle że to jest kondycyjnie do nadrobienia, już
@koko_jumbo_i_do_przodu: polecam ten filmik. Sam mam Tiagrę 50-34 i z tyłu 11-36 (czyli Twoja druga opcja) i na podjazdach 12%+ przy mojej masie 86kg jest już ciężko o sensowną jazdę. W przyszłości jak zajadę napęd to będę się zastanawiał nad zamianą na coś typu GRX/FSA 46/30, bo góry coraz bardziej zachęcają. Ogólnie dostępność GRXów 600 to jakieś nieporozumienie..
donmateok - @kokojumboidoprzodu: polecam ten filmik. Sam mam Tiagrę 50-34 i z tyłu 11...
bo z normalną kadencją na najlżejszych to tak jak pisałem przejadę ładnie jeden, dwa podjazdy ale jak mam tak jechać 2h+ to wypluwam płuca i schodzę z roweru.


Nie masz specjalnie górek, napęd masz zdecydowanie dobry bo na podobnym śmigałem więc prawdopodobnie mało i niesystematycznie jeździsz więc musisz trochę więcej i płuca to szybko ogarną. Powiedzmy co drugi dzień po 25km i po dwóch - trzech tygodniach wyraźnie poczujesz różnicę o ile
Pobierz 4x80 - > bo z normalną kadencją na najlżejszych to tak jak pisałem przejadę ładnie je...
źródło: comment_1665274963wuJwtIzz5gN2jOZ6yxYTQf.jpg