Wpis z mikrobloga

Miraski, będę leczyć SIBO metanowe (prawdopodobnie ono powoduje refluks) xifaxanem i neomycyną i zapomniałem dopytać lekarza o to, czy można te antybiotyki używać razem z prokitem (czy nie wpłynie on na ich przyswajanie etc.), a nie mogę znaleźć w sieci jednoznacznej odpowiedzi. Może miał ktoś z tym styczność? Jeśli nie, to znowu muszę się do niego udać ()

#pytanie #lekarz #medycyna #sibo
  • 26
@Gigasus97 Trzebaby sprawdzić w chpl poszczególnych leków punkt interakcje oraz najlepiej dawkowanie - bo czesto jest to odpowiednie rozłożenie leków w odstępach czasowych
@Gigasus97: Tak, nic nie dawało. Jeśli chcesz podejść naturalnie do sprawy, to olejek oregano od swansona, berberyna i porządny probiotyk, np sanprobi. Natomiast nie spodziewaj się też cudów. Najpierw, że tak powiem musisz wyjałowić jelita właśnie samym xifaxanem, neomycyną i jeśli to sibo metanowe to powinneneś dostać jeszcze meteospasmyl. Warto sobie do antybiotykoterapii wziąć na 2 tygodnie NAC 2x dziennie, ale nie przesadzać z długością, bo prócz ochrony wątroby, ma inne
@Gigasus97: Pamiętaj żeby nie przesadzać z długością olejku oregano. 3 miesiące to taki maks. Olejek sam w sobie jest bardzo żrący i mocno bakteriobójczy. Ja polecam też kapsułki od swansona. Ja je bardzo dobrze toleruje :D
@Gigasus97: jeśli masz sibo metanowo-wodorowe to niestety już choroba na całe życie i będzie nawracać jeśli tego nie dopilnujesz. Już widzę że jednak brałeś z neomycyną, czyli wszystko okej :D Musisz czekać 4-6 tygodni po antybiotyku i wtedy ewentualnie robić ponownie testy. Pamiętaj, że pierwsza sesja leczenia nie zawsze w 100% pomaga i bardzo często jest potrzebna druga, a nawet trzecia sesja antybiotyku. U mnie dopiero za drugim razem podziałało i
@tonamini mam nadzieję, tylko właśnie kwestia tego, czy jeśli to nie było sibo metanowe, to czy po antybiotykoterapii mi się coś takiego nie rozwinie od zera? Ogólnie to czuję się lepiej, możliwe że to było sibo, bo od młodości miałem IBS, a ponad 80% z IBS ma właśnie SIBO. Zobaczymy co będzie dalej.
@Gigasus97: Jeśli się boisz, to śmiało możesz jechać na prokicie dalej, bo nie jesteś szkodliwy i pamiętać o tym, żeby się pilnować z jedzeniem. Jechałeś na low-fodmap po antybiotyku, żeby powoli włączać produkty które mogą Ci szkodzić i obserwować siebie czego unikać w przyszłości?