Wpis z mikrobloga

Jak wyglada sprawa kupna nieruchomości w przypadku ktorej poprzedni wlasciciel sporzadzil notarialnie umowe przyrzeczenia sprzedazy innej osobie? W marcu 2021 podpisano PRZEDWSTĘPNA UMOWA SPRZEDAŻY PRAWA WŁASNOŚCI DO NIERUCHOMOŚCI GRUNTOWEJ a w maju 2021 syndyk przejal nieruchomosc za zobowiazania i wystawil ja na sprzedaż w formie nieruchomosci.
#prawo #nieruchomosci #ksiegawieczysta #notariusz
  • 7
  • Odpowiedz
Jak wyglada sprawa kupna nieruchomości w przypadku ktorej poprzedni wlasciciel sporzadzil notarialnie umowe przyrzeczenia sprzedazy innej osobie? W marcu 2021 podpisano PRZEDWSTĘPNA UMOWA SPRZEDAŻY PRAWA WŁASNOŚCI DO NIERUCHOMOŚCI GRUNTOWEJ a w maju 2021 syndyk przejal nieruchomosc za zobowiazania i wystawil ja na sprzedaż w formie nieruchomosci.


@mirekbiznesman: Zależy to od treści tej umowy. Najlepiej skontaktować się z notariuszem.
  • Odpowiedz
@marcpol: Kompletnie nie zależy, bo wynika to wprost z przepisów Prawa upadłościowego.

@mirekbiznesman: Jeżeli poprzednim właścicielem jest upadły (czyli poprzedni właściciel ogłosił upadłość), to zastosowanie ma art. 91 ust. 2 PrUpad

Zobowiązania majątkowe niepieniężne zmieniają się z dniem ogłoszenia upadłości na zobowiązania pieniężne i z tym dniem stają się płatne, chociażby termin ich wykonania jeszcze nie nastąpił.


Zobowiązanie z umowy przedwstępnej jest zobowiązaniem niepieniężnym, więc zgodnie z art. 91 ust.
  • Odpowiedz
@Celinka95: OP planuje nabyć nieruchomość, która w dziale III ma roszczenie wynikające z zawartej umowy przedwstępnej z inną osobą. OP nie jest stroną zawartej umowy przedwstępnej, jest osobą zainteresowaną nabyciem nieruchomości. Dlatego treść umowy przedwstępnej ma znaczenie.

Od tej zasady jest wyjątek


@Celinka95: Ciekawy przypadek jest opisany pod sygnaturą II CSK 112/11.
  • Odpowiedz
@marcpol: Ok, masz racje, jednak to i tak nic nie zmienia w sytuacji OP-a. Umowa przedwstępna nie wiąże upadłego i syndyka, więc OP może spokojnie kupić nieruchomość niezależnie od treści przedwstępnej.

Ciekawy przypadek jest opisany pod sygnaturą II CSK 112/11.


Wyjątkiem też są regulacje dot. deweloperów, ale to nie jest ten kazus.
  • Odpowiedz
@Celinka95: @mirekbiznesman: Z ciekawości zapytałem o tę kwestię dwóch notariuszy. Otrzymałem dwie sprzeczne odpowiedzi. Według jednej opinii treść umowy przedwstępnej nie ma znaczenia, według drugiej istotne są terminy wynikające z tej umowy.
  • Odpowiedz