Wpis z mikrobloga

Może ktoś coś doradzić. Mianowicie kupiłem sobie usługę u mojego dostawcy zewnętrznego ip. Dostałem wiadomość z adres ip i w sumie to tyle. Myślałem, że spróbuję postawić serwer minecraft do testów bo w przyszłości chciałem ogarnąć monitoring i serwer nas do domu, a ja trochę w tych tematach zielony, no ale coś nie działa. Na początku myślałem że coś na swoim routerze mam źle ustawiony to wpiąłem się komputerem bezpośrednio do dostawcy i próbuję postawić serwer i dalej nic. Sieć normalnie wygląda tak że jest router dostawcy a do niego mama swój wpięty. Dostawca zabrania dostępu do swojego więc nic nie można tam zmieniać. Myślałem że coś dostawca ustawił zdalnie gdy przepisał zewnętrzny stały adres ip, bo gdy robię trace route do tego adresu od dostawcy to droga wynosi w sumie tylko 1, nawet nie przechodzi przez dostawcy router który mam w domu, ale gdy pinguje do innych stron to przechodzi przez router. Może ktoś wie co robię źle czy może dostawca jakieś dane powinien inne podać? Gdy próbuję wejść na ten adres ip to w przeglądarce uruchamia mi się logowanie do jakieś urządzenia sieciowego, podejrzewam że do routera dostawcy bo tak samo strona wygląda gdy lokalny jego adres wpisuje. Wydaje mi się, że dostawca powinien przekierować ruch sieciowy z zewnątrz do mojego routera który jest wpięty do ich.
#minecraft #internet #swiatlowody
  • 6
@Issei: zacznij od ustalenia czy faktycznie masz to zewnętrzne IP. Wejdź na jakąkolwiek stronę typu
https://www.whatismyip.com/ i sprawdź, czy to, co się tam pokazuje odpowiada temu, co ci podał dostawca.
Następnie podłącz się jeszcze raz komputerem bezpośrednio do ONT dostawcy i sprawdź (cmd i komenda ipconfig) czy dostałeś adres faktycznie publiczny.

Jeśli któraś z odpowiedzi brzmi "NIE", to reklamuj u dostawcy. Jeśli obie są "TAK", to jeszcze zostaje kwestia portów, nie
@Jarek_P: pod dostawcy ONT na komputerze mam 192.168.5.3. Czyli jeżeli rozumiem to nie ważny w który port w ONT dostawcy wpięty jest komputer to tam w ip powinien być publiczny który mi przypisano?
@Jarek_P: pod dostawcy ONT na komputerze mam 192.168.5.3. Czyli jeżeli rozumiem to nie ważny w który port w ONT dostawcy wpięty jest komputer to tam w ip powinien być publiczny który mi przypisano?


@Issei: nie, musialbys sie zalogowac na ten ont i zobaczyc co on dostaje bo na 99% adres ip jest na nim plus jest NAT stad masz adres 192.168.5.3 na komputerze
jak chcesz postawic serwer to na tym