Wpis z mikrobloga

Czy dofinansowanie z programów Czyste Powietrze lub Czyste Powietrze+ wymaga spełnienia WT2021 przez posiadaczy starych domów? Chałupa moich rodziców z 1990, na zewnątrz styropian 5 cm + 3 cm wełny w ścianie, pod dachem 10 cm styropianu; kalkulator ze strony programu wylicza konieczność dorzucenia po 9 cm co technicznie jest niemożliwe do spełnienia (wymagałoby poszerzenia dachu, w obecnym stanie dom i tak jest docieplony ponad projekt).
Rozważali pompę ciepła + fotowoltaikę.
Czyli jak mniemam szans na kasę z tego programu tu nie ma?
A co w przypadku ulgi termomodernizacyjnej?

#czystepowietrze #pompaciepla #budujzwykopem #pytanie #fotowoltaika #pv
  • 18
  • Odpowiedz
Czy dofinansowanie z programów Czyste Powietrze lub Czyste Powietrze+ wymaga spełnienia WT2021 przez posiadaczy starych domów?


@krzaczor93: Nie. Można ubiegać się o dofinansowanie. Ale... Ale...

Zanim zainwestujesz w pompę ciepłą zacznij od termomodernizacji. Dopiero potem pompa ciepła. Trochę mało masz tej izolacji, a co za tym idzie spore zużycie może być. A na to też dostaniesz dofinansowanie.

Z kolei jak kupisz teraz pompę, a potem zrobisz termomodernizację to twoja pompa będzie
  • Odpowiedz
@mirekwirek: Analizowaliśmy takie scenariusze ale dom nie nadaje się już do dalszej termomodernizacji bez gruntownej przebudowy. Tak jak wspomniałem, i tak jest więcej niż wynikało z projektu i np. docieplenie ścian wymagałoby poszerzenia dachu, co automatycznie wiązałoby się z koniecznością wymiany więźb (bo się kończą na długości obecnej elewacji, przecież wg projektu na ścianach nie było żadnego styropianu a jest nałożone 5 cm + 3 cm wełny w środku) i całego
  • Odpowiedz
@a_new_error: każda pompa osiąga 55 st.zasilania. musi być tylko odpowiednio dobrana. Co nie oznacza że 55 jest sensowne. Nie przebilem się przez ścienny tekstu, ale do pompy proponuje powiększyć grzejniki, tak aby do ogrzania domu starczyło Max 40 st.
@krzaczor93:
  • Odpowiedz
@kuncfot: dość małe na pierwszy rzut oka. Ale co innego od początku tak projektować i wykonywać, a co innego coś adaptować do pompy. Pompy lubią małą deltę to prawda, ale stare instalacje z grzejnikami liczone były kiedyś (i do dziś są) na delty w okolicach 20'C i ni jak się mają do małych delt pomy i ich dużych przepływów wody. I tak naprawdę w starym budownictwie wymiana kotła na (na co
  • Odpowiedz
Swoją drogą, to ciężko wejść na portal informacyjny programu Czyste Powietrze i przeczytać warunki?


@mirekwirek: Przejrzałem, ale mimo wszystko chciałem dopytać żeby nie naciąć się na niuanse. Przeczytam coś a potem okaże się, że czegoś gdzie indziej nie doczytałem i wtopiłem...

proponuje powiększyć grzejniki, tak aby do ogrzania domu starczyło Max 40 st


@kuncfot: Grzejniki już były wymiarowane, w domu pracuje piec olejowy i grzeje je do ok. 45 stopni
  • Odpowiedz
I tak naprawdę w starym budownictwie wymiana kotła na (na co on by nie był) pompę nie załatwia sprawy, bo instalacje zupełnie nie radzą sobie z taką zmianą.


@a_new_error: Niestety, instalacja jest na 30-letnich rurach calowych z klasycznymi, żeberkowymi kaloryferami. Część rur wymieniono w zeszłym roku na miedź, reszta jest stalowa i raczej nie ma możliwości łatwego dotarcia do nich. Ciepłe rury są w większości zaizolowane. Było płukane Fernoksem i zalane
  • Odpowiedz
Na działce są 2 (a w sumie nawet 3) nieużywane studnie po ~10 metrów każda, w tym jedną wiercona, a pozostałe dwie na betonowych kręgach; pozostałość po działalności rolnej.


@krzaczor93: Obawiam się, że to będzie za mało. I jak zamierzasz wykorzystać wierconą studnię? Przy normalnych odwiertach masz wejście i wyjście dla wody.

Ja przy gruntowej o mocy 12 kW mam 3x96m odwiertów.
  • Odpowiedz
I jak zamierzasz wykorzystać wierconą studnię?


@mirekwirek: Normalnie, z jednej będę zasysał a do drugiej zrzucał.

Ja przy gruntowej o mocy 12 kW mam 3x96m odwiertów.


@mirekwirek: Solanka - woda czy woda - woda? Ja celowałem w ten drugi scenariusz. Obawiam się tylko 2 problemów:
1. Szybkiego zakamienienia układu,
2. Przepływ deklarowany przez producenta to 2 kubiki na godzinę; póki co nie sprawdziłem jeszcze wydajności tych studni ale coś mi
  • Odpowiedz