Wpis z mikrobloga

Czy dofinansowanie z programów Czyste Powietrze lub Czyste Powietrze+ wymaga spełnienia WT2021 przez posiadaczy starych domów? Chałupa moich rodziców z 1990, na zewnątrz styropian 5 cm + 3 cm wełny w ścianie, pod dachem 10 cm styropianu; kalkulator ze strony programu wylicza konieczność dorzucenia po 9 cm co technicznie jest niemożliwe do spełnienia (wymagałoby poszerzenia dachu, w obecnym stanie dom i tak jest docieplony ponad projekt).
Rozważali pompę ciepła + fotowoltaikę.
Czyli jak mniemam szans na kasę z tego programu tu nie ma?
A co w przypadku ulgi termomodernizacyjnej?

#czystepowietrze #pompaciepla #budujzwykopem #pytanie #fotowoltaika #pv
  • 18
Czy dofinansowanie z programów Czyste Powietrze lub Czyste Powietrze+ wymaga spełnienia WT2021 przez posiadaczy starych domów?


@krzaczor93: Nie. Można ubiegać się o dofinansowanie. Ale... Ale...

Zanim zainwestujesz w pompę ciepłą zacznij od termomodernizacji. Dopiero potem pompa ciepła. Trochę mało masz tej izolacji, a co za tym idzie spore zużycie może być. A na to też dostaniesz dofinansowanie.

Z kolei jak kupisz teraz pompę, a potem zrobisz termomodernizację to twoja pompa będzie
@mirekwirek: Analizowaliśmy takie scenariusze ale dom nie nadaje się już do dalszej termomodernizacji bez gruntownej przebudowy. Tak jak wspomniałem, i tak jest więcej niż wynikało z projektu i np. docieplenie ścian wymagałoby poszerzenia dachu, co automatycznie wiązałoby się z koniecznością wymiany więźb (bo się kończą na długości obecnej elewacji, przecież wg projektu na ścianach nie było żadnego styropianu a jest nałożone 5 cm + 3 cm wełny w środku) i całego
@kuncfot: dość małe na pierwszy rzut oka. Ale co innego od początku tak projektować i wykonywać, a co innego coś adaptować do pompy. Pompy lubią małą deltę to prawda, ale stare instalacje z grzejnikami liczone były kiedyś (i do dziś są) na delty w okolicach 20'C i ni jak się mają do małych delt pomy i ich dużych przepływów wody. I tak naprawdę w starym budownictwie wymiana kotła na (na co
Swoją drogą, to ciężko wejść na portal informacyjny programu Czyste Powietrze i przeczytać warunki?


@mirekwirek: Przejrzałem, ale mimo wszystko chciałem dopytać żeby nie naciąć się na niuanse. Przeczytam coś a potem okaże się, że czegoś gdzie indziej nie doczytałem i wtopiłem...

proponuje powiększyć grzejniki, tak aby do ogrzania domu starczyło Max 40 st


@kuncfot: Grzejniki już były wymiarowane, w domu pracuje piec olejowy i grzeje je do ok. 45 stopni
I tak naprawdę w starym budownictwie wymiana kotła na (na co on by nie był) pompę nie załatwia sprawy, bo instalacje zupełnie nie radzą sobie z taką zmianą.


@a_new_error: Niestety, instalacja jest na 30-letnich rurach calowych z klasycznymi, żeberkowymi kaloryferami. Część rur wymieniono w zeszłym roku na miedź, reszta jest stalowa i raczej nie ma możliwości łatwego dotarcia do nich. Ciepłe rury są w większości zaizolowane. Było płukane Fernoksem i zalane
Na działce są 2 (a w sumie nawet 3) nieużywane studnie po ~10 metrów każda, w tym jedną wiercona, a pozostałe dwie na betonowych kręgach; pozostałość po działalności rolnej.


@krzaczor93: Obawiam się, że to będzie za mało. I jak zamierzasz wykorzystać wierconą studnię? Przy normalnych odwiertach masz wejście i wyjście dla wody.

Ja przy gruntowej o mocy 12 kW mam 3x96m odwiertów.
I jak zamierzasz wykorzystać wierconą studnię?


@mirekwirek: Normalnie, z jednej będę zasysał a do drugiej zrzucał.

Ja przy gruntowej o mocy 12 kW mam 3x96m odwiertów.


@mirekwirek: Solanka - woda czy woda - woda? Ja celowałem w ten drugi scenariusz. Obawiam się tylko 2 problemów:
1. Szybkiego zakamienienia układu,
2. Przepływ deklarowany przez producenta to 2 kubiki na godzinę; póki co nie sprawdziłem jeszcze wydajności tych studni ale coś mi