Wpis z mikrobloga

Mirki i Mirabelki z #psychologia, istnieją te typy osobowości i testy je określające, jak tu:
https://www.16personalities.com/personality-types
Pytanie brzmi czy są jakieś techniki lub metody oceny osobowości drugiego człowieka? Te testy online wykonuje się samemu, a mi chodzi o jakieś podręcznikowe metody oceny tego jakiego typu człowiekiem ktoś jest na podstawie krótkiej rozmowy z nim. Pytam o to z punktu widzenia rekrutera do pracy albo HR-owca. Sam jestem totalnie zielony w tym temacie, więc pytam ogólnie czy takie techniki istnieją i są w użytku w świecie HR, a jeśli tak, to gdzie mogę coś o tym poczytać? Chodzi o zakwalifikowane kogoś do danego typu osobowości ale bez proszenia tej osoby o zrobienie testu.
Pobierz 4833478 - Mirki i Mirabelki z #psychologia, istnieją te typy osobowości i testy je ok...
źródło: comment_1664890485qpczQKXLGXeaUsO7FsslHe.jpg
  • 9
@4833478: Twoje pytanie brzmi:
Czy mogę poznać kogoś, ale bez jego poznawania?

W przypadku HR należałoby oceniać sygnały werbalne i niewerbalne w trakcie rozmowy. Większość ludzi tego nie potrafi.
Niema takich metod choć pewnie niektórzy z Hr będą twierdzić, że są


@Mlody_jeczmien: No właśnie mi chodzi o to, żeby taki ktoś kto tak twierdzi wskazał mi nazwę takiej techniki, książkę na ten temat, itp.

Twoje pytanie brzmi: Czy mogę poznać kogoś, ale bez jego poznawania?


@Nemayu: Tak, dokładnie o to chodzi - na potrzeby oceny czy ktoś nadaje się do konkretnego rodzaju zadań lub do dołączenia do istniejącego zespołu.
@4833478: Wszystko masz napisane w CV i co najwyżej możesz dopytać czy ma zdolności, które będą przydatne na stanowisku. Cała reszta to wmawianie sobie głupot, bo się coś wydaje. Wszyscy zgodnie śmieją się z tego pseudopsychologicznego podejścia HRów. Ludzie coś sobie nawkręcają, a później dzieje się samospełniająca się przepowiednia. Masz ocenić czy typ kłamie w CV i tyle. Zaszufladkowanie go do jakiejś osobowości to loteria, zależnie od dnia udzieli innych odpowiedzi
@Nemayu: No to są jakieś techniki z tym związane, tylko ich nie polecasz, czy nie ma ich? Bo ja nie chcę tego stosować tylko chcę się rozeznać w temacie czy są jakieś podręcznikowe techniki takiego rozpoznania. Mam parcie w pracbazie na to żeby sobie wybrać jakiś soft skillowy temat i dokonać "rozwoju osobistego" w danym temacie, i taki temat sobie wymyśliłem. Jestem inżynierem i czasami biorę udział w rekrutacji nowych pracowników
@4833478: To lepiej rozeznaj się w mowie ciała i sygnałach niewerbalnych (tu można jakieś cechy człowieka wypatrzeć, ale nie można wierzyć w głupoty typu: patrzy w lewo, więc kłamie), ludzie związani z HR mają tendencję do robienia voodo z psychologii i wierzenia w jakieś pseudonaukowe brednie. Pociskają stek bzdur na tej samej zasadzie co w reklamach. Z plotek i niepotwierdzonych badań robią pewnik, a następnie używają tego do udowadniania czegoś, co
@Nemayu

Niema takich metod


Istnieje coś takiego, nazywa się to Objective Personality. Od lat działają też komercyjne metody, z tym, że nie można oficjalnie powiedzieć, że to science-based, bo bazują one na wnioskach i założeniach korporacji, która to sprzedaje. Takie usługi (np. "big four"), są sprzedawane za kupę siana, ale nie bez powodu, ponieważ wyniki są jak najbardziej miarodajne. Kwestia naukowości tego jest w takim wypadku drugorzędna.

pewnie niektórzy z Hr będą
@4833478
Jeśli miałbym jednak dać jakąś sensowną radę jak to robić, to polecam zagłębić się najpierw w książkę Goleman'a "Inteligencja Emocjonalna", bo pierwszym krokiem jest zrozumienie samego siebie. Jak nie rozumiesz siebie, nie zrozumiesz innych, a jest to cholernie długa i wyboista droga. Jednak jak już zrozumiesz swoją osobę, to zdobędziesz naturalnie trochę skillsów wpływu na samego siebie. Kolejnym krokiem jest kontrola swojego otoczenia tj. wpływanie na innych. Jak już to ogarniasz