Wpis z mikrobloga

Od wakacji w moich okolicach padły już 3 kawiarnie, psie SPA i piekarnia kraftowa.
O ile szkoda mi ludzi, którzy prowadzili te biznesy, bo robili to z pasji o tyle nigdy jako gospodarka nie byliśmy na takie usługi gotowi, poza największymi ośrodkami miejskimi.

Z jednej strony smutek, ale z drugiej taki zimny prysznic i pryśnięcie bańki z marzeniami jakoby Polska była drugą Japonią, w którą co niektórzy mogli uwierzyć, są dobre by zakończyć ten spektakl #!$%@? i spojrzeć prawdzie w oczy. Takie biznesy mają prawo bytu jedynie wtedy, gdy gospodarka ma bardzo silne filary jak np. silny przemysł czy technologie, a w naszym kraju tych po prostu nigdy nie rozwinięto w ostatnich latach.

Cały cud polegał na pompowaniu pustego pieniądza, zalewaniu nim społeczeństwo, które ów pieniądz łatwo wydawało. Nie było pokrycia w realnych usługach czy wytwarzanych produktach, to wszystko było na niby, a inflacja jaką mamy to konsekwencje tej wieloletniej polityki i by ją zatrzymać, te wszystkie biznesy-marzenia muszą po prostu upaść. Jesteśmy rozwijającym się krajem więc rozwój powinniśmy opierać na pracy i wytwarzaniu, nie na kredycie i konsumpcji więc teraz przyszła pora, by zapłacić za to rachunek, a rządzący będą wam ściemniać że to wszystko przez Putina i Tuska a nie przez ich politykę.

Niestety Polacy to głupi naród, więc łykają kolejne dopłaty, subwencje, tarcze, wakacje a jednocześnie płaczą że to nic nie pomaga i wcale nie jest lepiej. Trochę jak narkoman, który bierze kolejną darmową działkę od dilera, która mu nie pomoże wyjść z dołka. Smutne, że ludzie tak bardzo dają się ogłupić i nie potrafią wyciągnąć z tego wniosków.

#inflacja #nieruchomosci #finanse #ekonomia #przemyslenia
mookie - Od wakacji w moich okolicach padły już 3 kawiarnie, psie SPA i piekarnia kra...

źródło: comment_1664964454SNm3hrAwzKdoW92o9aIcrC.gif

Pobierz
  • 49
  • Odpowiedz
@mookie: w 2022 okazało się, że ostatnie lata prosperity w Europie opierały się na półdarmowym pieniądzu z kredytu i półdarmowej energii od ruskich xD
  • Odpowiedz
@mookie: problemem który teraz wybuchnie, wbrew krótkowzroczności Polactwa, jest to że dzięki temu kredytowi, jak ktoś naoglądał się na jutubie jak zrobić chleb, albo jak uwędzić kiełbasę, nagle zaczął z tego robić biznes i zaczęło się kręcić, bo zarówno on, jak i jego konsument dostał kredyt na to. Bo wiesz, ktoś kto kupił chatę za 600k, ale naprawdę zaoszczędził na nią 100k, a reszta to nie 500k, ale 1500zł miesięcznie (właśnie
  • Odpowiedz
@witam12: tylko że kraje tzw. starej unii mają międzynarodowe korporacje sprzedające usługi i produkty na cały świat i one sobie poradzą, a my mamy jabłka i Obajtka.
  • Odpowiedz
@milvanb: dopisałbym jeszcze jedną rzecz do komentarza mianowicie ceny prądu, gazu, ropy dotyczą realnie wszystkich branż w Polsce. Jeżeli problem by dotyczył jednej branży to inne by wciągnęły uciekających pracowników a tak? Wszystkie branże oberwą mniej lub bardziej prędzej czy później.
  • Odpowiedz
@mookie: nawet głupia Dania, o wielkości województwa, ma tak dużo międzynarodowych firm, że kraj jako kraj zawsze będzie działał. Polska nie ma czegoś takiego, a na 40mln to pewnie na palcach jednej reki można policzyć firmy o charakterze globalnym.

Bogaci się dzielili bogactem dopóki się to opłaca. Za chwilę nie będzie zleceń w IT dla tańszych niewolników zza Odry
  • Odpowiedz
Z jednej strony to PRZYMUS, ale z drugiej strony Ci ludzie chociaż coś robili. Nie siedzieli na dupie jak patusy. Musieli choć trochę ogarniać fiskusy, prawo, zamówienia. I takich ludzi się tutaj wytnie. Przykre.


