Wpis z mikrobloga

W sumie naszła mnie pewna myśl w nawiązaniu do sytuacji w Rosji.
Czy mobilizacja = ogłoszeniu stanu wojennego? Ciekawi mnie motyw kategorii przyznawanych podczas komisji, jako przykład wezmę kat. D
- Niezdolny do czynnej służby w czasie pokoju.
Ale podczas ogłoszenia stanu wojennego zostają te osoby wcielone w szeregi - co jest oczywiste.
Czy można w takim przypadku ogłosić mobilizację, bez stanu wojennego? I co wtedy kategoria D oznacza? Taka osoba nie będzie wcielona w szeregi, dopóki nie ogłoszą wojny? Czy mobilizacja jest jednoznaczna w tym wypadku i podlega również pod te kategorię? Grzebałem trochę w rozporządzeniach i niestety nie ma tam nic w nawiązaniu do innych kategorii niż A podczas mobilizacji - może przeoczyłem jakiś punkt? Jestem ciekawy waszej opinii (ʘʘ)
#wojna #komisjawojskowa
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Kamilos01 Stan wojenny to konkretny tryb działania wszysykich organów państwowych po jego oficjalnym wdrożeniu, do czego należy mieć określone konstytucyjnie przesłanki, a co rzutuje na cały zakres działania państwa na każdym jego szczeblu.

Mobilizacja to bardzo wąska grupa działań tylko z ramienia ministerstwa obrony. Rosyjskie prawo w czystej teorii działa podobnie do naszego w tej kwestii, a praktyka sobie. ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz