Wpis z mikrobloga

Hej mirki z #gielda, pytanie od totalnego świeżaka.
Uznałem, że w tym roku czas zacząć oszczędzać na IKE, więc planuję w tym roku tam wrzucić pełny limit (17,766 zł) . Wczułem się w temat trochę i wiem, że chce kaskę ulokować w #etf na rachunku maklerskim mbanku.
Ale nie mogę znaleźć jednej rzeczy. Mam podane opłaty jako:
akcje/ETF rynek polski
0,39%
(min 5 zł)

czy to jest opłata dotycząca zakupu 1 konkretnego ETF'a, czy całej transakcji, na którą się mogą składać różne ETF'y?
Jest to o tyle istotne, że jeśli bym sobie zrobił mocno zdywersyfikowany portfel z ETF, to może się okazać, że opłata za każdy pojedynczy ETF może mi wpaść jako minimalne 5 zł i wtedy bym się wstrzymał z dywersyfikacją i dokupował na "raty".
  • 7
czy to jest opłata dotycząca zakupu 1 konkretnego ETF'a, czy całej transakcji, na którą się mogą składać różne ETF'y?


@Goddy: 1 konkretnego ETF'a i całej transakcji. Nie złożysz bowiem jednej transakcji na wiele ETF'ów. transakcja np. zakupu za to może przebiegać etapami tj. w kilku transzach ale wtedy mbank policzy jako jedną transakcję
akcje/ETF rynek polski

0,39%

(min 5 zł)


@Goddy: To dotyczy GPW, tam nie masz takiego wyboru ETFów żeby można było mówić o mocnej dywersyfikacji.

Jeśli chodzi o rynek zagraniczny to prowizja wynosi 0.29% (min. 19 PLN) + przewalutowanie 0,1%
Do tego mBank dla aktywów zagranicznych wprowadził opłatę depozytową 0,15% co powoduje, że inwestycje długoterminowe w ETF mocno straciły na opłacalności.
@Goddy Tam powinna być sekcja zakup ETF rynek zagraniczny. Minimalna prowizja to bodajże 19 zł.

Odradzam mBank. Pobierają chorędalnie wysoką opłatę od instrumentów zagranicznych.

Myślę że na tą chwilę jedyną sensowną opcją jest BOŚ.

Nie kombinuj za dużo, na emeryturze najlepszy jest no-brainer. Wrzucasz w 1-2 ETFy i zapominasz o temacie aż do emerytury.
@Goddy Niestety zmieniło się to stosunkowo niedawno. Trochę byś dał ciała zakładając IKE w mBank. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że BOŚ też będzie miał taką opłatę prędzej czy później. Pozostaje tylko mieć nadzieję że nie tak chorędalnie wysoką.