@milvanb: Polacy są przedsiębiorczy i coś wymyślą, mając już jakieś doświadczenie w biznesie. Przykre jest to, że przez głupich rządzących obrali zły kierunek, bo mogli rozwijać biznes na czymś innym ale sprzedaż "bubble tea" czy obcinanie pazurów
  • Odpowiedz
@acpiorundc: już 2021 przedsiębiorcy zostali drakońsko wyjaśnieni, żeby tylko bieakom w domach prąd i gaz nie podrożał. ten stan można 'kontynuować', ale przyjdzie moment że nie będzie ani pracodawcy, ani prądu w domu, ani jedzenia. to różni taki kraj jak Szwajcaria z Polską. Tam nawet będąc nieprzyzwoicie bogatymi wprowadza się mocne cięcia. A u nas eldoraro.
  • Odpowiedz
@mookie: oczywiscie ze tak. za kazdym razem jak sie spotykam wsrod ludzi, ktorzy sa w branzy uslug, ktore latwo eksportowac (IT), na pytanie typu A CO MY TAK NAPRAWDĘ PRODUKUJEMY. to nie zostaje w ich mowie żadne słowo. Jabłka, ziemniaki i propaganda.
  • Odpowiedz
@mookie: istnieć może i powinni, bo są niektórzy majętni i mogą sobie chcieć pozwolić na 150zł za 1h usługi. Gorzej, że z tego zrobił się standard i zarówno klienci, jak i barberzy, nie rozumieją że to 3/4 dzięki socjalowi, przeciwko któremu zapewne protestują xD
  • Odpowiedz
@milvanb: nie neguje potrzeby takich usług dla najbogatszych, ale one urosły ponad normę jak grzyby po deszczu i teraz zmierzą się z realiami.

Nie jest normalne że ziomek z żabki musi oddać całą dniówkę by pójść się ostrzyc. Po prostu struktura gospodarki się zakrzywiła i najprostsze usługi zostały wywindowane praktycznie na równi z tymi wysoko wyspecjalizowanymi, tylko dlatego że ludzie mieli zbyt dużo pieniędzy.
  • Odpowiedz
Takie biznesy mają prawo bytu jedynie wtedy, gdy gospodarka ma bardzo silne filary jak np. silny przemysł czy technologie, a w naszym kraju tych po prostu nigdy nie rozwinięto w ostatnich latach.


@mookie: Pieniądze nie pytają o źródło ich pochodzenia. Tak samo można zarabiać miliony niczego nie produkując, za to wydając na luksusy. Sam kapitalizm tego nie reguluje, ani nie rozróżnia. A takim biznesom wystarcza rzadszy, ale zamożniejszy klient. Anyways strasznie
  • Odpowiedz
ale tanie konkretne żarcie


@mookie: chciałeś napisać tylko tanie, bo w kebsie nie ma nic konkretnego poza najtańszym gównianym mięsie służącym do zapchania brzucha xD
  • Odpowiedz
@aegispolis: jestem realistą i mówię to na podstawie mojej wiedzy, nie dorabiam do tego ideologii którą próbujesz mi przypisać. Po prostu pamiętam Polskę przed 2014 rokiem zanim odpalono drukarki i nasza gospodarka od tamtego czasu nie przeszła jakieś transformacji, która stworzyłaby podstawy do tego by niektóre biznesy miały prawo bytu.
Ot zrobiliśmy krok do przodu, który był tylko iluzorycznym rozwojem i teraz trzeba zrobić krok do tyłu.
  • Odpowiedz
jestem realistą i mówię to na podstawie mojej wiedzy, nie dorabiam do tego ideologii którą próbujesz mi przypisać


@mookie: O jakiej ideologii mówisz, bo ja żadnej nie sugerowałem? Dokładnie właśnie o faktach też mówię, więc realizm jak najbardziej tu pasuje. Po prostu z twojej wypowiedzi wychodzi jeden wniosek - dostrzegasz już nieuchronne wady kapitalizmu, ale jeszcze nie zdajesz sobie z tego sprawy. A cechą kapitalizmu między innymi jest to, że o
  • Odpowiedz