Wpis z mikrobloga

aktualne oprocentowanie kredytu - 9.37% (hehe #2137)
kapitał pozostały do spłaty - 384 389 pln
liczba pozostałych miesięcy - 238
luźna gotówka na koncie - 150 000 pln
Pytanie - chcąc nadpłacić kredyt, czy lepiej wybrać opcję zmniejszenia wysokości rat czy skrócenia okresu kredytu? która opcja się bardziej opłaca i dlaczego?

#kredythipoteczny #nieruchomosci #stopyprocentowe #wibor #kiciochpyta

nadpłacając kredyt bardziej opłaca się

  • skrócenie okresu kredytowego 40.4% (59)
  • zmniejszenie wysokości raty 59.6% (87)

Oddanych głosów: 146

  • 8
@daaw: tylko zmniejszanie raty, skrócenie okresu kredytowania opłaca się wtedy i tylko wtedy gdy masz karę za wcześniejszą spłatę. A raczej już nie masz skoro rozważasz nadpłatę

Nikt ci nie zabrania spłacać więcej kiedy chcesz i ile chcesz - a wiec dobrowolne trzymanie wyższej raty nie ma sensu, w końcu możesz i tak dobrowolnie nadpłacać. A wiec kiedy tylko możesz masz zmniejszać rate - czyli wydłużać okres tak bardzo jak sie
@daaw: skracanie okresu kredytowania generuję większe oszczędności tylko pozornie. W dalszej części opisze dlaczego. Natomiast jak wbijesz w kalkulatory nadpłat, to slracanie wyjdzie lepiej. Dodatkowym plusem skracania okresu jest mniejsza wrażliwość na przyszłe wzrosty raty. Czym mniejszy okres kredytowania, tym mniejszy wzrost raty przy ewentualnych podwyżkach.

Zajmijmy sie teraz tym dlaczego zmniejszanie raty przynosi w teorii mniejsze oszczędności. Jeżeli nadpłacisz kredyt i zamiast 2000 raty masz 1900. To system przyjmuję, że
inaczej: płacić w takiej wysokości jakiej zapłaciłeś ratę nr 1.


@knight_rider: ja idę nawet dalej: po każdej podwyżce zwiększam proporcjonalnie płatność. Więc jak miałem raty 2000 a pensji 5000 i dostałem podwyżkę na 5500 to od tej pory zaczynam płacić 2200. Innymi słowy trzymam moją ratę jako stały % moich dochodów netto, tak żeby się nie przyzwyczajać za szybko do bonusowych pieniędzy :)