Wpis z mikrobloga

Ciekawy paradoks - czy jest prawdą?

Elo, chciałbym bardzo zobaczyć czy paradoks daty urodzenia faktycznie jest prawdziwy.

Zamiast dat posłużmy się zwykłymi liczbami od 1 do 365.

Bardzo prosiłbym chętnych do pomocy by napisali do mnie prywatną wiadomość z jakąś liczbą.

Według tego paradoksu już przy 57 osobach jest 99% szansy, że jakieś dwie osoby wylosują tę samą liczbę. Pod koniec ten wykres bardzo się spłaszcza, dając 100% szansy przy 366 osobach.

99% wydaje się jednak przy tak małej ilości osób intuicyjnie bardzo dziwne, a nie jest to mało. Jest to prawie zdarzenie pewne.

Czekam na wiadomości :)

#matematyka #ciekawostki #wykop #polska
  • 11
Bardzo prosiłbym chętnych do pomocy by napisali do mnie prywatną wiadomość z jakąś liczbą.


@nardoxem:
Dostaniesz o wiele więcej kolizji niż to wynika ze wzoru. Bo nikomu się nie chce losować, wiec poda liczbę "z głowy". A te losowe nie są. Na koniec swojego eksperymentu sprawdź średnią - będzie o wiele niższa niż 365/2, bo ludzie częściej podają mniejsze liczby.
Nie lepiej samemu wylosować liczby?
@deryt: Masz rację, na 12 osób tylko 3 liczby były liczbami trzycyfrowym. Swoją drogą wyszedł ciekawy eksperyment psychologiczny, ale nie chce mi się go już kontynuować. Zrobię to teraz losowaniem na necie. @deryt wiesz może dlaczego ludzie wybierają częściej te mniejsze liczby?
@deryt wiesz może dlaczego ludzie wybierają częściej te mniejsze liczby?


@nardoxem:
Bo spotykamy mniejsze liczby. Pewnie 23-go się urodzili, lub jest to ich "szczęśliwa liczba" z różnych powodów. No generalnie mniejsze liczby się częściej spotyka - częściej się je zapamiętuje.

Jak chcesz losować to najłatwiej: google sheets -> =INT(rand() * 365 + 0.5), przeciągasz w dół na 57 wierszy. Kopiujesz, obok wklejasz specjalnie (wklej specjalnie -> tylko wartości), sortujesz, i na
@deryt wiesz może dlaczego ludzie wybierają częściej te mniejsze liczby?


@nardoxem: bo tydzien ma 7 dni i ktorys jest szczesliwy, bo miesiac ma 31 dni i ktorys jest szczesliwy, ktoregos sie urodzili, ktoregos brali slub, ktoregos dostaja wyplate itd.
Mniejsza szansa, ze dla kogos szczesliwa liczba bedzie 354.

Powiedzmy, ze urodziles sie 16.06, wiesz ktory to dzien roku? No nie ale pamietasz, ze 16.06