Wpis z mikrobloga

Używam u siebie na produkcji podstaw z blachy stalowej. Każda podstawa ma wymiary 150x150x3mm i zawiera w narożnikach 4 otwory fi12mm. Na początku zakładu ciąłem blaszki na gilotynie na podany wymiar i wierciłem wszystko wiertarkami ręcznie, no ale to była robota głupiego. Później przesiadłem się na cięcie laserem CNC co miało zalety w postaci oszczędzonego czasu, zaokrąglonych rogów i braku konieczności gratowania krawędzi. Ale ostatnio jak dostałem rachunek za laser po wzrostach cen energii i gazów technicznych, to stwierdziłem, że #!$%@?ę, nie będe puszczał tyle pieniędzy z firmy bokiem i muszę to wydać na coś, co umożliwi mi produkcję u siebie. Wpadłem na pomysł, żeby kupić prasę mimośrodową albo hydrauliczną i z pasów blachy wyciętej na gilotynie robić sobie te podstawy za pomocą jakiegoś wykrojnika.

Czy jest możliwe wycięcie takiej podstawy razem z otworami za jednym "strzałem"? Jaka prasa będzie mi do tego potrzebna? Myślałem o zakupie używanej prasy i zamówieniu/zrobieniu sobie wykrojników pod to zadanie. Ma to sens?

#pytanie #pytaniedoeksperta #cnc #produkcja #pracaspawaczamnieprzeistacza #inzynieria #pracbaza #mechanika
  • 12
@Euph0: To nie załatwi sprawy, produkt będzie paskudny, prasa droga w #!$%@?, i jeszcze będziesz musiał szlifować każdą sztuke.

Kup sobie plazme, nawet jakąś #!$%@?ą cnc, wydasz tylko na prąd i tyle, dużo nie żre tu masz zużywanie się elektrody https://www.hypertherm.com/pl/learn/articles/electrode-wear-in-air-and-oxygen-plasma/

Potrzebujesz stół cnc, żródło (hypertherm nawet najtańszy) i sprężarke powietrza
@Euph0: pewnie niewiele pomogę, ale widziałem wykrawane prasą elementy gr 5mm o dobrej jakości krawędzi i jakoś to działało, ale jaka to byłą prasa to nie podpowiem
@suqmadiq2ama: Taka plazma na materiale tej grubości da dobre efekty? myślałem kiedyś o zakupie plazmy z przystawką do cięcia w profilach zamkniętych, ale jakoś odpuściłem temat. Taki standardowy przyłącz prądu da radę? Bo nie ukrywam, że mam w firmie słaby prąd (spawarka pobierająca przy pracy do 8kw wywala korki czasami) i jakieś potężne energochłonne urządzenia nie wchodzą w grę
@Euph0: taka grubość to nie problem, hypertherm ma tez dysze do estetycznego cięcia cienkich blach - nazywają się finecut, działają na 45a. Myśle, że gorzej może być z tanim ploterem, ja mam i otwory wychodzą albo jajowate, ale ogromne skosy na grubszych blachach. No i kompresor tez musi być wydajny, bo idzie dużo powietrza pod ciśnieniem 8 bar.
@suqmadiq2ama: @Alef_Zero: To ile wyniesie mnie koszt takiej wypalarki na gotowo bez kompresora? W sensie źródło + stół o znośnych parametrach gotowy do pracy? 60k brutto starczy? Zależy mi tylko na cienkich blachach, żadnych grubszych niż 8mm nie planuję tym obrabiać, bo produkuję drobnicę. Tak jak liczyłem, to na laser wydaję około 20-25k pln rocznie, no ale jak ceny pójdą po nowym roku, to momentalnie się zrobi 40-50k ( ͡
@Euph0: Tylko nie kupuj na pałe, polecam pogadać na forumcnc żeby ci doradzili parametry bo do cienkich blach potrzebujesz niezbyt silną ale szybką maszyne bo plazma działa tak że im szybciej się tnie tym ładniejsza krawędź i taniej

https://allegro.pl/oferta/ploter-plazmowy-cnc-przecinarka-plazmowa-125-250-12626345990

Co do źródła to tylko hypertherm, nie marnuj siana na inne

No i każda szanująca się firma zaprosi na prezentacje i pokaże jak maszyna robi twój produkt plus policzy ci koszty produkcji
Pobierz
źródło: comment_1664721755alU0JECX9AOB0GGgXLBY4n.jpg