Wpis z mikrobloga

@LM317K: pozwolę się tu podpiąć z pytaniem które mnie dręczy. Tylko bez hejtu proszę - nie jestem w temacie. Ale czy znając masę asteroidy i masę satelity, ich prędkości, kąt uderzenia powiedzmy plastyczność powierzchni, plus to ze wszystko dzieje się w próżni - to wynik nie jest łatwy do przewidzenia? Skąd się bierze ta niepewność co do wyników tego eksperymentu?
  • Odpowiedz
@Miczogen: Bo nawet najdokładniejsze obliczenia nie są w 100% precyzyjne, zawsze jest jakaś drobna niepewność pomiarowa. Przy tak dużych prędkościach/odległościach nawet 0.01% błędu pomiarowego może wystarczyć aby nie trafić w asteroidę albo uderzyć ją pod zupełnie innym kątem niż oczekiwany.
  • Odpowiedz
  • 11
@Miczogen

znając masę asteroidy i masę satelity, ich prędkości, kąt uderzenia powiedzmy plastyczność powierzchni, plus to ze wszystko dzieje się w próżni


W zasadzie jest łatwe do przewidzenia, ale jednak nie jest :)
  • Odpowiedz
No i dodajmy, że one kręcą się jako układ podwójny wokół środka ciężkości, który jest pomiędzy nimi - nie jest tak jak z Ziemią i Księżycem, że jedno obiega drugie - tutaj jest taniec wokół wspólnego środka.


Dodałem animację pokazującą że ten układ Didymos - Dymorphos jest dosyć skomplikowany jeśli chodzi o okrążanie się wzajemnie. Może kogoś to zaciekawi:

https://www.wykop.pl/wpis/67955033/#comment-241447069

  • Odpowiedz