Wpis z mikrobloga

Ktoś mi pomoże?
Zacznijmy od początku.
Zrobiłam bootowalnego pendrive na laptopie do win10.
Wkładam do kompa, trwa ładowanie, nic się więcej nie pojawia, widać ze komputer nie odczytuje obrazu z pendrive.
Mam kartę graficzną amd radeon 5450 czyli bardzo starą, to karta tymczasowa, później będę miała nową, domyślam się, że to właśnie problem siedzi w tym.
Próbowałam wszystkich możliwych znanych mi sposobów ale nadal nie działało. Pojawiały się ładujące kropki w nieskończoność.
Ale pomyślałam, że mogę wyjąć dysk twardy z laptopa i podpiąć go sata do nowego kompa.
Tak też zrobiłam. Dodam, że ten laptop jest dość stary i ma windowsa 8.1, nie był aktualizowany do 10.
Zainstalowałam VirtualBoxa na win 8, chciałam zainstalować 10 i przerzucić go na drugi rzeczywisty dysk, trzeba było wpisać odpowiednią komendę w cmd, ale wyskakiwaly różne errory, więc postanowiłam zainstalować na pendrive przenośnego linuxa gdzie gdzie będzie można tam odpalić VirtualBoxa i zainstalować bez problemu win10 na rzeczywistym dysku. Cala instalacja poszła sprawnie.
Windows został przerzucony na dysk, odpalilam w biosie ze ma sie z niego uruchamiać.
Uruchomiłam go i zainstalowałam sterowniki ze strony amd do tej starej karty. I tu pojawia się mój problem. Gdy sterowniki zostały zainstalowane trzeba bylo wybrać odpowiednią rozdzielczość. Moja to 1440x900 lecz takiej nie było do wyboru, weszłam w panel AMD i wybrałam renderowanie gpu, żeby rozdzielczość mogła dopasować się sama. Monitor się wyłączył, pojawia się jedynie informacja
75. 0khz / 60hz, nie wiem czy to takie istotne ale po prostu obraz się nie pojawia. Wiem, że w sumie to wina archeo karty graficznej i tych sterowników. Próbowałam powtórzyć proces z linuxem, tylko żeby teraz to renderowanie odhaczyć. Nie dalo się, bo ten program amd nie pokazywał już nawet takiej opcji, próbowałam robić reinstall sterowników żeby te ustawienia się zresetowały ale nie pomogło, a w logach amd nic nie ma zakatalogowane o zmianach. Nie wiem jak ustawić po prostu odpowiednią rozdzielczość. Zawsze mogę od nowa postawić windowsa 10 i wyczyścić przedtem dysk, ale pozostaje pytanie jak ustawić odpowiednią rozdzielczość? Niby mogę poczekać na nową kartę a narazie korzystać z dysku z laptopa, ale wolałabym to teraz wszystko zrobić.
#komputery #programowanie #informatyka #linux
  • 19
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@L3gion dobra, chodzi o rozdzielczość tylko.
Wchodzę z pulpitu win 10 w ustawienia ekranu ale nie ma tam mojej 1440x900.
Amd nowe sterowniki zainstalowane a rozdzielczości nadal nie ma dobrej. Włączam renderowanie gpu a karta jest tak stara ze tego nie uciągnęła xD
  • Odpowiedz
@Filippa: Jak robiłaś ISO z Windowsa 10? Bo najlepiej robić to za pomocą pobierania ze strony Microsoftu Instalatora "Windows Media Creator Tool" i on sam pobiera pliki i tworzy pendrive z którego jeszcze nigdy nie miałem problemów odpalić instalatora. A jeżeli masz już ISO to polecam zrobić instalator za pomocą YUMI. Testowałem trochę różnych programów do tworzenia bootowalnych pendriveów i ogólnie jak niektóre nie chciały działać na niektórych starych BIOSach czy
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@FoxX21 robiłam. Oficjalny program Microsoftu gorszy od Yumi xDDD. Po nim działo się to samo co po między innymi po Rufusie i innych programach. Nawet logo Windowsa sie nie wyświetliło. Pobrałam Yumi, i wyświetlił się normalny ekranik z wyborem do bootowania, potem logo windowsa, ale potem niestety ekran mignął i się rozjechał obraz z poziomymi kropkami ładowania. Sprawdzałam potem czy obraz nie był uszkodzony - wszystko było okej.
Sprawdzę ten program, dzięki.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@COVID-21 dobra naprawiłam to xD system tego w ustawieniach nie wyświetlał bo zamiast renderowania gpu trzeba było samemu w panelu amd wybrać rozdzielczość, potem zastosuj. Nadal było rozmazane ale już w ustawieniach ekranu była moja rozdzielczość xd i wszystko jest normalnie
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@COVID-21 byłam ale wszyscy mówili o tym renderowaniu żeby włączyć to to zrobilam xD a potem monitor zgasl i sie nic nie odpalalo więc odinstalowałam stery i spróbowałam tak
  • Odpowiedz