Wpis z mikrobloga

Mirki z #elektryka, jak się nazywają DOMOWE układy/moduły przeciwprzeciążeniowe które na instalacji jednofazowej w starym domu odłączą mi lub nie pozwolą na włączenie mi prysznica 8.5kW (prąd rzędu do 37A) jeżeli inne odbiorniki ciągną dość sporo prądu - np. ktoś włączył piekarnik elektryczny, a drugi używa kranu z ogrzewaniem przepływowym (3.7kW). Gdzie poczytać o poprawnym zaprojektowaniu układów? Coś jak "sprytny przekaźnik" z zadanym prądem (jak https://www.youtube.com/watch?v=W1Q8CxL95_Y ). Podstawy wiedzy mam, ale w praktyce od 20 lat nie mam styczności z zawodem w tym zakresie.
  • 11
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@bialy100k: a jak przyłącz spełnia wymagania i niepotrzebnie się czepiam to, moduł z przekładnikiem prądowym, który steruje stycznikiem odcinającym zasilanie od prysznica. Jeśli przekładnik odczytuje prąd wyższy niż np 16A to odłącza zasilanie od prysznica. Przekładnik założony w takim miejscu żeby nie odczytywał prądu pobieranego przez prysznic.
@soadfan: Można te przekaźniki stosować kaskadowo? Czyli Największy odłącza prysznic, a mniejszy "poziom niżej" np. ogrzewacz przepływowy w kranie, żeby nie wywalało np. obwodu od "elektroniki"? Coś do poczytania o "dobrych praktykach"? Chcę to zrobić bardzo, bardzo przyzwoicie - nawet zastanawiałem się, czy nie próbować zrobić tu papierów (moje polskie SEP wygasły 20 lat temu, a pracowałem w pokrewnej branży - to tu nie cisnąłem).